Sanovat että 90 optimi, väärin. Mieletöntä sitkuttamista ja jalkojen väsytystä. Isot rattaat ja pienet kierrokset, kyllä kulkee ja kulkee pitkään. Pitkällä kiihdytyksellä kadenssi 30 nurkilla keskari samaa luokkaa. Joutuisaa matkantekoa pidemmän päälle kun jalka ei väsy. Hyvä pitkän matkan pyöräilyyn randonneur jne.
Kireitä ketjuja!
Kireitä ketjuja!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sopiva kadenssi on yksilöllistä. Jollekin 90 on hyvä kun taas toiselle 60 on hyvä. Ei ole mitään yksisellitteistä oikeaa kadenssia. Itse kun nemmän olen alkanut pyöräillä, niin olen huomannut että kadenssi on sitä mukaan noussut. En tosin ole koskaan mitannut sitä mutta poljennan pyörintätiheys on selvästi noussut siitä mikä se joskus oli.
Ajat liian pienellä vaihteella. Voimaa takana enemmän isolla vaihteella.
Ja sitten paukkuu nivelet. Tämän kaltaiset aloitukset, jotka ovat selviä provoja, pitää ottaa pois.
Aika moni aloitus tällä palstalla on provoilua. Ei siinä mitään, jos vastaukset ovat asiallisia, niin järkevä tietoa kaikille ja jopa silloin kun sattuvat kymmenienkin vuosien jälkeen sivuille tupsahtamaan.