Samojen musiikkien kuuntelu

Anonyymi

Toivon, ettei tässä viestissä olisi niin paljon epäselvää. En minä sanoisi, että minulla olisi mielenterveys ongelmia. Halusin puhua siksi, koska joka kerta, kun löydän YouTubesta mielenkiintoisia musiikkeja, yksi niistä halusin kuunnella pitkään, kunnes sen jälkeen pidin tauon. Musiikin tyyppi on kuin "seikkailumainen kannustava" ja J-Pop.

Onko se tavallaan normaalia, jos kuuntelen tykkäämäni musiikeista Repeat-asetuksella, kunnes jonkin ajan päästä pidän tauon ja siirryn muihin musiikkeihin?

7

191

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En sano, että olisit lapsellinen, mutta lapsethat tekevät tätä. Aikoinaan analogisella aikakaudella moni satukasetti tai -levy soi lapsella, kunnes kirjaimellisesti kului puhki. Voi vain kuvitella vanhempien kärsimystä. ; )

      Monilla aikuisillakin toki on varsinaisen oman ja yksilöllisen musiikkimaun lisäksi niitä "voimaannuttavia" kappaleita, joita haluaa kuunnella useammin kuin muita. Tämä saattaa olla jopa oman mieligenren ulkopuolelta, sarjassa "Ja nyt jotain aivan muuta."

      Onhan minullakin hittikanava soimassa taustalla, mutta jos haluan _kuunnella_ musiikkia, niin tilalle vaihtuu mielialan mukaan vanha kitarablues, moderni metalli tai muuta vähän asiapitoisempaa. Ja asian vakavuuden vuoksi volyymitkin kasvavat...

    • Anonyymi

      Musiikin opiskelijat ja ammattimuusikot tekevät sitä jatkuvasti. Kun opettelee jotain musiikkityyliä, tulee kuunneltua paljon samaa musiikkia ja samoja kappaleita. Joskus monta päivää tai viikkojakin peräkkäin.

      Jotkut innokkaat oopperan harrastajat kuuntelevat kotona levyltä lempioopperoitaan repeat-tyyliin niin, että osaavat ne ulkoa. Ihmisillä on monenlaisia harrastuksia, joista saavat elämyksiä ja vaihtelua tavalliseen jokapäiväiseen elämään.

    • Anonyymi

      Miksi YouTube-linkki poistettiin? Olenko tehnyt jotain väärää?

      • Anonyymi

        Kaiketi siksi, että musiikin tekijöillä on musiikkiinsa tekijänoikeus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaiketi siksi, että musiikin tekijöillä on musiikkiinsa tekijänoikeus.

        Korjautan linkin toisella tavalla

        Tales Of Phantasia, The Dream Will Never Die


      • Anonyymi kirjoitti:

        Korjautan linkin toisella tavalla

        Tales Of Phantasia, The Dream Will Never Die

        Suomi24:n robottisensori on sikälikin typerä, että usein linkkien lisäksi poistaa myös vieraskielisiä tekstejä, vaikka ne liittyisivät niminä tai kuvauksina käsiteltyyn aiheeseen.


      • Anonyymi
        Kollimaattori kirjoitti:

        Suomi24:n robottisensori on sikälikin typerä, että usein linkkien lisäksi poistaa myös vieraskielisiä tekstejä, vaikka ne liittyisivät niminä tai kuvauksina käsiteltyyn aiheeseen.

        Niinpä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      119
      2440
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1582
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      648
      1039
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      720
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      710
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    Aihe