Kirchhoffin lämpösäteilylaki

Anonyymi

Otetaan tämä nyt kertaalleen esille kun ollaan fysiikka - palstalla.

Kirchhoffin lämpösäteilylaki sanoo, että kappaleen emissiivisyys ja absorptiokyky ovat aallonpituuskohtaisesti yhtäsuuret. Jos siis aine pystyy lähettämään lämpösäteilyä jollakin aallonpituudella niin se myös pystyy vastaanottamaan lämpösäteilyä samalla aallonpituudella. Tämä koskee niin kiinteitä aineita, nesteitä, kaasuja kuin myös plasmaa. Jos kaasulla on jollakin aallonpituudella emissiota niin sillä on samalla aallonpituudella myös absorptiota. Jos kaasulla on jollakin aallonpituudella absorptiota niin sillä on samalla aallonpituudella myös emissiota.

Jos Kirchhoffin lämpösäteilylaki ei olisi voimassa niin olisi mahdollista olla olemassa kappale, jolla on esimerkiksi yli 1µm aallonpituuksilla pelkkää absortiota mutta ei lainkaan emissiota. Sillä voisi olla emissiota tuota aallonpituutta lyhyemmillä aallonpituuksilla.

Kun tuollaisella kappaleella on matalan lämpötilan lämpösäteilylle pelkkää absorptiota eikä emissiota niin se lämpösäteilylle altistuessaan kuumenee. Tasalämpöiseen ympäristöön sijoitettuna se nopeasti kuumenisi ympäristöään kuumemmaksi. Tämä rikkoisi termodynamiikan 2. pääsääntöä.

Kirchhoffin lämpösäteilylaki tarvitaan jotta termodynamiikan 2. pääsääntö ei lämpösäteilyn kohdalla rikkoutuisi.

1

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      37
      3137
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      52
      2694
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      2580
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2114
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1888
    6. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      77
      1845
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1509
    8. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      25
      1338
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1057
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      1032
    Aihe