Unen merkitys ihmiselle

Anonyymi

Ammattilaisten mielestä uni poistaa yöllä päivän aikana kertynyttä kuonaa aivoista.

Itse olen sitä mieltä, että tuo "kuona" on aivojen ylilatautunut olotila, joka palautuu perustilaansa nukkumisen aikana.

Aivojen sähkökemiallisessa ympäristössä on sähkökenttiä, atomi- ja elektronispinnejä ja/tai kvantittumista, joista ihmisen päivän aikana kokemat tapahtumat on tallennettu "pysyviin muistitiloihin" muistoiksi sekä "väliaikaisiin muistitiloihin" lyhytaikaisiksi muistijäljiksi, joista lyhytaikaisten muistijälkien poistamisen yhteydessä aivot palautuvat normaaliin ja vakaaseen perustilaansa.

Vaikka aivoissa tapahtuu sähkökemiallisten kenttien syntymistä, niin näissä prosesseissa ei todennäköisesti tapahdu pysyviä kemiallisia muutoksia kuin korkeintaan alueilla, joilla ihmisen muistot varastoidaan pysyviksi muistoiksi.

Aivojen "väliaikaiset muistitilat" ovat latautuneet sähköstä, jota ihminen purkaa nukkumisen aikana.

Unet ovat päivän aikana aivojen "väliaikaisiin muistitiloihin" tallentuneita tapahtumia ja "pysyviin muistitiloihin" tallentuneita muistoja, joista aivot rakentavat yhtenäisiä elokuvia, jotka pyörivät aivoissa unen aikana ja kuluttavat "väliaikaiseen muistitilaan" latautuneen sähkön loppuun.

Kun aivojen ylimääräisistä sähkökentistä on sähkö kulutettu loppuun, katoavat sen myötä "väliaikaiseen muistitilaan" tallentuneet lyhytaikaiset muistijäljet, jolloin aivojen sähkökemiallinen tasapaino on saatettu jälleen perustilaansa valmiina vastaanottamaan ja tallentamaan uusia signaaleja aistien välityksellä.



(Valtio-orja)

3

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5277
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3508
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2864
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      25
      2065
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1840
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1616
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1155
    Aihe