Miten on mahdollista että ihmisapinoista(/apinaihmisistä?) löytyy niin paljon fossiileita, vaikkei näitä lajeja ole ollut olemassa kovin kauan? Vastaavasti esim. dinosaurusten ja lintujen välimuotofossiileita löytyy niukasti vaikka niitä oli olemassa paljon kauemmin.
Vastaukset 3
- Anonyymi
Termikömmähdys... ihmisapinat siis tarkoittivat tuossa kaikkia nykyihmistä edeltäneitä muotoja, ei nykyisiä ihmisapinoita kuten simpanssit.
- Anonyymi
Ei niitä oikeasti ole kovin paljoa löydetty vaikka on etsitty paljon.
Jos nämä kyseiset fossiilit olisivat muita eläjiä kuin esi-isiämme niin nämäkin fossiilit olisivat hautautuneen ammattitutkijoiden kokoelmiin.
Dinosauruksen täydellinenkään fossiloitunut luuranko ei aiheuttaisi lehtikirjoitusta suurempaa tiedoitusta.
Jonkun 2 milj, vuotta sitten edeltäneeltä ajalta löytynyt esi-isämme täydellinen luuranko olisi puolestaan tieteellinen sensaatio josta kirjoitettaisiin paljon kirjoissa ja lehdissä.
Jossain kirjassa todetaan, että "etsivä löytää". Ihmisen kehityshistoria kiinnostaa ja jäänteitä ihmisen esi-isistä etsitään intensiivisesti. Ja kun ahkerasti etsitään niin löydetään.
Ihmisen esi-isät ovat alle 5 miljoonaa vuotta vanhoja kun ensimmäiset linnut ovat kehittyneet 165–150 miljoonaa vuotta sitten. Ero on siis yli 30-kertainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S60849- 34827
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125766- 96735
- 31622
Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞11580- 40547
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.72546- 42529
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle63509Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.24443Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee25437- 45436
- 57429
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev105421- 36417
- 72403
- 39403
- 35397
- 38394