Aja kolmevaihteisella pyörällä 42km niin nopeasti kuin pystyt. Itse testasin tänään ja aika 1.56 eli nopeammin kuin kukaan ihminen on matkan juoksut.
Mielestäni aloitteleville pyöräilijöille on huippujuoksijoihin vertaaminen mukavaa ja tasaväkistä.
Mielestäni aloitteleville pyöräilijöille on huippujuoksijoihin vertaaminen mukavaa ja tasaväkistä.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Pitää kokeilla.
Todella tasapuolista.
Ei ihan huono suoritus. Keskinopeudeksi tulee n.22km/h joka on jo ihan mukava vauhti. Tietysti reitin profiili ja tuuliolosuhteet vaikuttaa lopulliseen arvosanaan. Tasamaata kovaan myötätuuleen ei niin kova saavutus.
Seuraavaksi voisit kokeilla pikamatkoja tai maastojuoksurataa.
Hki-Sipoo. Tyyni.
Ajoit siis vastatuuleen, tänään tuullut idän-etelän välistä. Testaa seuraavaksi kovalla länsituulella junalla Karjaan asemalle ja siitä Lauttasaaren sillalle. Tuo väli 2 h, on täysin mahdollista.
Aamulla klo 6.30- 8.30 oli tyyni. Ota mielelläni vasta ehdotuksia reitteistä, joissa ei pysähdyksiä.
Tuo väli on noin 80 km eli kovassa myötätuulessa puhutaan 3 - 4 h tauottomasta polkemisesta nopealla polkupyörällä sykkeet täysillä.
Tamperelaisena meillä on testiratana junalla Ouluun ja kovassa pohjoistuulessa takaisin. Eli liki 500 km ja tuo ajetaan 30 tuntiin.
Kysyjä kysyy matkaehdotelmia kohtuulliselle maratonille, ei ultramatkoille. Lisäksi, suorite tehdään kolmivaihteisella tavallisella pyörällä, ei tuhansien eurojen maantiekalustolla.
Voiko avustaja kulkea vierellä mopolla ja antaa työntöapua ylämäissä?
Sami Pahkala polki nyt elokuussa Hanko-Nuorkami 1445km ja aikaa kului välillä 60h43min, 15min torkut otti ennen Inaria. Uskomattomiin suorituksiin sitä ihminenki näimmä pystyy.
Huh huh, liki 25 km/h keskarilla 2,5 vrk putkeen.
Sopii mennä koittamaan, jos kykenee pysymään, pyssymään, pissimään, tolkuissaan , tuon suorituksen ajan.
Itse ajoin Oulusta Leville putkeen enkä perillä tiennyt, missä olin, vaikka oikean mökin pihalle saavuin. Aikaa kului 21 tuntia, vain lyhyitä taukoja, lopussa useammin kuin alussa.
Kaveri oli ruvennut loppuvaiheessa jo näkemään unia, niin oli pakko pysähtyä nukkumaan. Huh, hellettä.
Hänellä seurasi äiti ja veli mukana autolla lähes koko ajan. Polkupyörä oli maantiepyörä kapeilla renkailla ja vailla lisäpainoa joka varusteista tulee. Kova suoritus joka tapauksessa. Hattua nostan. Kovempi oli kuitenkin mielestäni Jaakko kampiapinan reissu Nuorgamista etelään. Yksin matkassa ja kaikki varusteet mukana. Yöpyi tien vieressä. On näitä varmaan muitakin ollut.
Miksi kaverilla on pyörässä laukku jos kerran huolto hoituu autosta käsin? Kateellinen epäilee heti keskiömoottoria. Akut eivät vie paljoa tilaa😏
Kampiapina polki 6 pv ja nukku hyvät yöunet ja viimmesen yön jopa hostellissa ja söi Baareissa. Pahkala polki matkan 60h 43min, lähti keskiviikko aamuna ja perillä perjantai iltana. Minusta Sami Pahkalan suoritus selvästi kovempi. Ois mukava tietää paljonko Samille tuli kilometreja torstaina, menikö 600km rikki?
8 tuntia unta ja 12 tuntia pyöräiliy päivässä, syöntiin ja lepäilyyn jäisi 4 tuntia päivässä.
Keskinopeus 17 km/h x 12 h/vrk x 7 vrk = 1428 km.
Kadulta otetulle tavikselle 100 km päivässä olisi jo oikein hyvä suoritus ja 200 km päivässä jo huima. 1400 kilometrin matka viikossa olisi tosi kova juttu, ja viikossa on siis 168 tuntia.
Voisi onnistua viikossa, mutta olisi ihan rajatapaus allekirjoittaneelle. Kaksi viikkoa, ja lupaan onnistua. :-)
Keskinopeus 17km/h kuulostaa vaatimattomalta vaikka olisi tauot laskettu mukaan.
Mutta 12 tuntia sitä viikon ajan...! Tavikselle huippua, tosi pyöräilijälle voi olla pikkujuttu. kun nostaa nopeuden 30 km/h:ssa ja polkee vain 6 - 7 h/d, ja loppu lepoa.
Tour de France on reilut 3000 km pitkä ja kestää 23 päivää.
