Joskus muinoin Suomesta sai kemian kokeilusarjoja missä oli aikamoinen valikoima kemikaaleja kuten myös laboratorio laseja.
Vieläköhän tuollaisia on saatavissa?
Voisi jälkikasvun kanssa ihmetellä perusasioita.
Kemiansarja Suomesta?
1
165
Vastaukset 1
- Anonyymi
Varsin todennäköisesti ei ole saatavissa valmiina paketteina. Mulla oli tuollainen 1980 - luvun alussa, taisi olla Chemistry 6 tai joku vastaava.
Laita nettiin hakusanaksi koeputki. Laboratoriolasia saa helpoimmin jos sattuu olemaan yritys. Lämmityslaitteena oli aikanaan pieni alkoholikeitin mutta sille löytyy nykyään vaihtoehtoja. Kemikaalien osalta pitää olla varovainen ettei yritä hankkia lähtöaineasetuksen mukaista tavaraa.
Jos tilaat jotakin ulkomailta ja se jää tulliin niin pitää jo etukäteen olla sille hyvin määritelty ja ei-vaarallinen käyttötarkoitus tai muuten menee hävitettäväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 161896
- 81734
- 57731
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?45628- 46613
- 60562
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71546Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44527Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35525- 26521