Aikamoista kusetusta ruoka äänestykset.

Anonyymi

Kyllä harmittaa kun Vantti on aloittanut ruokien heikentämisen. Ihmeteltiin oikein porukalla miten surkea oli vegetarian pitsa minkä koululaiset äänestivät muka?

Pitsassa nuorten mukaan oli mautonta juuston kaltaista raastetta ja pahaa sitkeää murua.

Oikea vegetarian pitsa sisältää tuoretta tomaattia, paprika tuore, oliivi ja juustoraaste sekä pitsakastike.

Lapsen isänä haluan tuoda julki minkälaista ruokaa tarjotaa nuorillemme. Hinta ei ole halventunut vaikka ruoan päivittäinen tarjonta on supistunut. Näytin palmian esimiehelle lapseni kuvaa hän oli pöyristynyt miten tälläinen voi olla mahdollista?

2

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuo sokerin lisääminen on Vantilla totta. Kysyin keittäjältä päiväkodissa niin hän myönsi että heidän ruokiin lisätään sokeria kastikkeisiin jotfa saadaan makua paremmaksi. Voin vain kuvitella lasten vanhempana että monien lapsille voi tulla lihavuus ongelmia. Kysyin että miksi näin tehdään sain vastaukseksi että Vantti on heikentänyt kastikkeitaan ja ruokiaan sisällöllisesti että energiaa lisätään sokerilla maun lisäksi. Näin Vantaalla huolehditaan lasten terveydestä kohta 20 vuoden päästä meillä on enemmän ylipainoisia nuoria!


    • Anonyymi

      Totta tuo on olen entinen keittäjä. Vantti halvensi monien raaka aineiden osalta otan esimerkkejä. HK halpaa jauhelihaa missä on verisuonia ja rustoja. Siinä ei itse lihaa ole juurikaan. Halvinta mahdollista atrian makkaraa missä on rasvan ja kamaran lisäksi jauhettu nahkaa joukkoon. Kasvikset on halvimmasta maasta eikä vantti tarjoa kotimaisia tuotekasviksia vaan käsketään tilaamaan halvimpia kasviksia. Vantilla todellakin laitetaan siirappia ja sokeria kastikkeisiin, koska muuten se olisi vain laimeaa ja mautonta. Keittiöillä säästetään oikeissa mausteissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4225
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      15
      2684
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2317
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2253
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      108
      2178
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2143
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      606
      1931
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe