Tere, nyt tarvittais vähän jeesii
Kiinteässä kidevedellisessä kuparisulfaatissa (CuSO4 • 5H2O) on kupari-ioneja 3,9 · 1025 kpl. Kuinka paljon samassa määrässä on kidevettä mooleina?
Mistä kannattaa aloittaa tällaisessa tehtävässä? Mietin eka et ehkä lasken kideveden moolimassan ja sit sen massan ja sit siitä saan ainemäärän. Tiedän et mä pyörin tässä ympyrää, koska jos käytän Avogardon vakiota, jotta muuttaisin ton kupari-ionin määrän mooleiksi niin loppujen lopuksi tuun saamaan saman vastauksen. Pitäisikö tuo määrä kerrota viidellä vai mitä?
Kemian perussuureita
Anonyymi
3
451
Vastaukset
- Anonyymi
Parempi kun selvität kuparin atomipainon ja edelleen moolien määrän. Kerrot tuloksen viidellä.
- Anonyymi
Korjaus. Eihän tuossa kuparin atomipainoa tarvita vaan Avogadron luku.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korjaus. Eihän tuossa kuparin atomipainoa tarvita vaan Avogadron luku.
Eli jaanko kupari-ionin määrän Avogadron vakiolla ja sit siitä saan ainemäärän, jonka kerron sit viidellä? Sitäkö tarkoitit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922165Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669027Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656222SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1785812Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215330Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294846Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.204702HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.794452Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm804241"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153760