Menkää hyvät ihmiset metsään marjastamaan niin ei mene luonnon annit hukkaan. Luonnossa voitte paistaa makkarat ja juoda nokipannukahvit. Mättäällä on miellyttävää rentoutua ja antaa luonnon ladata akkuja.
Marjastaminen
Anonyymi
25<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Suomun hiljaisuuden keskuksessa saa puristella puita ja silitellä maaäidin pintaa, ai-jai-jaaih!
Kyllä, luonnon rauha ja luonnon antimet ovat elämän ydin asioita. Täällä Kemijärvellä siihen on erityinen mahdollisuus luonnonkauneuden ja tietenkin tuon kuuluisan Suomutunturin (entinen jetset-eliitin huippukeskus) takia. Lähdetään kaikki Suomulle! Kesällä voi poimia marjoja ja sieniä, ja sitten kun tulee se SUOMUN HILJAISUUDEN KESKUS, niin voi veljet miten me ollaan onnellisia siellä. Turisteja tulee ympäri maailmaa, siellä nautitaan rauhoittumisesta ja voiman energiasta, kun se polkuterapia alkaa. Tälle vielä nauretaan ja pidetään pöpinä, mutta tulevaisuus on mielen rauhaa. Sitä kiireinen ihminen haluaa. Ensin pitää olla se LÄHTÖHALLI, joka voi olla englanniksi START HALL. Siellä on valmistautuminen, sekä näytelmä, joka nostaa patoumat pintaan. Ohjatusti kävellään tai heikommat funikulaari hissillä matkaavat, kunnes tulee se metsäterapia, gong gong rummulla lautasella lyödään, jokainen karjuu metsään pahan olonsa ja maassa kontataan, voi ihan "hullu" olla ja sitten on rauha. Kun paha olo on huudettu pois, mielessä on rauha, hiljaisuus, ilo ja onni, sitten kävellään hiljaa, täysin hiljaa ylös SUOMU=HALLIIN, jossa mieli virkistyy. Siellä maataan noin pari tuntia lepotuoleissa ja katsotaan pleksin läpi Lapin taivasta suuressa hallissa. Sekä kuvitteluleikki, oo ufoja, muka katsotaan ufoja. Se on leikkiä vain, ei ufoja ole, mutta mielikuvitusta. Se on halliterapiaa. Hiljainen rentouttava Lapin-musiikki kuuluu ja raukaisee mielet. Nyt on virkistys tullut ja juodaan hieman Lapin-mehua ja sitten alkaakin jo kävely rinnettä alas, onnelliset ihmiset jo nyt rupattelevat keskenään. Nälkäkin on tullut ja niin mennään alas LÄHTÖHALLIN toiseen päähän, jossa on ruokaravintola ja matkamuistokauppa. Siellä on sienisalaatti ja hirvenlihasoppaa ja jälkiruoaksi marjakiisseli. Jotkut ihmiset tulevat sinne kymmeniä kertoja. Tämän kaiken sinulle ja perheellesi tarjoaa SUOMUN HILJAISUUDEN KESKUS.
HUOM! Emme vastusta Kemijärvellä paljon puhuttua Suomun keskuksen aloitetta (tekijä Oili Harjula). Emme vastusta sitä, mutta tämä on eri asia.
