Miksi Keski-Suomessa puhutaan päijät-hämeen murretta?

Anonyymi

Eihän Keski-Suomella ole edes mitään tekemistä Päijät-Hämeen kanssa joka on ihan eri maakunta. Sitä paitsi eikö siellä pitäisi puhua savoa kun Keski-Suomi kuitenkin kuuluu savolaismurteisiin eikä hämäläismurteisiin kuten todellinen Päijät-Häme? Ja sitten se sanojen venytys (esim aurinko = aaringoo), viimeisen kirjaimen tiputtaminen (esim Suomi = Suom / talon = talo) ja kieliopin vastainen toisen tavun painotus (esim Jyväskylä = Jyvääskylä), mistä se tulee? Ja hyvät keskisuomalaiset, lopettakaa se k:n lausuminen g:nä, se on ärsyttävää.

8

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keski-Suomen länsi- ja luoteisosissa puhutaan melkein Etelä-Pohjanmaan murretta. Itäosissa puhutaan melkein savoa. Länsi- ja eteläosissa puhutaan melkein hämäläismurretta. Päijänteen rannoilla puhutaan päijät-hämeen murretta. En ole ikinä kuullut keskisuomalaisen vaihtavan k:ta g:ksi puheessaan.

      • Anonyymi

        Käykääpä Mikkelissä ihmettelemässä noita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Käykääpä Mikkelissä ihmettelemässä noita.

        Miksi ihmeessä pitäisi?
        -sivusta


    • Anonyymi

      Savoa puhutaan jopa puolella maata. Se heimo on levittäytynyt kaikkialle.

    • Anonyymi

      Eiks ne ole samaa landea? Aivan herttaisen yhdentekevää miten on heimojen rajat.

    • Anonyymi

      Ulkomailla sitä kuulee vähemmän, kun mikään ei niin pelota sielläkään kuin kuulla suomalaisuutta.

      • Anonyymi

        Thaimaassa ja Espanjassa ennen koronaa yleisin vieras kieli oli savo, joten kyllä sitä todella kuulee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Thaimaassa ja Espanjassa ennen koronaa yleisin vieras kieli oli savo, joten kyllä sitä todella kuulee.

        Thaimaa savoksi on Taemmaa! Espanjaa ei kai pysty viäntämmää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2356
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      61
      1816
    3. 154
      1393
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1214
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1181
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      925
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      864
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      822
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      42
      786
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      783
    Aihe