Lämpeneminen kiihtyy, varsinkin arktisilla alueilla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/bbaef1dd-e7eb-421f-9998-a3b007118b14
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/bbaef1dd-e7eb-421f-9998-a3b007118b14
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mahtaako tuolla enää mitään lämpöennätyksiä syntyä kun kaikki jäätkin sulivat jo monta vuotta sitten.
Kas kun ei Lämpövuorilla huippuennätys
Kiihtyy, kiihtyy, mutta senhän pitäisi kiihtyä 30 vuotta ennenkuin sillä on vertaisarvailjoiden konsensus. Sillävälin normaalitodellisuudessa ihmiset käy töissä, kesällä mökkeilee, talvilomilla hiihtele tai laskettelee, saunoo puulämmitteisessä saunassa, parhaimmillaan savusaunassa, sytyttävät pesän sytytysnesteellä ja haistattavat pitkät paskat viherangstille.
Arktisilla alueilla lämpötila on koko kesän oleillut pitkäaikaisen keskiarvon alapuolella.
http://ocean.dmi.dk/arctic/plots/meanTarchive/meanT_2020.png
"Norjan meteorologinen instituutti raportoi uutistoimisto AFP:n mukaan lämpötilan kohonneen kuuden aikaan alkuillasta 21,7 celsiusasteeseen.
Edellinen lämpöennätys Huippuvuorilla oli vuonna 1979 mitattu 21,3 astetta, kertoi meteorologi Kristen Gislefoss AFP:lle."
Eihän tuo ole neljäänkymmeneen vuoteen noussut kuin 0,4 astetta. Siinä välillä on ollut 39 vuotta kylmempää.
Melko verkkaista on 'kiihtyminen".
Myös Kanadan pohjoisosassa Eurekassa on mitattu 25. heinäkuuta lämpöennätys. Eurekan säähavaintoasema sijaitsee vielä pohjoisemmassa kuin tuo Huippuvuorten säähavaintoasema. Eurekan uusi lämpöennätys on nyt 21.9°C astetta. Eurekan edellinen lämpöennätys mitattiin tänä vuonna 27. kesäkuuta, jolloin lämpötila oli 21.4°C astetta. Sitä edellinen lämpöennätys Eurekassa puolestaan oli vuonna 2009 14. heinäkuuta, jolloin siellä mitattiin 20.9 °C.
"21.9°C à #Eureka (79,98°N, #Nunavut #Canada #Arctique) hier 25 juillet, nouveau record absolu tous mois confondus à la station, améliorant les 21.4°C du 27 juin 2020, et aussi devant les 20.9 du 14 juillet 2009. #Arctic"
Lähde: https://twitter.com/EKMeteo
Yksittäinen päivä ei juuri osoita mitään, pelkkää säätä
Kyllä se osoittaa ainakin tällä palstalla siinä tapauksessa että on lämmintä. Viileät säät taas kuuluvat sääpalstalle.
Lämpöennätyksiä rikotaan nykyään paljon enemmän kuin kylmyysennätyksiä. Esim. tänä vuonna (16. heinäkuuta mennessä) on rikottu 66 kansallista/alueellista lämpöennätystä ja vain yksi kylmyysennätys.
Lähde:
https://www.yaleclimateconnections.org/2020/07/june-2020-earths-third-warmest-june-on-record/
Ilmastonmuutosdenialistit ovat siis jo hävinneet pelin lopullisesti.
Pahoin pelkään että häviäjinä ovat kaikki, eivät vain denialistit. Väestön siirtymisestä aiheutuvat levottomuudet ovat jo alkaneet ja näkyvät myös täällä Euroopassa.
Tämä sukupolvi kokee levottomuuksien seurauksia. Seuraavat sukupolvet alkavat nähdä ilmastomuutoksen seuraamuksia muutoinkin kuin yksittäisten lämpöennätysten muodossa.
Aivan höpö höpöä. Kukaan täysjärkinen enää usko tätä hömppää.
Tämäkin kesä piti olla tukahduttavan kuuma Suomessa, no onko ollut?
Olikohan taalas joka näin sanoi?
Kesäkuu oli selvästi keskimääräistä lämpimämpi:
"Kesäkuu oli ennätyksellisen lämmin Länsi-Suomessa. Satakunnassa, Pirkanmaalla, Etelä-Pohjanmaalla ja Keski-Suomessa kesäkuun keskilämpötila oli jopa 4–5 astetta pitkän ajan keskiarvoa korkeampi. Myös muun muassa Kajaanissa saavutettiin 1800-luvun puoliväliin asti yltävän havaintohistorian korkein kesäkuun keskilämpötila.
Pohjois-Suomessa lämpimin kesäkuu oli vuonna 1953 ja Itä-Suomessa enimmäkseen vuonna 1999. Etelä-Suomessa oli monin paikoin hieman tämänvuotista lämpimämpi kesäkuu vuosina 1936 ja 1999, paikoin myös vuosina 1876, 1889, 1896 ja 1917.
Lähimpänä tavanomaista kesäkuun keskilämpötila oli Pohjois-Lapissa sekä paikoin itärajan tuntumassa. Kuitenkin näilläkin alueilla kesäkuu oli pari astetta normaalia lämpimämpi."
http://www.ilmastokatsaus.fi/2020/07/19/kesakuun-2020-kuukausikatsaus/
Viileä toukokuu ja nyt viileä heinäkuu.
Kesäkuu 2020 oli toiseksi lämpimin mittaushistoriassa.
https://www.hameensanomat.fi/kanta-hame/kesakuu-oli-mittaushistorian-toiseksi-lampimin-eniten-hellepaivia-kuuteen-vuosikymmeneen-1356559/
1930- ja 1950-luvuilla ne varsinaiset lämpöennätykset tehtiin vaikka Mannin lätkämaila muuta näyttäisi.