Mitä siinä Lidlin mainoksessa oikein viitotaan? Onko se vaan joku vitsi vai onko se oikeaa viittomaa? Mitä siinä lopussa viitotaan kun puhe on jo aikoja sitten lopunut?
Osaako joku viittomakieltä?
2
659
Vastaukset
- Anonyymi
"
Viittoo se tulkki siinä ihan oikeasti sitä, mitä "tiedottaja" puhuu vieressä. Hienosti ollaan ajan tasalla vrt. valtion tiedotustilaisuudet.
Tulkin loppukommentti (mitä ei ole kai tarkoituksella tekstitetty) olisi oikeassa tilanteessa epäasiallinen, sillä tulkin omat kommentit eivät kuulu tulkkaukseen. Hän siis viittoo lopussa, että tarvitaanko tätä (alennusta) mainostaa tv.ssä.
Lisäksi hänen viittomatyylinsä on hyvinkin liioiteltu ja selkeästi vain tilaajan toimeksiannosta. Tosin en ymmärrä, miksi tätä on pitänyt korostaa.
Tämä mainos puhuttaa monia mutta myös vk-tulkkeja, etenkin tuon mainoksen lopun vuoksi. Itse tulkki selvitytyy tuossa mainiosti - toivottavasti hän ei leimaannu tämän mainoksen vuoksi.
"
tämä vastaus löytyy vauva-lehden keskusteluista - Anonyymi
"
"Tulkki kommentoi: yllättävää kuvata tämä mainos, ihmettelen onko se tarpeellinen".
Ilmeisesti viittaa siihen, että lidiä on yleisesti pidetty edullisena kauppana. Ei meinannut mullekaan ensin aueta
"
Toinen tarkempi vastaus sieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3644301Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1463745KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti912634Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181828- 1191818
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095