Miten on mahdollista että ihmisapinoista(/apinaihmisistä?) löytyy niin paljon fossiileita, vaikkei näitä lajeja ole ollut olemassa kovin kauan? Vastaavasti esim. dinosaurusten ja lintujen välimuotofossiileita löytyy niukasti vaikka niitä oli olemassa paljon kauemmin.
Ihmisfossiilit
3
173
Vastaukset
- Anonyymi
Termikömmähdys... ihmisapinat siis tarkoittivat tuossa kaikkia nykyihmistä edeltäneitä muotoja, ei nykyisiä ihmisapinoita kuten simpanssit.
- Anonyymi
Ei niitä oikeasti ole kovin paljoa löydetty vaikka on etsitty paljon.
Jos nämä kyseiset fossiilit olisivat muita eläjiä kuin esi-isiämme niin nämäkin fossiilit olisivat hautautuneen ammattitutkijoiden kokoelmiin.
Dinosauruksen täydellinenkään fossiloitunut luuranko ei aiheuttaisi lehtikirjoitusta suurempaa tiedoitusta.
Jonkun 2 milj, vuotta sitten edeltäneeltä ajalta löytynyt esi-isämme täydellinen luuranko olisi puolestaan tieteellinen sensaatio josta kirjoitettaisiin paljon kirjoissa ja lehdissä.
Jossain kirjassa todetaan, että "etsivä löytää". Ihmisen kehityshistoria kiinnostaa ja jäänteitä ihmisen esi-isistä etsitään intensiivisesti. Ja kun ahkerasti etsitään niin löydetään.
Ihmisen esi-isät ovat alle 5 miljoonaa vuotta vanhoja kun ensimmäiset linnut ovat kehittyneet 165–150 miljoonaa vuotta sitten. Ero on siis yli 30-kertainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20711923- 298218
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.596333Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1775257- 574978
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai504518Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1194441- 1193936
- 823425
- 531967