Hienot maisemat ja luontopolut, ja sitten ne kaikki kulttuuritapahtumat ja museot ja kaupat ja kalastus mahdollisuudet. Kuorotoiminta ja kerhot eläkeläisillekin omansa. Tule tänne asumaan elämään viihtymään. Onnen tunne on meidän brändiä. Vaimon lähdettyä olen halaillut puita ja tuntenut suurta ONNEN TUNNETTA. IHANAA IHANAA <3
Voi nenä mikä tyyppi. Ei NEGAA vaan IHANAA POSITIVISUUTTA (!) <=3
Nimerkki viety
Huh huh, aiotko matkia toista lopun ikääsi? Eikö ole omaa nimimerkkiä? Tuo sydän tunnuskin on väärin, oikea tunnus on <3 Olet täysi NEGA tyyppi eikä kukaan kansastamme kaipaa sellaista. Todellinen ANTI-NEGA-17 harkitsee vakavasti lopettamista tämän palstan keskusteluiden osalta koska nimimerkki ryöstetty ja häiriköt pilaavat palstan, joka pitäisi olla lämmön ja rakkauden, positiivisuuden palsta. Kemijärvellä on IHANAA elää, kun ei välitä pilkkaajista, jotka varastavat nimimerkit ja haukkuvat meidän hyviä palveluita JA KANSAN IHMISEN ELÄMÄN TAISTELUA RUOKAILUMAHDOLLISUUKSISTAKIN
Se ei ole sydän vaan iso muna! <=3
Nokiset makkarat ja savukahvit aijaijai
Makkaran päälle sinappia ja kahviin tilkka kermaa. AIJAI!
Minä kyllä otan marjani kaupasta tai kerääjiltä, itse en ala marjoja kökkimään.
Eipä ole kertaakaan tarvinnut ostaa marjoja, silloin kun on oltu maailmalla ja sielä ei ole lupa noin vain mennä toisten metsiin on oltu ilman marjoja.
Metsässä liikkuminen on hyvää kuntoilua. Saa hengittää raikasta ilmaa. Kuunnella lintujen laulua ja tuulen pauhunaa. Siellä tuntee jälleen olevansa nuori ja vapaa.
Nokipanokahvit ja omenapiirakka
Menkää hyvät ihmiset poimimaan omat marjat, nyt on hyvä marjavuosi seuraavasta ei ole tietoa. Itse kun poimii tietää mitä syö.
Menkää pian nyt! Thaimaalaiset saattavat tulla ja viedä kaiken nenänne edestä! 👻
Ainahan nuo ovat lähitienoot ensinmäisenä raapineet. Nykyisin haravoilla riipivät niin muistikoista jää kuoret vain saaviin.
Kyllä se pitäisi olla maanomistajan lupa, maat omistaa joku ei marjayhtiöt.
Tuoreista hedelmistä saa hyvän piirakan. Kun ottaa suuren sauvan käteen ja vatkaa vielä kunnon kermavaahdot päälle niin osaa se olla hyvää. Hieno tunnehan se on kun työntää sormen koskemattomaan ja lämpimään piiraseen ja herkuttelee oikein kunnolla.
Onko luvallista sytyttää nuotio nokipannukahville.
Kannattaa keittää termariin kahvi mukaan.
Älkää hyvät heikkolahjaiset sytytelkö nuotioita minnekkään.
Jopa yhdessä työpaikassa nuori neiti höpötteli nokipannukahveista muitten mailla.
Tulipaikoilla on turvallista keitellä kahvit ja nussutella.
Kassit tyhjiksi ja suu täyteen.
Ymmärrän, älykkyysosamäärä alhaisempi kempassa kuin muualla Suomessa.
Älkää usuttako hulluja sytyttelemään nuotioita.
Entä marjat ja sienet ym luonnonkukat. Ämpäriin
t:pussihukka
Ylläpito huomio!
Hyvä marjastusketju on pilattu kaksimielisyyksillä, jotka viittaavat mm. sukupuoliyhteyteen. Miten toimitaan?
Poistovaatimus näiden viestien osalta ehdoton (1. luokka), mutta miten muut viestit? Voiko ketjun säilyttää? Ehdoton vaatimus silloin on erityistarkkailu ja siveettömien viestien poisto.
Palstantarkastaja
pil..pill..pill..pilleriit...piipaaapiipaaapiipaaa....
Hyi häpeä, kun pilkkaat! Tuollaista irvailijaa ei Lionseihin hyväksyttäisi!
pil..pil..kulliset..pil..pillu..pillerit...piiipaapiipaa!