Oon helvetin katkera useammasta sattuneesta asiasta elämästä jossa pahantekijät pääsivät kuin koiraveräjät. Puran sitä pahanoloa esim negatiivisella asentteella. Esim itse en usko että paha saa rangaistuksen vaan siihen pitää itse vaikuttaa kostamalla vaikka lakia rikkomalla. Kunnioitan suuresti niitä jotka on raivopäissään hakanneet mulkeron tehoosastolle vaikka tietävät kuinka tää yhteiskunta rankaisee. Harmittaa etten itse oo omannut moista taipumusta.
Mun mielestä on ihan yhden tekevää montako lakia rikot kunhan opetat ihmisille ,että teoilla on seuraamuksia. Oli se sit sairaalloista vainoamista kunhan viesti menee perille. Moni uskaltaa käyttäytyä niin epäkunnioittavasti ja julmasti koska ei oo koskaan joutunut vastaamaan tekosistansa. Toiset sanoo , että pitää olla reilu ihmisillle että ne on reiluja. Mikäli oot reilu ihmisille tuut hyväksi käytetyksi ilman että sulle ollaan reiluja niin on valtaosa ohjelmoitu tilaisuus tekee varkaan. Ihmisillä ei oo kiitollisuuden velkaa tai kunniantuntoa tippaakaaan tai hienotunteisuutta.
Mikä auttaa katkeruuteen?
3
156
Vastaukset
- Anonyymi
Olet siinä mielessä mielestäni oikeassa, että pohjimmiltaan korkeampi moraali on äkykkyyskysymys, mikäli selkeät persoonallisuushäiriöt lasketaan pois. Nimittäin moraalinen käytös vaatii oman toiminnan ja käytöksen hallintaa, ja nimenomaan oman toiminnan hallitseminen ja hillitseminen vaatii aivokapasiteettia. Ihminen ei ole tällöin impulssiensa orja ja kykenee suuntaamaan toimintaansa ajattelun pohjalta, ei siis reaktiivisesti. Ihminen kykenee ymmärtämään, että jos minä toimin näin, tulee minun sallia sama myös itseäni kohtaan, tai ihminen ymmärtää että esimerkiksi toimimalla rikollisesti, muutan ympäristöäni käytökselläni ja ennen pitkää tuo ympäristö muuttuu myös omalta kannaltani epäedulliseksi. Jos esimerkiksi vandalisoin asuinympäristöäni, tartutaan vandalisoinnin mallia ja välinpitämättömyyden henkeä ympäristöön. Ennen pitkää pilkka osuu omaan nilkkaan ja oma autoni tärvellään. Jos on hauskaa heittää lokaa muiden niskaan, on pelleä porata, kun sama sonta iskee vihdoin omaan naamaan.
Tällainen yksilö ei ole älyllisesti kyennyt kipuamaan hallitsemattoman lapsen infantiilista ajatusmaailmasta, jossa kaikki ovat minua varten, mutta minä en ole ketään varten. Älyllisesti moraalinen toimintahan on koko yhteisön ja siten myös yksilön kannalta kannattavaa. Ns. "white trash" -väki vaan ei kykene käytöstään älyllisesti ajattelemaan ja rikollinen maailma on peritty jo äidinmaidossa. Ns. normaali-ihmisistä tällainen on säälittävää, mutta senkin ymmärtäminen vaatii älyä.
Muistan itsekin kouluajalta jonkun jätkän, joka kiusasi kaikkia, mutta joka pohjimmiltaan oli sellainen isänsä hyökyttämä surkimus kostamassa muille. No, kerran tämä kaveri oli poissa koulusta. Ajattelin, että onpas mukavaa ja luokassa kiva henki. Sitten yhtäkkiä kesken tunnin joku sanoi ääneen tuon totuuden, jota itsekin huonolla omatunnolla ajattelin. "On niin kivaa, kun X on poissa". Kukaan ei sanonut mitään, mutta kaikki ajattelivat samoin. Eli pohjimmiltaan näistä ei kukaan pidä, vaikkei iso osa ihmisistä sitä ehkä vainon tai väkivallan pelosta ääneen sano. Monestako k-päästä itse pidät ja montaako kaipaat? Et yhtäkään. Se on se kosto.
Kun nämä tyypit kuolee, monesti omat lapsetkin on tyytyväisiä. Kukaan ei uskalla panna hanttiin, mutta kaikki inhoavat näitä sydämessään. Eli kummalla puolella haluaisit olla? Susta todennäköisesti joku pitää myös aidosti.
Yleensä paha siis saa palkkansa, tavalla tai toisella. Kouluttamattomuus ja idiotismi periytyy polvelta toiselle. Huomaamatta kiusaaja (jos on luonteeltaan kiusaaja vielä täysi-ikäisenä, ei yleensä muutu mihinkään loppuelämänsäkään aikana) siirtää käytösmallinsa lapsilleen ja takaa itse, että hänen jälkikasvunsa on samaa kouluttamatonta roskaväkeä, jolle naapurit hymyilevät kämmeniin. Ja kuvittele nyt, miten urpoa olisi, jos vielä aikuisena elämä pyörisi pikku kiusan ja rikosten parissa. Ainoa huvi olisi naureskella jollekin toiselle, koska oma elämä on juuri se surkea polvelta polvelle siirtyvä epäonnistuminen, jota ei edes itse älyä. - Anonyymi
Muista, että laki antaa mahdollisuuden pitää puolensa, itsepuolustus ei tosin saa olla voimakkaampi kuin hyökkääjän voimankäyttö.
Esim. jos joku "mulkero" tönii ja haukkuu, voit töniä ja haukkua takaisin, mutta et voi hakata sitä sairaalakuntoon.
Jotkut tosin eivät uskalla edes itsepuolustautua.
On sekin sanonta, että pahuus kukoistaa kun hyvät eivät tee mitään. Siinä mielessä on kyllä hyvä jos pahantekijät saavat jonkin seurauksen teostaan. Huonossa tapauksessa siitä vaan voi alkaa vähitellen voimistuva koston kierre.
Oikea tapa toimia on tietysti väkivaltatapauksissa ottaa yhteys poliisiin ja tehdä rikosilmoitus. Oikeusjärjestelmän tulisi sitten antaa tuomio tekijälle. Oikeusjärjestelmä kyllä saisi katsoa peiliin kun joskus tulee selkeästi kansan oikeustajun vastaisia päätöksiä... - Anonyymi
Tiede ja teknologia venyttää omat hopealankansa mesoamalla. Se kosto on parempi antaa osaavampiin käsiin sitten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381314En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?139824Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19726
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709