Niin, tietäisikö kukaan jonkinlaista helppoa ohjetta edes suht kevyen suklaamoussen/vaahdon tekemiseen? Vai voiko se edes kevyttä ollakaan? ;-)
Kevyt suklaamousse?
Miiu
88062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Danonen valmis, rasvaton suklaamoussevaahto on yhtä hyvää kuin itse tehty eli ei kun lusikka kouraan...
Tätä voi tarjota vieraillekin, kun ottaa pois rasiasta ja annostelee kulhoihin, ja vaikka mangosuikaleita koristeeksi - täydestä menee kuin väärä raha.
Danonen sivuilta löytyy ko. tuotteen ravintosisältö. Aika kevyt tosiaan, vain 121 kcal per 100 g, eli ihan mukiinmenevä vaihtoehto.
Jos tuollaista vaahtoa ottaa jälkiruokakippoonsa jonkun 40-50 g niin ei mene kenenkään kaloribudjetti päivän osalta pieleen.
http://www.danonefinland.com/main.html
-VT
Iso sangollinen moussea ja kiinalaiset puikot käteen. Takuulla into loppuu ennenkuin sanko tyhjänä!
Jos sinulla ei ole mitään liivatetta vastaan, niin tässä olisi tällainen painonvartijoiden ohje 4 hengelle.
2 liivatelehteä
1/2 dl kiehuvaa vettä
1 1/2 dl rasvatonta maitoa
1 dl maitorahkaa
1 dl sokeria tai makeutusainetta vastaava määrä
1/2 dl kaakaojauhetta
Koristeluun:
1 dl maitorahkaa
2 tl vaniljasokeria
Liuota liivatteet kiehuvaan veteen. Lisää maidon joukkoon. Laita jääkaappiin noin puoleksi tunniksi, kunnes seos alkaa kiinteytyä. Vatkaa maitohyytelö vaahdoksi. Lisää sokeri, kaakaojauhe ja maitorahka ja vatkaa tasaiseksi. Jaa annoksiksi ja anna kylmetä jääkaapissa vähintään 1 tunti. Koristele vaniljasokerilla maustetulla maitorahkalla.
,,,mut maistuu paskalle.
Olen kehittänyt oman vähälaktoosisen suklaamoussen, joka ei ole ylettömän kaloripitoinen ja kaiken lisäksi halpa. Tosin annosta tarvitaan syömään useampi ihminen.
- Tee suklaakiisseli rasvattomaan vähälaktoosiseen maitoon Maizenapaketin ohjeen mukaan. Tee hivenen ohjetta suurempi annos. Laita jäähtymään.
- Kun kiisseli on jäähtynyt, vatkaa Flora vähälaktoosista Vispiä (20% rasvaa)vaahdoksi ja sekoita se jäähtyneeseen suklaakiisseliin.
Takaan, että on hyvää paremmillekin kutsuille. Haittapuolena on, että sitä voi syödä kuinka paljon tahansa...
Onks kukaan kokeillut tota edellistä ohjetta? Se kuulostaa liian helpolta ollakseen totta.
Miltä maistu?
Mutta varo, siihen voi tulla himo.
Vibkki: ennen kuin sekoittaa vatkatun Floran ja suklaakiisselin, kannattaa jäähtynyt suklaakiisseli sekoittaa kunnolla tasaiseksi. Kauha riittää sekoittamineen.