Ihmisfossiilit

Anonyymi

Miten on mahdollista että ihmisapinoista(/apinaihmisistä?) löytyy niin paljon fossiileita, vaikkei näitä lajeja ole ollut olemassa kovin kauan? Vastaavasti esim. dinosaurusten ja lintujen välimuotofossiileita löytyy niukasti vaikka niitä oli olemassa paljon kauemmin.

3

215

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Termikömmähdys... ihmisapinat siis tarkoittivat tuossa kaikkia nykyihmistä edeltäneitä muotoja, ei nykyisiä ihmisapinoita kuten simpanssit.

      • Anonyymi

        Ei niitä oikeasti ole kovin paljoa löydetty vaikka on etsitty paljon.
        Jos nämä kyseiset fossiilit olisivat muita eläjiä kuin esi-isiämme niin nämäkin fossiilit olisivat hautautuneen ammattitutkijoiden kokoelmiin.
        Dinosauruksen täydellinenkään fossiloitunut luuranko ei aiheuttaisi lehtikirjoitusta suurempaa tiedoitusta.
        Jonkun 2 milj, vuotta sitten edeltäneeltä ajalta löytynyt esi-isämme täydellinen luuranko olisi puolestaan tieteellinen sensaatio josta kirjoitettaisiin paljon kirjoissa ja lehdissä.


    • Jossain kirjassa todetaan, että "etsivä löytää". Ihmisen kehityshistoria kiinnostaa ja jäänteitä ihmisen esi-isistä etsitään intensiivisesti. Ja kun ahkerasti etsitään niin löydetään.

      Ihmisen esi-isät ovat alle 5 miljoonaa vuotta vanhoja kun ensimmäiset linnut ovat kehittyneet 165–150 miljoonaa vuotta sitten. Ero on siis yli 30-kertainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      141
      1324
    2. 73
      1223
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      105
      986
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      925
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      822
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      791
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      788
    8. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      663
    9. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      113
      634
    10. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      70
      567
    Aihe