Yrittäjä ja yrittäjyys mitä se on?

Hän uskoo asiaansa ja ideaansa, panee kaiken likoon ja mahdollisesti voi menestyä, toki aina niin ei käy.
Onnenonkija ja keplottelija pelaa toisten rahoilla, itse ei taloudellisesti sitoudu mihinkään millään tavalla, vaan luottaa ihmisten sinisilmäisyyteen ja käyttää heitä hyväkseen säälimättömästi.
Joskus he onnistuvat mutta yleensä eivät, muuten kuin henkilökohtaisesti.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Olipas taas johdattelevaa. Uusi aloitus että päästäis haukkumaan kun aika tulee pitkäksi.
Pitäisi myös miettiä onko kansantaloudellisesti oikein jos ei edes yritetä, ja kaupunki elää velaksi ja elanto tulee toisten veronmaksajien pussista.

Kemijärvi on vuosikymmenien aikana päästetty tilaan johon pienyrittäjien on mahdoton tulla. Vanhukset eivät kuluta eivätkä käytä palveluita, kyllä Kemijärvi on ajettu nurkkaan.
Paremminkin pitäisi miettiä missä viimevuosikymmeninä on mennyt pieleen vielä 80 luvulla eli elämää ja menestystä.

Äänestä

Se ei ole muitten syy jos menee kemppaan yrittäjäksi ja suurin osa asukkaista ei käytä palveluita. Oma valintasihan se on itkuvirsiyrittäjä että kempassa yrittelet.
Pane vaan likoon Oy vaan et ole omalla omaisuudella vastuussa veloista jota tahkoat kun starttiraha on käytetty.
Uutta yritystä kehiin ja uutta starttirahaa ja konkkaan konkan perään.

Äänestä

Mielenterveyshäiriöinen yrityäjävinkuja vinkuu omituisia.
Asiat ei muuksi muutu vaikka kuinka nostat itteäs jalustalle.
Kukaan sua tule kumartelemaan.

Äänestä

Säälin kerääjä pikku yrittäjä vähän sääliä vonkaa.
Miten yrittäjyyteen liittyy onnenonkija ja keplottelija?
Puhut siis itsestäsi. Ymmärrän.

Äänestä
  • Luonnonvara alan yrittäjyys. Kemijärvi. Tulebaisuudessa luontomstkailöaan ja luontoa nauttivat ihmiset. Tietenkin Suomi ja Suomu!

    Äänestä

HIRSIALA on Kemijärvellä korkealla tasolla, kun valtuuston puheenjohtaja on itsenimitetty HIRSIMESTARI.
Ja Kehitysyhtiön hallituksen puheenjohtaja on kehittänyt TUKIHIRSI-järjestelmän lähinnä ulkomaanvientiin.
Nyt on tulossa HIRSIHOTELLI ja HIRSIRIVITALO.

Äänestä
  • Parhaat miehet vetää hirsiä
    Honkakankaalla.
    Kempassa opetetaan kädestä pitäen, miten sellutehdas perustetaan.
    Muulle kansalle opetetaan terveyoppia ja muuta hyggeliä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hän uskoo asiaansa ja ideaansa, panee kaiken likoon ja mahdollisesti voi menestyä, toki aina niin ei käy.
Onnenonkija ja keplottelija pelaa toisten rahoilla, itse ei taloudellisesti sitoudu mihinkään millään tavalla, vaan luottaa ihmisten sinisilmäisyyteen ja käyttää heitä hyväkseen säälimättömästi.
Joskus he onnistuvat mutta yleensä eivät, muuten kuin henkilökohtaisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu