Kumpi on isompi?

Anonyymi

koronavirus vai mikropi?
kun mikropeja laitetaan peräkkäin noin 1000kpl niin tuleeko niiden pituudeksi noin 1mm (yksi millimetri), joten montako koronavirusta tai koronaviruskuljetinta tarvitaan jotta pituudeksi 1mm?

Voiko koronavirus kulkea itsenäisesti vai tarvitseeko se kulkemiseen vaikkapa jossain määrin itsenäiset liikkuvat (mikrobin, pölypunkin) vai ilmavirta kuljettimet (hiekkapölyn, savuhiukkasen)?

Arvailua onko niin, että koronavirusta ei liiku ellei sitä kuljeta työntö tai imuvoima tai vähintään samankokoinen itsenäisesti liikkuva joka tarvitsee ravinnetta liikkumiseen (jota saa jostain)?

Tarttuuko koronavirus mahdolliseen kuljettimeen vai kuljetin koronavirukseen?

Mikropithan on "herkuttelioita" joten,...?

Voiko koronavirus itsenäisesti olla älykäs, jolloin se mitä se oli eilen, voiko huomenna olla kehittyneempi?

Voiko koronavirus saada muuttuvaa energia esimerkiksi pikrobeista joita käytetään puhdistukseen jolloin ehkä tai sitten ei,...?

2

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkoitit varmaankin mikroskoobbia.

    • Anonyymi

      Koronavirus leviää ilmassa ihmisen uloshengitysessä aina olevien pisaroiden kuljettamana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      544
      1782
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      863
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      719
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      697
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      73
      618
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe