Kahvihyvä

Mitä te laiduttajat syötte päiväkahvilla. Minä en syö makean himooni lainkaan karkkia, mutta päiväkahvilla tekee laihiksellakin mieli jotain pientä makeaa suupalaa kohtuudella. Miten olette asian ratkaisseet?
102965
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Juon kahvini normaalisti mustana enkä koskaan syö mitään "kahvipullaa". Jos olo on sellainen, että jotain kaipaan suuhuni, niin lirautan pienen tilkan hyla-maitoa kahvin joukkoon. Sen makeus tuntuisi tyydyttävän syömishaluni. Hyla-maito säilyy avaamattomana pitkään, siksi aina pari 2 dl:n purkkia työpaikalla.

Välipaloiksi syön kiwi-hedelmiä, greippejä tai appelsiineja. En tosin kahvin kanssa, menisi kaksi hyvää makua pilalle ja sekaisin.

-VT

Äänestä
  • No on varmaan helppoa olla mies, kun me naiset emme voi syödä niitä kiwi-hedelmiä, kun ne täytyy työntää housuihin, jotta tyhmät lihavat laihduttavat miehet kuvittelee, että meilläkin on munat ja sitten pääsemme etenemään urallamme!

    Äänestä

  • Tammikuun 10. päivän jälkeen en ole syönyt arkisin lounaaksi yhtään mitään. Työpäivän mittaan kuppi tai kaksi kahvia. Ei kermaa, ei maitoa - eikä varsinkaan sokeria (sokeri pilaa kahvin maun täysin juomakelvottomaksi!).

    Iltaisin ja viikonloppuisin olen syönyt normaalisti.

    Lähtöpaino tammikuun 10. päivänä 97 kg, heiluu nyt 88 kg:n alapuolella (alimmillaan 87,2 kg). Kymmenen prosentin pudotuksesta puhuminen ei siis ole kaukanakaan totuudesta. Aikaa tähän on mennyt siis n. 11 viikkoa.

    Edellisen kerran olen ollut 90 kg:n alapuolella yli 15 vuotta sitten.

    Äänestä

  • Pulska poika kirjoitti:

    Tammikuun 10. päivän jälkeen en ole syönyt arkisin lounaaksi yhtään mitään. Työpäivän mittaan kuppi tai kaksi kahvia. Ei kermaa, ei maitoa - eikä varsinkaan sokeria (sokeri pilaa kahvin maun täysin juomakelvottomaksi!).

    Iltaisin ja viikonloppuisin olen syönyt normaalisti.

    Lähtöpaino tammikuun 10. päivänä 97 kg, heiluu nyt 88 kg:n alapuolella (alimmillaan 87,2 kg). Kymmenen prosentin pudotuksesta puhuminen ei siis ole kaukanakaan totuudesta. Aikaa tähän on mennyt siis n. 11 viikkoa.

    Edellisen kerran olen ollut 90 kg:n alapuolella yli 15 vuotta sitten.

    Siis kahvin kanssa ei kermaa, maitoa, sokeria - eikä myöskään minkäänlaista "kahvihyvää".

    Miksi ihmeessä pitäisikään? Enpä ole juuri harrastanut moisia edes normaalin ruokavalion aikoina!

    Äänestä

Itselläni ei juuri ole makean mielitekoja vaan pikemminkin suolaisten suupalojen, mutta jos olisi...

Hommaisin työpisteen kaappiin todennäköisesti jotakin suklaisia keksivohveleita, joita sitten söisin YHDEN päivässä kahvin kanssa. Siinä yhdistyisi sekä karkki, suklaa että kahvileipä. Mutta tahdonvoimaahan se sitten vaatii.

Itse suon itselleni 1/2 banaania, jos makeanhimo iskee iltapäivällä. Yleensä mukana on appelsiini tai omena, pikku kimppu viinirypäleitä, kesällä kirsikoita, mansikoita, persikoita...

Yleensä aina syön pikku välipalan iltapäivällä, niin ei tule sudennälkää ennen illallista.

Äänestä
  • saada jotain pientä joka päivä. Äsken söin kahvin kanssa yhden keksin ja lempiherkkuni on pätkis. kun syön ihan jotain pientä joka päivä en repsahda mihinkään isoon suklaalevyyn. :)

    Äänestä

otan kahvin kanssa vettä. siksi ei tarvitsekaan laihduttaa?

Äänestä

syö riisikakku ja siihen teelusikallinen jotain hilloa!

ei oo lihotavaa!!

Äänestä

Itselläni on hyvä konsti. Lounaan jälkeen juon kupin kahvia ja kaksi palaa tummaa suklaata. Siitä saa mukavan "jälkiruoan" eikä niin kamalan tuhti sellainen. Eikä tee mieli napsia myöhemminkään. Älä koita maitosuklaata vaan todella tummaa ja vähäsokerisempaa.

Äänestä

oikeasti kokeile nutrilet yms vastaavia patukoita,maut tosi hyviä,pitää nälkää ja tyydyttää makean himoa.mulla ainakin uinnin jälkeen kamala nälkä niin se auttaa sortumasta mässäilyyn.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pullamössö kirjoitti:

Mitä te laiduttajat syötte päiväkahvilla. Minä en syö makean himooni lainkaan karkkia, mutta päiväkahvilla tekee laihiksellakin mieli jotain pientä makeaa suupalaa kohtuudella. Miten olette asian ratkaisseet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu