Otetaan tämä nyt kertaalleen esille kun ollaan fysiikka - palstalla.
Kirchhoffin lämpösäteilylaki sanoo, että kappaleen emissiivisyys ja absorptiokyky ovat aallonpituuskohtaisesti yhtäsuuret. Jos siis aine pystyy lähettämään lämpösäteilyä jollakin aallonpituudella niin se myös pystyy vastaanottamaan lämpösäteilyä samalla aallonpituudella. Tämä koskee niin kiinteitä aineita, nesteitä, kaasuja kuin myös plasmaa. Jos kaasulla on jollakin aallonpituudella emissiota niin sillä on samalla aallonpituudella myös absorptiota. Jos kaasulla on jollakin aallonpituudella absorptiota niin sillä on samalla aallonpituudella myös emissiota.
Jos Kirchhoffin lämpösäteilylaki ei olisi voimassa niin olisi mahdollista olla olemassa kappale, jolla on esimerkiksi yli 1µm aallonpituuksilla pelkkää absortiota mutta ei lainkaan emissiota. Sillä voisi olla emissiota tuota aallonpituutta lyhyemmillä aallonpituuksilla.
Kun tuollaisella kappaleella on matalan lämpötilan lämpösäteilylle pelkkää absorptiota eikä emissiota niin se lämpösäteilylle altistuessaan kuumenee. Tasalämpöiseen ympäristöön sijoitettuna se nopeasti kuumenisi ympäristöään kuumemmaksi. Tämä rikkoisi termodynamiikan 2. pääsääntöä.
Kirchhoffin lämpösäteilylaki tarvitaan jotta termodynamiikan 2. pääsääntö ei lämpösäteilyn kohdalla rikkoutuisi.
Kirchhoffin lämpösäteilylaki
Anonyymi
1
105
Vastaukset
- Anonyymi
Aiheesta kirjoittelin jo vuonna 2019 ilmastonmuutospalstan puolella:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15441227/energian-siirtyminen-lamposateilyn-avulla#comment-97950153
Tuolla on kerrottu missä oppikirjassa ja millä sivulla kyseistä kirjaa on asiaa esitelty tarkemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651586
- 104921
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16605ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40537Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;187426- 26419