Läskiä leivälle?

Anonyymi

Mitä on tämä läski mitä on kuulemma ennen käytetty ja ollaan eletty sen vuoksi tervettä elämää?
Olen nuori kaupunkilainen että kiitos ja anteeksi.

10

537

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Läski on sian rasvaa ja sika on myös ainoa eläin missä sitä on. Se on siis sitä valkoista pehmeää kudosta jota on esim. sian kylkirivissä, Ei suomessa pelkkää läskiä ole syöty paljoakaan vaan siinä on ollut myös lihaa mukana, ns. läskisoosi tehdään rasvaisesta siankyljestä. Suomessa siat eivät ole enään niin rasvaisisa kuin ennen, johtuneeko siitä, että sikafarmarit eivät saa enään käydä ruuantähteitä ravintoloista niin kuin ennen, tämäkin on typerän EU:n aikaansaannosta Virossa saa muuten aivan mahtavaa suolaläskiä, jota laitetaan leivän päälle tosi ohuina siivuina, sitä saa käsittääkseni myös savustettuna.

      • Anonyymi

        Oletkos Virossa saanut kotona tehtyä siankorvasylttyä? Siinäpä herkku! Eipä kannata heittää hukkaan mitään...


    • Anonyymi

      On ennen syöty laardiakin , se vasta herkkua on leivällä . Se on läskistä sulatettua jäähtyneenä valkeaa suolattua rasvaa . nami , nami .

      • Anonyymi

        Siinä laardissa äitini paistoi munkit, silloin joskus....


    • Anonyymi

      Uunissa paistettu sian pää on herkkua varsinkin kärsän seutu .

    • Anonyymi

      Sian sorkka ja korvarokka on hipskutin paljon parempaa kuin purkkihernekeitto .

    • Anonyymi

      Sorkka ja korvarokkaan kuuluu myös karvattomaksi kaltattu sian saparo , se antaa liemeen oman makunsa .

    • Anonyymi

      Aloittaja kysyi nimenomaan läskistä, onko siis pakko kirjoitella vastauksia jostain hernekeitosta, siankorvista, sorkista ja saproista. Helvetti soikoon pysykää siinä asiassa mistä kysytään, kohta varmaan joku antaa mielipiteensä omasta datsun 100 A;sta tällä palstalla, saakelin urpot.

      • Anonyymi

        Soiro ja pallit ovat myös hyvät rokassa, leivän päällä rasvamakkarassahan niitä syödäänkin


    • Anonyymi

      Onko Datsun 100 A : lla läskiä vyötäröllä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      172
      10422
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2833
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2568
    4. 86
      2402
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      148
      2129
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1978
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1421
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1225
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      883
    Aihe