Mitä on tämä läski mitä on kuulemma ennen käytetty ja ollaan eletty sen vuoksi tervettä elämää?
Olen nuori kaupunkilainen että kiitos ja anteeksi.
Läskiä leivälle?
10
533
Vastaukset
- Anonyymi
Läski on sian rasvaa ja sika on myös ainoa eläin missä sitä on. Se on siis sitä valkoista pehmeää kudosta jota on esim. sian kylkirivissä, Ei suomessa pelkkää läskiä ole syöty paljoakaan vaan siinä on ollut myös lihaa mukana, ns. läskisoosi tehdään rasvaisesta siankyljestä. Suomessa siat eivät ole enään niin rasvaisisa kuin ennen, johtuneeko siitä, että sikafarmarit eivät saa enään käydä ruuantähteitä ravintoloista niin kuin ennen, tämäkin on typerän EU:n aikaansaannosta Virossa saa muuten aivan mahtavaa suolaläskiä, jota laitetaan leivän päälle tosi ohuina siivuina, sitä saa käsittääkseni myös savustettuna.
- Anonyymi
Oletkos Virossa saanut kotona tehtyä siankorvasylttyä? Siinäpä herkku! Eipä kannata heittää hukkaan mitään...
- Anonyymi
On ennen syöty laardiakin , se vasta herkkua on leivällä . Se on läskistä sulatettua jäähtyneenä valkeaa suolattua rasvaa . nami , nami .
- Anonyymi
Siinä laardissa äitini paistoi munkit, silloin joskus....
- Anonyymi
Uunissa paistettu sian pää on herkkua varsinkin kärsän seutu .
- Anonyymi
Sian sorkka ja korvarokka on hipskutin paljon parempaa kuin purkkihernekeitto .
- Anonyymi
Sorkka ja korvarokkaan kuuluu myös karvattomaksi kaltattu sian saparo , se antaa liemeen oman makunsa .
- Anonyymi
Aloittaja kysyi nimenomaan läskistä, onko siis pakko kirjoitella vastauksia jostain hernekeitosta, siankorvista, sorkista ja saproista. Helvetti soikoon pysykää siinä asiassa mistä kysytään, kohta varmaan joku antaa mielipiteensä omasta datsun 100 A;sta tällä palstalla, saakelin urpot.
- Anonyymi
Soiro ja pallit ovat myös hyvät rokassa, leivän päällä rasvamakkarassahan niitä syödäänkin
- Anonyymi
Onko Datsun 100 A : lla läskiä vyötäröllä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 975440
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai794753Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1384709Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672134- 1001836
- 991647
- 2571527
- 3601251
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581074- 2001031