Meinasin ostaa edullisen märkäpuvun honkkarista 45 egellä. Alkais just peruskurssi, eikä viittis laittaa satoja euroja heti varustuksiin. Puku oli 2 mm puolipuku ja oli just sopivan napakka. Vai oisko kumminkin parempi sijoittaa vähän enemmän. Pärjääkö kesähelteillä tämmösellä 2 mm puolipuvulla vai pitääkö olla paksumpi?
JM
Märkäpuku halpahallista ??
6
16934
Vastaukset
- TJ..
Tuo 2-millinen puolihaalari ei sovellu Suomen vesiin. Altaassa ja tropiikissa se voi olla OK, mutta ei avovedessä. Muista että kurssin avovedet tehdään tyypillisesti kevään raikkaissa ( 5 asteisissa) vesissä.
Suositus (joka muuten tulee kurssilakin) on 2-osainen puku, molemmat palat 7 millistä neopreenia. Toimii suht hyvin kunhan istuu napakasti. Hyvä voisi olla esim Mares Thermic tai Sporasub Vectra.
Lisää voi kysellä esim www.snorkkeli.net forumista. Tuolta löytyy myös hyvä linkkilista sukelluskauppoihin.- Divers do it deeper
Oot ihan oikeassa. Suomessa sitä hellettä tuskin on koskaan muutamaa metriä syvempänä. Louhokset, soramontut ja muut syvänteet jää kyllä sukeltamatta tuolla puvulla myös kesähelteillä. Siellä on vain muutama aste lämmintä. Sukat ja hanskatkin on hyvä olla.
- Pasi
Divers do it deeper kirjoitti:
Oot ihan oikeassa. Suomessa sitä hellettä tuskin on koskaan muutamaa metriä syvempänä. Louhokset, soramontut ja muut syvänteet jää kyllä sukeltamatta tuolla puvulla myös kesähelteillä. Siellä on vain muutama aste lämmintä. Sukat ja hanskatkin on hyvä olla.
Ehdottomasti suomen oloissa sukeltaessa 7 mm puku. Jos ostat kaksiosaisen puvun niin voit käyttää yhtä osaa kun käyt lämpimissä vesissä. Itselläni tämä on toiminut tosi hyvin!
- sukeltaja
Pasi kirjoitti:
Ehdottomasti suomen oloissa sukeltaessa 7 mm puku. Jos ostat kaksiosaisen puvun niin voit käyttää yhtä osaa kun käyt lämpimissä vesissä. Itselläni tämä on toiminut tosi hyvin!
hanki kerralla kuivapuku niin ei tarvi ostaa monia pukuja
- ÖLLÄRI
LIIAN OHUT SUOMEN VESISTÖIHIN, KANNATTAA HANKKIA HETI KUNNOLLINEN JOS SUKELLAT SUOMEN VESILLÄ, ELIKKÄ 7MM KAKSIOSAINEN
- aloittelija:)
Kyllähän sillä pärjää kun kesäisin voi käydä ilman märkäpukua 15-30 min. sukeltelemassa riippuen lämmöstä. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6202364Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,281182- 1091138
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki101016- 92916
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101875Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?91787Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759- 64741
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e229623