20 km/h keskinopeus aloittelijalle kolmivaihteisella kuulostaa emävalheelta, tai sitten nopeuden mittaus ei ole mennyt ihan nappiin.
Löytyykö tuosta Sami Pahkalan tämänvuoden käsittämättömän kovasta ennätys suorituksesta mistään minkäänlaista kertomusta?
Tuosta Sami polki Hangosta Nuorgamiin 61 tunnissa ja nukkui vain vartin – ”Aloin nähdä ajaessa unia” esimerkiksi löytyy
Tai löytyisi jos löytyisi. Iltalehden juttu. Kirjoita hakusanaksi Sami Pahkala
Vielä löytyy juttu Iltalehestä ja video, Samin valinta oli flätti polkimet ja sandaalit...
Kova se oli Kampiapinan suorituskin 7pv 1600km ja päivässä yli 200km, mutta ei mitenkään verrattavissa Samin suoritukseen kaksi puoli vrk ja 1445km!
Ei olekaan. Sami polki myötätuulessa kamppeet huoltoautossa. Kumma kun tämä tuulen suunta aina unohtuu näistä sankaritarinoita.
Onko tälle suoritukselle minkälaiset säännöt, onko apujoukot edes sallittuja ?
Max 3-vaihteinen tavallinen miesten/naisten pyörä. Ei fixejä yms. Ei käyräsarvia yms. Ajetaan 42km lenkki eli lähtö ja maali samassa paikassa.
Kannattaa ajaa supermarketin parkkipaikkaa ympäri niin ei ole mäkiä. Ja yöllä niin ilma on viileämpää sekä happirikkaampaa eikä liikenne häiritse.
Kyseessä ei ole mikään virallinen kilpailu, niin ei mitään sääntöjä. Minusta Samin suorituksen arvoa vaan nosti kun ei öitä nukkunut puhtaitten lakanain välissä eikä baareissa istunut pizzalla.
Joo, ei mennä randonneur-passilla vaan putkeen , nykyisin nukkumatta. 70 ja etenkin 80-luvulla tuota ajettiin enemmänkin, silloin alitettiin ensi kertaa 100 tuntia.
Ajettiin jopa huoltoauton peesissä.
Voisiko joku tehdä uuden aloituksen Sami polki lappiin tms, kun tämä koskee maratooni haastetta. Kiitos.
Niin, mutta Sami on kova, tosi kova.
Sami ajaisi maratoonihaasteen reiluun tuntiin, maailman parhaat ajaisi saman haasteen hieman alle tuntiin.
Itsellä aikaa kuluisi aikaa 2.02 - 2.07 h tuulesta riippuen.
Akusta tuuppia, niin leikkaat tunnin pois, rajoitin pois ensimmäisenä.
itsellä vastaavalla mummiksella kumpuilevissa pohjanmaan maisemissa (2 isompaa mäkeä) 20km meni 26kmh keskarilla
Paha valhe eli puhdasta liioittelua. Yksikään kaveri (tyttö, poika, mies tai nainen) ei ole vielä koskaan ajanut tuhansien kilometrien ajojeni aikana mummopyörällä ohitseni. Ei kertaakaan, vaikka keskinopeuteni lenkeillä on vain 20 - 25 km/h. Sen sijaan kippurasarvisilla jään aina pahasti jalkoihin, sillä ohiajajien nopeus on poikkeuksetta 25 - 35 km/h, tietenkin jopa enemmän. Sieltä löytyy voimaa.
Olisit sanonut saman tien, että et ole koskaan pyöräillyt, mutta ajoit silti hame päällä mummopyörällä Lahdesta Helsinkiin 3 ½ tunnissa. Ei jatkoon.
Mistäs sen tietää miten hyväksi mummopyörä on duunattu...
Voisi olla hauska haasteen aihe.
Olen miettinyt aiheesta piilokamerajuttua.
Naisten vanha mummopyörä, jossa hamesuoja.
Pyöräilijälle hame päälle, korkokengät, harmaa peruukki, hattu ja paksut silmälasit.
Pyöräilijän nimi on kuitenkin todellisuudessa Yves Lampaert, Jonas Vingegaard, Pia Sundsted tai Antti-Jussi Juntunen.
Tuosta asetelmasta saisi makeita kohtauksia, kun "kilpa-ajo" alkaa. Kuka voittaa ja kuka antaa periksi?
Parempi haaste tuollaiselle 42lle on ajaa se siten, että nauttii joka hetkestä ja on läsnä osana luontoa.
Tuossa menee parikin päivää, jos löytää hyvän marja- tai sienipaikan.
Asijan vierestä, mutta kuitenkin. Tänään poljin 56 kilometriä aikaan 1:58, joista ensimmäinen määre ilmaisee tunteja, ja toinen minuutteja. Tunsin olevani osa luontoa, ja jännää oli, mutta marjapaikkoja en ehtinyt katsella. Polkupyöräkin oli 11-vaihteinen, eikä kolmivaihteinen. Joten etua siitäkin.
Asijaa! Maailma on täynnä kovia sällejä. Itselläni on öljytyt ketjut ja yli 20 vaihdetta. Aikaa menee tuohan matkaan melkein kolme tuntia.