Koulujen keskeyttäminen ja suoraan töihi?

Olisi seuraavanlainen ongelma:
Olen 18-vuotias, tossa elokuussa kolomannen vuoden aloittava paka-opiskelija. Minulla on työkykyä alentava sairaus mikä pidentää opintojani (enemmän kuin varmasti) 4-vuodelle.
Ja olen kauan miettinyt, että en edes välttämättä halua tehdä kyseistä työtä valmistuttuaan päivittäin 8h. Olen alasta ehkä enemmä kiinnostunut harrastus mielessä ja just iha muuten vaan on kivaa tietää kaikkea hiuksista. Tuntuu vain turhalta 4-vuotta käydä koulua ja valmistua ammattiin mitä en edes halua tehdä työkseen.
Niin olen sitten miettinyt opiskelujeni keskeyttämistä, sillä en usko motivaationi nytkään syksyllä riittävän kuin ehkä ensimmäiselle kuukaudelle ja sit alkais lukemattomat poissaolot jnejne.
Enemmän kiinnostaisi päästä suoraan johonkin työhön kunnassani, niin justiisa mietin mahdollisuuttani esimerkiksi kuntouttavaan- tai palkkatukityöhön tai muuhun vastaavaan,
Etten ihan syrjäytyisi kotiin ja alentaisi työkykyäni vielä enemmä, tarvitsen jonkinlaisen arkirytmin edes.

Olisko täällä ketään kuka olisi ollut samassa tilanteessa ja osaisi kertoa omasta kokemuksesta asian suhteen tai muuten jotain mikä auttaisi tähä tilanteeseen, keneen pitäisi ottaa yhteyttä... ihan sama mitä!

2

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Palkkatukityö kestää puoli vuotta, paka:n työt loppuelämän. Mieti kumpi on kannattavampaa.

    • Anonyymi

      Ennen kuin teet mitään päätöksiä, mene miettimään mahdollisuuksia opinto-ohjaajan kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9819
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      179
      5557
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      156
      5169
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      71
      4838
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2409
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2249
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      305
      1893
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1577
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1531
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1133
    Aihe