Eli kun toisiin laitetaan parasta ennen ja toisiin viimeinen käyttöpäivä niin mitä eroa noilla kahdella on ?
Vastaukset 2
- Anonyymi
Parasta ennen on, kuten nimikin jo kertoo :parasta, käyttökelpoista AINAKIN siihen päivämäär. Asti. Useat tuotteet säilyy pitkäänkin vielä, kun tämä päivä mennyt. Viimeinen käyttöpäivä, yleensä esim lihatuotteet on näin merkattu. Se tosiaan viimeinen päivä kun käyttökelpoista. Sen jälkeen pilaantunutta... Eli viimeinen on tosiaan se viimeinen käyttöajankohta. Parasta ennen oman fiiliksen mukaan miltä tuntuu. Mausteet esim on lähes ikuisesti kestäviä oikein säilöttynä. Kuitenkin nykyään on pakko olla merkattu jonkin sortin päivämäärä tuotteeseen, joten monesti on näitä parast ennen tuotteita, jotka kuitenkin säilyy ties kuin kauan..
Parasta ennen -tuotteiden säilyvyys riippuu paljolti säilytystavasta sekä osin myös tuurista. Kananmunat esimerkiksi yleensä säilyvät hölskyttämättä tasaisessa viileässä jääkaapissa viikkokausia viimeisen suositeltavan käyttöpäivän jälkeen.
Yleensä. Sitten sattumalta samassa erässä ostetuista samoin säilytetyistä kananmunista yksi on pahentunut ja muut edelleen täysin priimaa. Joten omaa onnea voi koetella, mutta ei älyttömyyksiin.
Täyssäilykkeet ovat luku sinänsä. Tutkijat ovat pistelleet hyvällä ruokahalulla poskeensa 150 vuotta sitten uponneen laivan uumenista löytyneitä eräitä maailman ensimmäisiä purkkisäilykkeitä. Tasaisessa merenpohjan 4:ssä asteessa pysyttely tietysti tässä tapauksessa on lisännyt säilyvyyttä, mutta purkkisäilykkeet joka tapauksessa säilyvät syöntikelpisina, joskaan ei ehdottoman aromikkaina vuosikausia Parasta ennen -päivämäärän jälkeenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j771128- 42804
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden234684Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga50555Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34542- 45528
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️75511- 23488
- 23442
Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52429