Unen merkitys ihmiselle

Anonyymi

Ammattilaisten mielestä uni poistaa yöllä päivän aikana kertynyttä kuonaa aivoista.

Itse olen sitä mieltä, että tuo "kuona" on aivojen ylilatautunut olotila, joka palautuu perustilaansa nukkumisen aikana.

Aivojen sähkökemiallisessa ympäristössä on sähkökenttiä, atomi- ja elektronispinnejä ja/tai kvantittumista, joista ihmisen päivän aikana kokemat tapahtumat on tallennettu "pysyviin muistitiloihin" muistoiksi sekä "väliaikaisiin muistitiloihin" lyhytaikaisiksi muistijäljiksi, joista lyhytaikaisten muistijälkien poistamisen yhteydessä aivot palautuvat normaaliin ja vakaaseen perustilaansa.

Vaikka aivoissa tapahtuu sähkökemiallisten kenttien syntymistä, niin näissä prosesseissa ei todennäköisesti tapahdu pysyviä kemiallisia muutoksia kuin korkeintaan alueilla, joilla ihmisen muistot varastoidaan pysyviksi muistoiksi.

Aivojen "väliaikaiset muistitilat" ovat latautuneet sähköstä, jota ihminen purkaa nukkumisen aikana.

Unet ovat päivän aikana aivojen "väliaikaisiin muistitiloihin" tallentuneita tapahtumia ja "pysyviin muistitiloihin" tallentuneita muistoja, joista aivot rakentavat yhtenäisiä elokuvia, jotka pyörivät aivoissa unen aikana ja kuluttavat "väliaikaiseen muistitilaan" latautuneen sähkön loppuun.

Kun aivojen ylimääräisistä sähkökentistä on sähkö kulutettu loppuun, katoavat sen myötä "väliaikaiseen muistitilaan" tallentuneet lyhytaikaiset muistijäljet, jolloin aivojen sähkökemiallinen tasapaino on saatettu jälleen perustilaansa valmiina vastaanottamaan ja tallentamaan uusia signaaleja aistien välityksellä.



(Valtio-orja)

3

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3338
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2777
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2316
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2288
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2221
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2206
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2007
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      1993
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1934
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      96
      1790
    Aihe