Paristojen ja akkujen kierrätys

Anonyymi

Parempaakaan paikkaa en kysymykselle löytänyt. Eli miten tavalliset paristot ja pienlaitteiden akut kierrätetään? Auton lyijyakun kierrätys lienee helppoa kun kaataa nesteet pois niin jännitettäkään ei enää ole, amg akut lienevät hankalampia. Joskus olen joutunut poistamaan taskulampusta pariston ruuvin avulla. Melkoisesti kuumeni vaikka oli niin tyhjä ettei valo enää palanut.

8

218

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko niin että täällä tiedetään kaikki teoriasta mutta ei mitään käytännöstä vai eikö akkuja ja paristoja kierrätetä todellisuudessa?

    • Anonyymi

      Ei kierrätetä akkuja ja paristoja. Kaikki youtuubivideotkin on huijausta, Akkuja varten on avaruusrketteja joilla akut ammutaan Plutoon.

      • Anonyymi

        Lopeta kierrätys,,
        Avasin yleismittarin patteri oli Kiinalainen GOLDEN POWER.
        PATTERI OLI KESTÄNYT 18V YLI VIIMEISEN KÄYTTÖPÄIVÄN.
        Voi olla liki 23v vanha.. toimi vielä kesällä 2020
        Voi kun kaikki tehtäs noin kunolla maailma säästys jäteeltä, rahdiilta ja malmin louhinnalata.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lopeta kierrätys,,
        Avasin yleismittarin patteri oli Kiinalainen GOLDEN POWER.
        PATTERI OLI KESTÄNYT 18V YLI VIIMEISEN KÄYTTÖPÄIVÄN.
        Voi olla liki 23v vanha.. toimi vielä kesällä 2020
        Voi kun kaikki tehtäs noin kunolla maailma säästys jäteeltä, rahdiilta ja malmin louhinnalata.

        On olemassa lämpöpattereita, tykkipattereita ja lantapattereita. Mikään niistä ei sovi yleismittariin. Kyseessä lienee ollut Voltan pareista koostuva paristo.


    • Anonyymi

      Mihin ajattelit nesteet kaataa? Luontoonko vai viemäriin?
      Ongelmajätteiden kierrätykseen niin akut kuin paristotkin.

    • Anonyymi

      Emme kierrätä tavallisia pattereita. Kierrätämme ainoastaan tavattomia pattereita ja niitäkin niin salaa että menetelmiä ei koululaiset pysty kopioimaan papereihinsa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Huono nesteakku iso Battery. Toisessa päääi iso plusmerkki niin toinen pää on miinus. Tyhjänä palautus tölkinpalautukseen, liemet maahan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      99
      3181
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      51
      2600
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      58
      1470
    4. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      341
      1217
    5. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      43
      1151
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      931
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      921
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      750
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      718
    10. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      718
    Aihe