kysymys vesikävelystä

milja

Tämä uusi laji vesikävely on kuulemma tehokkaampaa kuin normaali maalla kävely. Miten paljon tehokkaampaa? esim. paljonko esim. 15 min. vesikävely vastaisi normaalia kävelyä?

9

11502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karkki

      En teidä kuinka paljon tehokkaanpaa vesi juoksu on kävelyyn verrattuna, mutta uintiin verrattuna kaks kertaa tehokkaampaa. Ei muutakuin kokeilemaan niin varmasti vartissa huomaat miten väsyttää.

      • päivässä

        niin olet kahdessa viikossa hoikka. Kannattaako 15 minuutin takia edes vaivautua uimahalliin. Pompi mielummin vaikka haarahyppyjä paikallaan niin et ole siellä altaassa normaalia uintia harrastavien tukkeena.


      • milja
        päivässä kirjoitti:

        niin olet kahdessa viikossa hoikka. Kannattaako 15 minuutin takia edes vaivautua uimahalliin. Pompi mielummin vaikka haarahyppyjä paikallaan niin et ole siellä altaassa normaalia uintia harrastavien tukkeena.

        tarkoittaa mitä? että tosiaan 3 min. päivässä vesikävelyä riittäisi? ainakin mun käymässä uimahallissa on uimareille ja kävelijöille eri pisteet, että emme häiritse toisiamme.


      • sportti
        milja kirjoitti:

        tarkoittaa mitä? että tosiaan 3 min. päivässä vesikävelyä riittäisi? ainakin mun käymässä uimahallissa on uimareille ja kävelijöille eri pisteet, että emme häiritse toisiamme.

        Mietipä tätä...27 asteisessa vedessä keho kuluttaa levossa jopa 40 % enemmän kuin kuivalla maalla ja jos tähän lisätään vesijuokseminen..kerroin on sitä suurempi mitä lujempaa juokset. Eli tehokasta on!! Käy tsekkaamassa vesiliikunta-instituutin sivut, joilta löydät paljon teoreettista tietoa mm. vesijuoksun tehokkuudesta ja oikeasta juoksutekniikasta.


    • Äksy Ämmä

      on hauska laji. Vaikea uskoa, että sitä harrastaessaan kuluttaa paljon energiaa. Tuntuu, että päin vastoin piristyy, kun hölkkää altaassa vyö uumilla ja samanaikaisesti louskuttaa leukojaan muitten nesteessä pomppijoitten kanssa juoruillen. Tunnen itseni maalla kömpelöksi, hitaaksi ja epävarmaksi - vedessä tuo tunne kaikkoaa, olen suorastaan notkea!
      Sitä paitsi ruuhkaisten uimahallien niukka ratatila tulee merihevosasennossa edeten hyödynnetyksi paremmin kuin peranteisesti uiden: vesijuoksija harvemmin saa edellä etenevän varpaat suuhunsa tai potkii takanaan liikkuvaa ihmistä.
      Vesijuoksu sopii kaikenikäisille ja on mitä mainioin kuntoutuskeino monille tuki- ja liikuntaelinvaivoista kärsiville.

      • Uiskari

        Vesijuoksu tuntuu jhauskalta ja näyttää siltä. lisäksi se todellakin vie enrgiaa ja kehittää. Extrana on noi juttujutu naapureitten kaa kunehtii jutella ilman että on vettä suussa.

        Ainoastaan muistakaa että vesijuoksussa ei ole matka päätarkoitus! Ei mennä altaan päästä päähän täysillä, vaan juostaan täydellisellä tyylillä ilman että edetään juuri minnekkään.

        Eli tekniikka ja voimaharjoitus: ajattele miten vireeni juoksisi: selkä suorana,polvi ensin paljon eteen , sitten päkiä ja jalka alas, päkiä askellus vaihe ja veto 'maatapitkin' tosi taakse. Ponnistus kantapää ja sitten päkiällä ylös. Polvi eteen nosto ja sama sekcvenssi uudelleen..

        . Jos tavoite on mennä lttaan päästä päähän niin tekniikka menee ruvelle ja ei siitä saa mitään kehittävää irti.


      • Rampa

        Luulin, ettei vesijuoksu rasita niveliä, mutta toisin kävi. Ennen terveeseen polveen tuli vettä vesijuoksun seurauksena. Eikä tämä ole vitsi. Nyt sitten on vaikeaa kävellä kuivallakin maalla.
        Taisin innostua vähän liikaa - se kun on tosi hauskaa liikuntaa.


    • Uiskari

      Jos teet vesikävelyn oikein se on raskasta ja 20min riittää hyvin kertasuoritukseen.

      Muu on ajan hukkaa.

      Vesikävelyä pelkästään ei siis kannata käyttää laihduttamiseeen, kannattaa vaikkapa uida ensin tunti jos haluaa saada läskiä poltettua..

    • Anonyymi

      Onko hyväksi käydä vesikävelyllä tai -juoksulla,kun on iskias.Alaselässä on välilevyn
      pullistuma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      70
      4850
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3800
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      188
      3531
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3229
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2959
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1994
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1941
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      181
      1784
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1686
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1395
    Aihe