Miten on mahdollista että ihmisapinoista(/apinaihmisistä?) löytyy niin paljon fossiileita, vaikkei näitä lajeja ole ollut olemassa kovin kauan? Vastaavasti esim. dinosaurusten ja lintujen välimuotofossiileita löytyy niukasti vaikka niitä oli olemassa paljon kauemmin.
Ihmisfossiilit
3
191
Vastaukset
- Anonyymi
Termikömmähdys... ihmisapinat siis tarkoittivat tuossa kaikkia nykyihmistä edeltäneitä muotoja, ei nykyisiä ihmisapinoita kuten simpanssit.
- Anonyymi
Ei niitä oikeasti ole kovin paljoa löydetty vaikka on etsitty paljon.
Jos nämä kyseiset fossiilit olisivat muita eläjiä kuin esi-isiämme niin nämäkin fossiilit olisivat hautautuneen ammattitutkijoiden kokoelmiin.
Dinosauruksen täydellinenkään fossiloitunut luuranko ei aiheuttaisi lehtikirjoitusta suurempaa tiedoitusta.
Jonkun 2 milj, vuotta sitten edeltäneeltä ajalta löytynyt esi-isämme täydellinen luuranko olisi puolestaan tieteellinen sensaatio josta kirjoitettaisiin paljon kirjoissa ja lehdissä.
Jossain kirjassa todetaan, että "etsivä löytää". Ihmisen kehityshistoria kiinnostaa ja jäänteitä ihmisen esi-isistä etsitään intensiivisesti. Ja kun ahkerasti etsitään niin löydetään.
Ihmisen esi-isät ovat alle 5 miljoonaa vuotta vanhoja kun ensimmäiset linnut ovat kehittyneet 165–150 miljoonaa vuotta sitten. Ero on siis yli 30-kertainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.115994- 883003
- 462862
- 532481
- 142423
- 462314
- 252281
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei132180Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta
Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää71933Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!
Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j81871