Voiko ihminen tietämättään olla erikoinen?
Ihminen minä
20
116
Vastaukset
- Anonyymi
Siis perimän kartoitukseen niin sieltä vastaus löytyy DNA.
Tietämättäänhän sitä voi olla jopa melkoinen mutantti. Ei ole ainutkertaista, että vasta lapsuusiän jälkeen jossain lääkärintarkastuksessa havaitaan esimerkiksi sisäelimien olevan peilikuva tavanomaisesta, eli sydän kallellaan oikealle, maksa vasemmalla puolella, jne.
Tällä ei yleensä ole mitään vaikutusta terveyteen ja tavanomaiseen elämään, mutta ainakin yhdestä miehestä luin, että hän on antanut tatuoida rintaansa latinaksi tiedon siitä, että sydän on oikealla puolella: sitähän ei koskaan tiedä jos sattuu jotain, mikä vaatii defibrillaatiota.- Anonyymi
Piti oikein hakukoneelta kysyä, mikä on defibrillaattori.
https://sydan.fi/fakta/defibrillaattori-sydanpysahdyspotilaan-avuksi/
Moni on kuollut ja lisää kuolee ilman tuon laitteen ammattimaista käyttöä.
- Anonyymi
Ehkä tarkoitat, voiko ihminen olla tietämättään erikoisen lahjakas. Lahjakkaimmat erottuu usein jo koululaitoksissamme. Kuka matematiikassa, piirtämisessä jne. Paha estoisuus ja suoranainen lapsen heitteillejättö saattaa tuhota nuoren mahikset erikoislahjakkuuksien joukkoon.
Monella nousee nerouden osoittamisessa tie pystyyn jo väärän sukupuolen, ihonvärin tai olosuhteiden vuoksi. Mitä esimerkiksi Maria Anna Mozartista olisi tullutkaan, ellei häntä olisi pakotettu lopettamaan kiertueet isänsä ja pikkuveljensä Wolfgangin kanssa ja menemään naimisiin, kuten aikakaudella oli tapana?
Hänen pikkuveljensä kirjeissään ylisti tämän sävellyksiä, joista yksikään ei ole säilynyt nykypolville.
- Anonyymi
Frankensteinin hirviö -romaanissahan on tästä ilmiöstä oivallinen kuvaus!
- Anonyymi
Fyysikko Albert Eisteiniä eivät nuorena miehenä työllistäneet tehokkaat aivonsakaan koskapa palveli patenttitoimistossakin.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Albert_Einsteinin_aivot
Heinäkuussa 2020 Teksti tv:n päivän mietelauseena oli A.E:n ajatelma: On ihmeellistä, että ihminen voi käsittää universumin rakenteitakin tms.
- Ehkäpä; hänen aivoillaan. - Anonyymi
Ainakaan meidän maakunnan murteissa erikoinen ei tarkoita mitään positiivista.
Lähes kaikissa kulttuureissa on taipumus lyödä yksilönsä muottiin, josta poikkeavat purseet tuomitaan erikoisina ja jopa epäonnistuneina.
Alakulttuurit ovat ehkä niitä kaikkein suvaitsemattomimpia. "Vapaat" ja "kapinalliset" moottoripyöräjengit tai hiphopparit... ; )
- Anonyymi
Kun hyvä tyyppi [ Kollimaattori } laithaa alotuksen, sitä ei helpost häirikkö lähe nysväämään poikhen.
Pitääkö se paikhansa, että "tieto lisää tuskaa" enemmän kuin tavistyyppiä? - Anonyymi
Nimenoman tietämättömänä, kirjattomana, karjattomana - kiitos suomen sospalvelujen, ei aina nälkäisenä.
Biologian opettajatar otti koeajalla mun asumaan saunakamariin. Hänellä on kaksi Tanskan doggia.
Lenkitän niitä kun ne tarvii paljon liikuntaa joka päivä. - Anonyymi
Paljon enemmän on niitä, jotka kuvittelevat olevansa erityisherkkiä erityislahjakkuuksia vaikka ovat tasoa "kolmastoista tusinassa".
- Anonyymi
Miksei jos tietämättömyyteen vakaasti pyrkii.
- Anonyymi
Ennen mailla kaukana kaikesta kehittyi ankaria ukonilmoja hellejaksojen jälkeen.
Ilmasalamoiden jälkeen ilma vyöryi tietysti syntyneeseen tyhjiöön kovasti mouruten.
- Jumala ajjaa kivikoissa rautapyörärattailla, kolikärryillä, tiesi pikkusanttukin. Senlaisia sanottiin kolukärryiksi - Anonyymi
tottakai voi, jokainen meistä on uniikki.
- Anonyymi
Ei voi muut kyllä huomaa sen.
- Anonyymi
Tietenkhin voi. Henkilökunta katsoo mille osastolle erikoinen, uusi tapaus sijoitethan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tietenkhin voi. Henkilökunta katsoo mille osastolle erikoinen, uusi tapaus sijoitethan.
Suomalaisessa kulttuurissa mainstreamista poikkeaminen on siis sairasta..?
Ok.
- Anonyymi
Onhan lapsikin ihminen, vaikkei snaijaakaan vielä elämästä paljoa.
Meidän Petteri poikamme arveli tähtien olevan jopa monien satojenkilometrien päässä, mutta kuun lähempänä.- Anonyymi
No joo, mut hänhän on jo yli kolmekymppinen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657582Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305209Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432690- 2712328
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1072259Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont722099Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5682079Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.681098Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911097