Hyödyllinen idiootti on poliittisessa kielenkäytössä käytetty halventava käsite hyväuskoisena tai naiivina pidetystä henkilöstä, joka tiedostamattaan edistää propagandaa, jonka tarkoitusperiä hän ei täysin itsekään ymmärrä. Hyödyllinen idiootti uskoo toimivansa moraalisesti oikein, vaikka tosiasiassa hänet on vain saatu houkuteltua kehumaan ja ylläpitämään huonon hallinnon korruptoituneita valtarakenteita.
Miten Kittilässä?..
Hyödyllinen idiootti
6
173
Vastaukset
- Anonyymi
No nyt napsahti suoraan kymppiin!
Kyseisiä idiootteja on meillä
kymmeniä ellei satoja! - Anonyymi
Kittilässä idiooteja on ainakin kymmeniä. Pystyy päätelemään siitä että likimain 40 idioottia on onnistunut taikomaan luottamusmiestehtävien hoidossa itselleen rikossyyteen. Jotkut jopa useita rikossyyteitä. Tuskin idiootit kaikki ovat syyteitä saaneet. Joten sadan raja voi hyvinkin napsahtaa rikki.
Ihmeen hampaatomia nämä syyteessä olevat nyt ovat. Verrattuna takavuosien uhoon. Tulevat vaalit ja oikeudenkäynnit hiljentää. Olisi helppoa hengitellä kun olisi toiminut yhtä suoraselkäisesti kuin Mäkinen tai Mäkelä. Ei huolen häivää syytettyjen penkille joutumisesta!!
Niin makaat kuin petaat. Ei sille mitään voi, voi voi!!! - Anonyymi
Nykyään ei Suomessa taida muita idiootteja enää ollakaan, katoavaa kansanperinettä tämänkin.
- Anonyymi
Itekseen täällä taas haastelet.
- Anonyymi
Haasta sinä ihan itte!
Hyödyllinen idiootti😂
- Anonyymi
Kittilän tilanne on täsmälleen seurausta yksinkertaisten ihmisten hyväksikäytöstä
Kunnallispolitiikassa! On luvattu jotain kun pysyy ruodussa.
Valitettavasti täytyy sanoa että kuntalaisten terävin kärki ei ole edustettuna.
KD:n poliitikkokin höpöttää ihan julkisesti että OMK harjoittaa ärsytyspolitiikkaa
jättämällä eriäviä mielipiteitä. Eihän ole muuta vaihtoehtoa jos haluaa pysyä poissa
käräjätuvasta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22717163Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16912194Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El445994Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644862MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144795Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193957Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843585Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1363017S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2581425- 851021