Rauha ja turvallisuus! -julistus. Suuren Babylonin tuho. Sellaisen sanoman julistaminen, jota Ilmestyksessä verrataan suureen raesateeseen.
Nämä kolme pääkohtaa sisältyivät kierrosvalvojan puheeseen kevätkaudella 2020.
Jehovan todistajien seurakuntia on muistutettu tulevasta Harmageddonin sodasta ja siihen liittyvistä tapahtumista. Kevään ja kesän aikana on Suomen seurakunnnissa esitetty puhe, jonka teema on "Valmistaudu kohtaamaan tulevat tapahtumat rohkeasti jo nyt". Puhe kuuluu kierrosvalvojien puheiden jäsennyskokoelmaan, ja se on pidetty kaikissa niissä seurakunnissa vuorotellen, joissa kierrosvalvoja vierailee.
https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s1232_kierrosvalvojan_puhe.html
Kierrosvalvojan puhe: Valmistaudu kohtaamaan tulevat tapahtumat rohkeasti jo nyt
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
"Valmistaudu kohtaamaan tulevat tapahtumat rohkeasti jo nyt".
Aina sama levy vuodesta toiseen. Varmaan höpöttävät tuosta vielä sadan vuoden kuluttuakin.Voisin valmistautuakin jos olisi edes jotain perustetta olettaa, että kyse on muustakin kuin hatarista uskomuksista ja kuvitelmista. - Anonyymi
Varmaan kiepparillakin tylsää pitää sama puhe kerta toisensa jälkeen. Kiepparin vaimolla pursuaa korvista.
- Anonyymi
Suuri babylon, eli vartiotornilahko kukistuu.
Tervemenoa. Emme jää kaipaamaan. - Anonyymi
Niin varmaan, ja Jehovat on tietenkin niitä jotka ainoana pelastuu.
- Anonyymi
Selvä juttu turha sitä rekolan salia on rakentaa jos se ihan heti tuhoutuu. En kyllä ymmärrä miksi korson ja koivukylän seurakunnan vanhimmat uskottelivat sisarille että se on piankin käytössä. Kierrosvalvoja lue piispa pelottelee ihmisiä jostain syystä taitaa olla rahat vähissä.
- Anonyymi
Samaa pa. . aa kun aina ennenkin.
Harmagedon tietää loppua koko vartiotornilahkolle.
- Anonyymi
Jotenkin huvitti tämä: "Sisar joutui yllättäen ottamaan kantaa homoseksuaalisuuteen. Hänen kannanottoaan pidettiin ahdasmielisenä"
Varmaan se sitä olikin. Miksi edes ottaa kantaa jos perusteluna on pelkkiä uskovaisten juttuja eikä mitään sen kummempaa? Uskoo joka jaksaa. Kaikki ei usko sellaiseen tai uskovat eri tavalla. Se on oma asia.- Anonyymi
Ketään ei saa syrjiä uskonnon perusteella ja maailmassa on oltava tilaa erilaisille ihmisille niin kauan kuin ketään ei vahingoiteta. Minusta tuntuu että Jehovat ei ymmärrä tätä ihmisyyttä eivätkä elämää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ketään ei saa syrjiä uskonnon perusteella ja maailmassa on oltava tilaa erilaisille ihmisille niin kauan kuin ketään ei vahingoiteta. Minusta tuntuu että Jehovat ei ymmärrä tätä ihmisyyttä eivätkä elämää.
Ei niin. He ovat kylmiä ja kovia ihmisiä vailla laupeutta.
Tekohymy päälle ja baanalle esittämään rakkaudellista, mutta tosiasiassa heidän sydämensä on kova ja kylmä.
Itsekkäitä oman edun tavoittelijoita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei niin. He ovat kylmiä ja kovia ihmisiä vailla laupeutta.
Tekohymy päälle ja baanalle esittämään rakkaudellista, mutta tosiasiassa heidän sydämensä on kova ja kylmä.
Itsekkäitä oman edun tavoittelijoita.Jeppulat ajattelevat löytäneensä Ainoan Oikean Totuuden, jonka vain harvat ovat löytäneet (koska useimmat eivät etsi vilpittömästi totuutta tms). Tämä rajaa ymmärrystä muiden näkemyksiä kohtaan.
- Anonyymi
Näkyy lahkopaperi korostavan nyt, että aikaa ei tiedä.
Ennenhän sen vartiotorniuskonto tiesi. Kuten 1914, 1925 ja 1975.- Anonyymi
Niin "tiesi". Jos edes vähän käytettäisiin järkeä ja ajateltaisiin asioita faktojen perusteella, niin ehkä ymmärrettäsiin ettei monille asioille ole oikeasti perusteita. Maailma ei toimi uskonnollisten haihattelujen mukaan.
- Anonyymi
Ei se ihme että sisarista ei ole seurakunnan vahemmiksi. He eivät voi sietää toisiaan pussailevia miehiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup634575Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1273023Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua462888Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652237Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4461866Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.741440- 621317
- 621233
- 2611097
- 451008