Hyvinvointipalvelualueella...

... budjetti ennusteen mukaan ylitetään miljoonalla eurolla. Onneksi meillä Kemijärvellä on joka vuosi löysää rahaa miljoona, jolla nämä vuotuiset ylitykset voidaan kattaa. Hieno homma!
40<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Jaa et löysää rahaa ? Kertynyt alijäämä on kohta 5-6 m€....joka pitäs putsata v. 2023 mennessä. Ei ihme et Rantanenkin hakee pois. Suossa mikä suossa...

Äänestä
  • Totta sitä löysää on kun joka vuosi hyvinvointipuppelit tekee saman tempun ja lasketaan läpi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Totta sitä löysää on kun joka vuosi hyvinvointipuppelit tekee saman tempun ja lasketaan läpi.

    Miksi ihmeessä?

    Äänestä

  • Oijoi!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Totta sitä löysää on kun joka vuosi hyvinvointipuppelit tekee saman tempun ja lasketaan läpi.

    Olen usein ihmetellyt, miksi tehdään samat virheet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen usein ihmetellyt, miksi tehdään samat virheet.

    Se on helpoin tapa. Ei tule hiki.

    Äänestä

Saamme pitää kaupunginjohtajan. Hän ei päässyt haastatteluvaiheeseen, kertoi media.
Mutta itse alijäämä on parhaimmillaankin vain alijäämää, joka on katettava mieluummin pian kuin pitkän ajan päästä.

En ummarra, miten Kemijarvi aikoo selvitä edes sopeuttamistoimilla. Kuitenkin rakennetaan uutta koulusiipeä, joka voi osoittautua liioitteluksi jo 5 - 10 vuoden päästä. Entiseen mahtui parhaimmillaan 600 opsieklijaa ja hyvin meni. Oikein tyytyväisiä enimmäkseen olimme. Koin aina itseni etuoikeutetuksi. Paikka ei ollut itsestäänselvyys.

Mutta kun mikään ei riitä...

Äänestä
  • Eihän Kemijärvi tule selviämään veloista eikä lie tarkoituskaan, valtiohan pitää omistaan huolen siihen kait luotetaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eihän Kemijärvi tule selviämään veloista eikä lie tarkoituskaan, valtiohan pitää omistaan huolen siihen kait luotetaan.

    Tötteröt ovat tuhertaneet sellu-uskossa kaupunkin talouden täysin sekasin. Kohta vastustajia aletaan syttämään ..? Vieläkö sen kolomen patruunan patssaan hommaatte Taivaan Tulien torille niin se on sitten piste itsenäiselle kaupunkille ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tötteröt ovat tuhertaneet sellu-uskossa kaupunkin talouden täysin sekasin. Kohta vastustajia aletaan syttämään ..? Vieläkö sen kolomen patruunan patssaan hommaatte Taivaan Tulien torille niin se on sitten piste itsenäiselle kaupunkille ?

    Kuule jos Suomun toiminnallinen keskustalo rakennetaan ja sinne yrityksiä ja se hilhaisuuden keskus; alkaa tul

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuule jos Suomun toiminnallinen keskustalo rakennetaan ja sinne yrityksiä ja se hilhaisuuden keskus; alkaa tul

    Lause jäi kesken. Siis kirjoitus jatkuu: ALKAA TULLA RAHAA

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lause jäi kesken. Siis kirjoitus jatkuu: ALKAA TULLA RAHAA

    Elä hyvä ihminen kännissä kirjoittele. Mitään keskusta sinne korpeen tule.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eihän Kemijärvi tule selviämään veloista eikä lie tarkoituskaan, valtiohan pitää omistaan huolen siihen kait luotetaan.

    Nostan kovaa palkkaa siihen asti. Saatan nostaa vielä vuosiakin velaksi.

    Äänestä

Jännä tuo pöytäkirja. Jos puolet johtamisen budjetista on käytetty jo huhtikuun loppuun mennessä, sen pitäisi vaikuttaa johtamisen tilinpäätösennusteeseen ellei suunnitelmissa ole palkanmaksun lopettaminen syyskuussa.

Äänestä

Montako talouspäällikköä näin pienellä paikkakunnalla tarvitaan! Johan niitä on useampia ennestään.

Äänestä
  • Päällikkyys synnyttää onnen tunteen vaikka persnetosta. Palkka juoksee ja mukava olo.

    Äänestä

Voi nenä mitä NEGAA taas, tämä on onnen kaupunki ei kaivata tuollaista NEGAA.

Minä olen lomalla täältä.

Äänestä
  • Ehkä lomalta palatessa sinulla on jokin ajatuskin päässä?

    Äänestä

  • Kuule+senkin+identiteetinvaras+et+ole+oikea+nimimerkki+ANTI-NEGA-17,+joka+haluaisi+olla+pois+täältä+palstalta+muutaman+päivän+vielä+"lomatauolla",+jota+hän+on+viettänyt+jo+melko+pitkään+täysin+selvänä!+Huh+että+pitää+toisen+nimimerkki+ottaa,+voi+mikä+tyyppi+olet!+Keksi+oma+nimimerkki,+kuten+ANTI-NEGA-17+keksi+aikanaan.+Kesä+on+nyt+alkanut+ja+nautitaan+siitä+eikä+olla+koko+ajan+koneella,+ja+nyt+kun+on+vielä+se+ONNEN+KESÄ+KEMIJÄRVELLÄ,+ja+jos+saa+vapaudesta+nauttia+ettei+ole+enää+kotona+kielteinen+ihminen+huutamassa+aamuin+illoin.+ONNELLISTEN+RANTA,+IHANA+KESÄ;+ILOA+KAIKILLE+toivottaa+itse+ANTI-NEGA-17+(100+%+hetero)

    Äänestä

Demarit jo luulevat valtansa tulleen
Galluppivoittoa juhlivat he
Verorahojakin jakavat sulle ja mulle
Kansan työstä on revitty ne

Revisionisteille anneta ei valtaa
Ei koskaan - ei milloinkaan
Paneelissa demari koska se alkaa
Toverilta turpaa taas tukkimaan!

