Olisi seuraavanlainen ongelma:
Olen 18-vuotias, tossa elokuussa kolomannen vuoden aloittava paka-opiskelija. Minulla on työkykyä alentava sairaus mikä pidentää opintojani (enemmän kuin varmasti) 4-vuodelle.
Ja olen kauan miettinyt, että en edes välttämättä halua tehdä kyseistä työtä valmistuttuaan päivittäin 8h. Olen alasta ehkä enemmä kiinnostunut harrastus mielessä ja just iha muuten vaan on kivaa tietää kaikkea hiuksista. Tuntuu vain turhalta 4-vuotta käydä koulua ja valmistua ammattiin mitä en edes halua tehdä työkseen.
Niin olen sitten miettinyt opiskelujeni keskeyttämistä, sillä en usko motivaationi nytkään syksyllä riittävän kuin ehkä ensimmäiselle kuukaudelle ja sit alkais lukemattomat poissaolot jnejne.
Enemmän kiinnostaisi päästä suoraan johonkin työhön kunnassani, niin justiisa mietin mahdollisuuttani esimerkiksi kuntouttavaan- tai palkkatukityöhön tai muuhun vastaavaan,
Etten ihan syrjäytyisi kotiin ja alentaisi työkykyäni vielä enemmä, tarvitsen jonkinlaisen arkirytmin edes.
Olisko täällä ketään kuka olisi ollut samassa tilanteessa ja osaisi kertoa omasta kokemuksesta asian suhteen tai muuten jotain mikä auttaisi tähä tilanteeseen, keneen pitäisi ottaa yhteyttä... ihan sama mitä!
Koulujen keskeyttäminen ja suoraan töihi?
2
171
Vastaukset
- Anonyymi
Palkkatukityö kestää puoli vuotta, paka:n työt loppuelämän. Mieti kumpi on kannattavampaa.
- Anonyymi
Ennen kuin teet mitään päätöksiä, mene miettimään mahdollisuuksia opinto-ohjaajan kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3563045Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011473En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi791045Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847