Jos joskus pystytään saavuttamaan valon nopeus, tai voidaan matkustaa madonreikien kautta, silloin on mahdollista rakentaa ikiliikkuja.
Saadaan avaruusalus tarpeeksi kauaksi laajenevasta maailmankaikkeudestamme, niin se jatkaa vielä matkaansa tyhjyyteen, kun maailmankaikkeutemme kasaantuu "isoon rusahdukseen"
Saadaan avaruusalus tarpeeksi kauaksi laajenevasta maailmankaikkeudestamme, niin se jatkaa vielä matkaansa tyhjyyteen, kun maailmankaikkeutemme kasaantuu "isoon rusahdukseen"
Vastaukset 3
Vanhimmat
i) valonnopeutta ei voi käytännössä saavuttaa
ii) mustat aukot ovat yhä vain teoria, vaikka niistä on tehtykin mittauksia. Ne voivat olla myös gravatähtiä tai pimeitä tähtiä. Madonreikä on mahdoton ajatus näissä jälkimmäisissä. Viimeisimmät teorian tulkinnat viittaavat jopa mustien aukkojen mahdottomuuteen kvanttifysiikan rikkoutumisen takia.
Jake 2.0:[...Viimeisimmät teorian tulkinnat viittaavat jopa mustien aukkojen mahdottomuuteen kvanttifysiikan rikkoutumisen takia.]
Voiko tästä loogisesti päätellä, kvanttifysiikka on absoluuttinen totuus, jonka rikkoutuminen on mahdotonta?
Madonreikäidean keksineet ovat kehittäneet paradigman.
Jos madonreijällä voisi mennä ajassa taaksepäin, voisimme hakea menneisyydestä energiaa. (termodynamiikka)
Sama kuin maksaisit pankkilainaa ottamalla velkaa menneisyydestä. Tämä mahdollistaisi rikastumisen. Sama pätee energian kanssa.
Nämä ovat liian suuria vääryyksiä fysiikan lakeja kohtaan, joten teoria madonreijistä on mitä selvemmin väärä! M.O.T.