(kerto säe)
Älä äänestä sosdemoja
Haluavat he tukkia turpia
Eivät kunnioita sananvapautta
Mieluummin tue vaikka porvaria
Luokkapetoksen yö on tullu
Se on juttu jo aivan hullu

Äänestä

Hyvinvointipalvelualueen budjettiylitys on kepun käsialaa.

Äänestä
  • Huh huh mikä tyyppi! KESKUSTA se on vain meille kaiken tänne tuonut, tiet ja tehtaat ja kaiken, mitä meillä on, mutta joku tyyppi viitsii purra ruokkivaa kättä. Voi nenä mikä juhannus, kun pitää haukkua ONNEN JA RAKKAUDEN HYVYYDEN PUOLUETTA. ANTI-NEGA-17 toivottaa kaikille ilon mieltä ja nyt lukekaa Koti Lappi kotiseutulehti, jossa on hyviä uutisia. Voi kun aukeaisi vielä uimahallin palvelut ja ruokailumahdollisuus meillä jo onkin no niin ei muuta kuin KESÄN IHANUUS <3 <3 <3 meillä jo vierellämme. Kiitos, kiitos.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Huh huh mikä tyyppi! KESKUSTA se on vain meille kaiken tänne tuonut, tiet ja tehtaat ja kaiken, mitä meillä on, mutta joku tyyppi viitsii purra ruokkivaa kättä. Voi nenä mikä juhannus, kun pitää haukkua ONNEN JA RAKKAUDEN HYVYYDEN PUOLUETTA. ANTI-NEGA-17 toivottaa kaikille ilon mieltä ja nyt lukekaa Koti Lappi kotiseutulehti, jossa on hyviä uutisia. Voi kun aukeaisi vielä uimahallin palvelut ja ruokailumahdollisuus meillä jo onkin no niin ei muuta kuin KESÄN IHANUUS <3 <3 <3 meillä jo vierellämme. Kiitos, kiitos.

    kiitos kiitos huh huh nuus nuus

    Äänestä

  • Eiks hyvinvointilautakuntaa johda vasemmistoliitto eikä kepu ?

    Äänestä

Eikö kannattaisi opiskella hieman taulukkolaskentaa?

Äänestä
  • Eihän se niin vaikeaa voi olla?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eihän se niin vaikeaa voi olla?

    Kyllä se voi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä se voi.

    Kirjekurssille pääsiskö johto?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kirjekurssille pääsiskö johto?

    Ryttylän opiston?

    Äänestä

Melko jännä tulos myös hallinto-osaston käyttötalouden toteumassa toukokuun lopussa. Ulkopuolisia konsultteja tuli palkattua ja siksi budjetti ylittyy... taas...

Äänestä
  • Naimisissa olevalle 10 lapsen äidille myönnetään vain alennettua yksinasuvan asumistukea, vaikka aviomies asuu toisen vaimonsa kanssa eri osoitteessa.

    Länsi-Ruotsissa asuva nainen haki yksinasuvan asumistukea, koska hänen aviomiehensä oli naimisissa myös toisen naisen kanssa ja asui toisessa osoitteessa.

    Sosiaalitoimi myönsi naiselle alennetun asumistuen. Vaikka naisella on kymmenen lasta ja hän elää moniavioisessa avioliitossa eri osoitteessa kuin mies, hän oli oikeutettu asumistukeen, jossa aviomiehen tulot oli huomioitu.

    Asumistuki jäi siten 2800 Ruotsin kruunuun kuussa. Jos naisen olisi katsottu olevan kokonaan yksinasuva, hänen asumistukensa olisi ollut 4600 Ruotsin kruunua kuussa.

    Sosiaalitoimen päätöksestä valitettiin hallinto-oikeuteen, joka muutti päätöstä siten, että nainen ei saanut asumistukea lainkaan. Perusteluna tähän oli se, että nainen ja mies olivat naimisissa ja heidän oletettiin asuvan yhdessä.

    Asiasta valitettiin edelleen, ja korkein hallinto-oikeus päätyi samalle kannalle kuin sosiaalitoimi alunperin. Mies kuitenkin asustelee naisen ja kymmenen lapsen luona silloin tällöin, joten aviomiehen tulot tulee ottaa huomioon naisen tukia määriteltäessä.

    Kaikki asianosaiset ovat somaleja.
    Kemijärvi on matuvapaa kunta kuitenkin velkainen.

    Äänestä

Ennustelukua ei muuteta koska ei ole viitsitty laskea. Vai osattu?

Äänestä

Jospa vanha taskulaskin toimisi exceliä luotettavammin kun sitä kopsauttaa seinään ja sylkäisee?

Äänestä
  • Hyvinvoitilautakunta on kait vasemmistoliiton hallinnassa ? Opettelisivat laskemaan. Syö suurimman osan kunnan rahoista kuitennii.

    Äänestä

Kuhan ensi talvena jätetään latureitit vetämättä, päästään alijäämistä hyvinkin jouhevasti.

Äänestä

Tää ltk.n puhjoht. Oli yhes yhitykses puhjoht. myös.
Paris vuodes oli yhistys konkan partaalla. Kaikki asiat olt retuperällä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

... budjetti ennusteen mukaan ylitetään miljoonalla eurolla. Onneksi meillä Kemijärvellä on joka vuosi löysää rahaa miljoona, jolla nämä vuotuiset ylitykset voidaan kattaa. Hieno homma!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu