Googlen haulla tuli vähän samantyylisiä eri sepän tekemiä, mutta saako niitä alkuperäisiä enää mistään?
Kittiläläinen seppä joskus niitä teki ja minulla on yksi. Kultasormus, jossa valkokultainen joki ja kolme sinistä pientä timanttia.
Ajattelin, että myisin vanhan ja ostaisin uuden, kun tuo vanha on käynyt liian suureksi. Kuvio kärsii, jos pienentää, uskoisin
Valmistetaanko Ounasjoki-sormuksia enää?
6
1165
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä Ounasjoki sarjan kultaseppä on valitettavasti jo edesmennyt. En osaa sanoa jäikö häneltä jokin kokoelma jota vielä joku myisi eteenpäin.
- Anonyymi
Voi miten surullista! Taitava seppä oli hän. En usko, luulen että kaikki sormukset tehtiin tilaustyönä, kuten omani. yli 10 grammaa painoltaan, kolmella sinisellä timantilla. Muuten hyvä, mutta koko liian suuri.
Pitää varmaan laittaa ostoilmoitus jonnekin, että löytäisin vastaavan pienempää kokoa
- Anonyymi
Onpas iso joki, mihinhän kaikkialle se seilaakaan.
- Anonyymi
Maailman kaunein joki. Aina
- Anonyymi
Turkkilaiset sepät takoo halvemmalla..
- Anonyymi
Turkkilainen korudesign ei välttämättä sovellu ihan kaikkien suomalaisten makuun ja matkustusmielessä Turkki ei ole maa, jonne haluaisin matkata. Kerran kävin ja sain ihan sopivan annoksen sitä maata loppuiäkseni. Haluan matkailulta jotain muuta
Suosin laadukasta kotimaista kultasepäntyötä ja suunnittelua ja maksan mielelläni siitä sitten hieman enemmän. Samalla tuen suomalaista työtä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658