Mikä on vastavirta-momentum

Anonyymi

Kun punasiirtymä kohtaa tapahtumahorisontin vastamomenttuumissaaika-avaruuden jatkumossa olevien sinisiirtymien rippeet niin onko silloin kosmisen akselin kallistuskulma vakio?

10

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitoksia loistavasta kysymyksestä johon tähtihöhliltä ei vastausta tipu tämän vuosisadan aikana.

      Itse katselin punasiirtymiä ja aika- avaruutta nassikkana tyhjän hernekeittopurkin läpi lyömäni reiän kautta.
      Erotin selkeästi Kuupallon ja ehkä Marspallon mutta siitä en ollut aivan varma.

      • Anonyymi

        Jos et ole itse tähtihöhlä, niin mikä höhlä olet?
        --planeetta


    • Anonyymi

      Kuulostaa niin mystisestä kysymyksesi, että todennäköisintä on etten osaa vastata oikein, mutta osaan ainakin vastata väärin. Yritän siis jotain järkeillä tai tyhmäillä pöytään.

      Kysymystä ja termejä täytyy ehkä tarkentaa, jos ei ala selviämään mitä tarvitset tietää. Vastausta joutunee rakentamaan.

      Horisontteja on useita erilaisia, ja kun tässä puhutaan tapahtumahorisontissa, luultavimmin tarkoitetaan mustan aukon tapahtumahorisonttia.

      Kysymys ei myöskään aseta erityistä ajankohtaa tai paikkaa (muuten kuin tapahtumahorisontin), kuten maailmankaikkeuden alkua tai loppua, joten yleinen lähestyminen noin keskivaiheeseen.

      Nykyisen käsityksen mukaan, ja jos fotoni käsitellään hiukkasfysiikan termein, fotonin suunta ei muutu tapahtumahorisontin lähellä (tai painovoiman vaikutuksesta), sen "lyhin mahdollinen reitti" muuttuu, koska avaruus taipuu sitä voimakkaammin mitä lähempänä tapahtumahorisontti ollaan.

      Tapahtumahorisontti on on/off tyyppinen raja. Sen paikka riippuu Schwarzschildin säteen arvosta, eli massasta, täten paikka muuttuu kun massa muuttuu.

      Tapahtumahorisontin lämpötila on lähellä 0 Kelviniä, koska se ei säteile, tai jos niin, vain Hawkingin säteilyä.

      Tapahtumahorisontin rajalla ei ole paksuutta, joten hiukkanen joko menee sen taakse tai ei. Rajalla roikkuminen on mahdotonta.

      Fotonin nopeus ei muutu missään vaiheessa, sen nopeus on aina c myös tapahtumahorisontin takana. Se mikä muuttuu tapahtumahorisonttia lähestyttäessä ulkoisen tarkkailijan näkemänä on se, että se (valo) alkaa avaruuden taipumisen takia näyttämään venytetyltä, eli punasiirtymään.

      Tapahtumahorisontin taakse ei näe koska se itse ei säteilee eikä sen takaa pääse mitään pois.

      Ei ole syytä olettaa, että fotoni tuhoutuisi tapahtumahorisontissa tai sen takana.

      Punasiirrymä tai sinisiirtymä itsessään ei kohtaa mitään, ne ovat ilmiöitä. Valosta tai yleisemmin sähkömagneettista säteilystä voidaan mitata siirtymä jompaankumpaan suuntaan.

      Valo ei reagoi vastakkaiseen suuntaan kulkevaan valoon.

      Fotoni on myös alkeishiukkanen (bosoni), joten se ei hajoa itsestään tai rakennu muusta kuin itsestään, ja sen ainoa tehtävä on sähkömagneettisen vuorovaikutuksen välittäminen.

      Fotonin paikkaa koskien, koska kohtaaminen viittaa mielestäni paikkaan: ei voida tarkkaanottaen sanoa missä kohdassa fotoni sijaitsee, koska paikan määrittely on mahdoton. Täten ei ole mielestäni mielekästä paikkaa tutkia kohtaamista.

      Viimeisenä ajatuksena se, että koska fotoni on massaton ja ajaton energiakvantin kuljettaja, energia siirtyy mustan aukon energiaksi tapahtumahorisontissa. Tämä voi tosin olla ehkä omaakin keksintöä, vaatii käytännössä sen, että horisontin takaa tulee löytyä jotain ainetta.

      Täten: Jos ajatellaan, että maailmankaikkeus on suljettu järjestelmä (joka ei ole kiistaton ajatus tai konsensus) ja kyseessä oli massattoman alkeishiukkasen humpsahdus mustaan aukkoon (tämäkin on aika uskalias väittämä, monet vannovat esim. kenttien nimeen, ja heistä hiukkaset voi olla pieleen mennyttä fysiikkaa) siirtäen aukkoon määrältään taajuudesta riippuvan kvantillisen energiaa (rohkeahkoa), joka energia kuitenkin säilyy suljetun systeemin sisällä energiana (ei kiistaton).

      Tällä perusteella: kallistuskulma ei liene muuttunut, koska systeemissä ei tapahdu energiahäviötä tai massan häviötä, tasapaino ei heilahtanut.

      (Joskaan en tunnista kosmista akselia käsitteenä tai sen kallistustakaan, saati mikä sen funktio voisi olla. Eri asia varmaankin kuitenkin, kuin kosminen jänne.)

      Voitte halutessani opastaa oikeampaan suuntaan.

      --planeetta

      • "Voitte halutessani opastaa oikeampaan suuntaan."

        Siirry lukemaan Grimmin satuja, ne ovat paljon uskottavampia kuin nuo ääliömäiset heittosi.


      • Anonyymi
        nazi kirjoitti:

        "Voitte halutessani opastaa oikeampaan suuntaan."

        Siirry lukemaan Grimmin satuja, ne ovat paljon uskottavampia kuin nuo ääliömäiset heittosi.

        Kiitos palautteesta. Kuulisin mielelläni sinun versiosi asiasta.
        --planeetta


      • Anonyymi
        nazi kirjoitti:

        "Voitte halutessani opastaa oikeampaan suuntaan."

        Siirry lukemaan Grimmin satuja, ne ovat paljon uskottavampia kuin nuo ääliömäiset heittosi.

        Sadut sopivat paljon paremmin sinun älykkyydelle..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos palautteesta. Kuulisin mielelläni sinun versiosi asiasta.
        --planeetta

        Mikähän turhake sinäkin olet kun vastaat täysin älyttömään aloitukseen pitkällä kommentilla?Siinä taas meemit lentelivät suloisessa sekasotkussa!

        Eikö sinulla tosiaan ole parempaa tekemistä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikähän turhake sinäkin olet kun vastaat täysin älyttömään aloitukseen pitkällä kommentilla?Siinä taas meemit lentelivät suloisessa sekasotkussa!

        Eikö sinulla tosiaan ole parempaa tekemistä?

        Pahoittelen liian pitkää vastausta. Olet oikeassa, olisin voinut kuunnella linnunlaulua, mutta en kuunnellut. Turhasta en osaa sanoa mitään, varsinkaan omaa turhuutta arvioimaan olen ehkä väärin henkilö. Luotan ammattitaitoisia siinä. Kiitän palautteesta.
        --planeetta


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pahoittelen liian pitkää vastausta. Olet oikeassa, olisin voinut kuunnella linnunlaulua, mutta en kuunnellut. Turhasta en osaa sanoa mitään, varsinkaan omaa turhuutta arvioimaan olen ehkä väärin henkilö. Luotan ammattitaitoisia siinä. Kiitän palautteesta.
        --planeetta

        Tarjosit helmiä sioille. Eivät vaikuttaneet kiitollisilta.

        Se siitä.


      • Anonyymi
        Kollimaattori kirjoitti:

        Tarjosit helmiä sioille. Eivät vaikuttaneet kiitollisilta.

        Se siitä.

        Helmistä niin osaa sanoa, sain itse kuitenkin varteenotettavia ideoita ajankäytölle, joten ei tämä minun osaltani hukkaan mennyt, vaikka kysymyksen esittäjä tai yleisö ei paljoa tainnut vaihdossa saada.

        Ja mielestäni kysymys kosmisesta akselista (tai akselista) on
        hyvinkin ajankohtainen ja mielenkiintoinen, vaikkakin sijoitin sen ehkä väärään ajankohtaan. Nykyfysiikan mukaan selkein paikka olisi alkukahinat.

        Tarkoitus ei ole heittää lisää vettä myllyyn kuitenkaan, koska aloitus julistettu älyttömästi.

        --planeetta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      158
      4530
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2522
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      145
      2173
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      30
      1295
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      70
      1174
    6. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1112
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1013
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      67
      992
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      933
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      114
      908
    Aihe