Ja silti tiedät airobisen rajat.
Airobisella /pk lenkillä hengität nenänkautta.
Anairobisella/vk lenkillä sinun pitää hengittää suun kautta.
Yksinkertaita ja halpaa.
Airobisella /pk lenkillä hengität nenänkautta.
Anairobisella/vk lenkillä sinun pitää hengittää suun kautta.
Yksinkertaita ja halpaa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ihan just näin :)
Tämä sääntö toimii suurimpaan osaan terveitä ihmisiä. Pääosa kuntoilusta pitää vetää suu kiinni. Se kehittää peruskuntoa. Lyhyistä ylämäki pyörällä suu auki hetkistä ei tarvi välittää. Ne on ihan ok.
Kerran viikossa voi vetää reilun puolen tunnin kuntoilun suu auki teholla.
Ei kyllä joka lenkillä suun kautta hengitetään. Niin ainakin itse teen ja menestystä tullut.
Sykemittari tai pyöräilyyn liittyvät puhelimen sovellukset voivat innostaa enemmän pyöräilyyn, joten turha niitä on mollata. Jos ei halua niitä käyttää, niin ei ole mikään pakko. Jos taas joku haluaa, niin hyvä niin. Jokainen tekee kuten itse parhaaksi katsoo niiden suhteen.
Juu, ovat nykyisin tosi hyviä nää digitaalit. Käytän itsekkin koko ajan aktiivisuusranneketta joka tallentaa automaattisesti unet ja liikunnat.
Aloittajan vinkki on vaan tosi hyvä jossei tykkää hankkia ekektroniikkaa. Riittää kun kuntoilee pääasiassa suu kiinni tahdilla :)
No persule, menin sittenkin ostamaan Suunnon. 8km lenkki 18km/h keskisyke 131. Suu aukeaa 140. Maximi on 177. Olenko nyt sitten missä kunnossa?
Alkuperäinen aloittaja
Lienet ikämies, ajat raskaskulkuisella pyörällä sekä ylipaino vaivaa.
Päivittäinen aktiivisuus on hyvä varsinkin ikään ja painoon nähden.
Pyöräilijänä kehittyisit ajamalla pitempää lenkkiä ja pyörittämällä polkimia. Nuo sinun nopeudet on vielä runttausta ja lenkki pyöräilyyn lyhyt.
Ehkä joku 12 km lenkki pyöritystä on vasta kehittävää pyöräilyä. Tuo sinun matka runttausta joka jumittaa jalat.
Tänään 30km lenkki. Keskinopeus 20km/tunti. Keskisyke 147. Pitääkö käydä lääkärisssä?
Ei tartte mennä lääkäriin josset aja liian usein tuota ;)
Kevyempi lenkki kehittää enemmän pyöräilykuntoa. Lenkkisi on liian hapokas ja pitkä jatkuvaan treeniin.
Vedän tällaisen lenkin 1-2 kertaa vkossa. Loput sykkeellä alle 135.
joo tuo tänään ajettu lenkki oli sykemittarin testausta. Ja sattui viepä lepopäivä eilisen anairobisen 24km jälkeen. Pyörä helkama kulkuri ja ikä 50.