Aikamoista kusetusta ruoka äänestykset.

Anonyymi

Kyllä harmittaa kun Vantti on aloittanut ruokien heikentämisen. Ihmeteltiin oikein porukalla miten surkea oli vegetarian pitsa minkä koululaiset äänestivät muka?

Pitsassa nuorten mukaan oli mautonta juuston kaltaista raastetta ja pahaa sitkeää murua.

Oikea vegetarian pitsa sisältää tuoretta tomaattia, paprika tuore, oliivi ja juustoraaste sekä pitsakastike.

Lapsen isänä haluan tuoda julki minkälaista ruokaa tarjotaa nuorillemme. Hinta ei ole halventunut vaikka ruoan päivittäinen tarjonta on supistunut. Näytin palmian esimiehelle lapseni kuvaa hän oli pöyristynyt miten tälläinen voi olla mahdollista?

2

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuo sokerin lisääminen on Vantilla totta. Kysyin keittäjältä päiväkodissa niin hän myönsi että heidän ruokiin lisätään sokeria kastikkeisiin jotfa saadaan makua paremmaksi. Voin vain kuvitella lasten vanhempana että monien lapsille voi tulla lihavuus ongelmia. Kysyin että miksi näin tehdään sain vastaukseksi että Vantti on heikentänyt kastikkeitaan ja ruokiaan sisällöllisesti että energiaa lisätään sokerilla maun lisäksi. Näin Vantaalla huolehditaan lasten terveydestä kohta 20 vuoden päästä meillä on enemmän ylipainoisia nuoria!


    • Anonyymi

      Totta tuo on olen entinen keittäjä. Vantti halvensi monien raaka aineiden osalta otan esimerkkejä. HK halpaa jauhelihaa missä on verisuonia ja rustoja. Siinä ei itse lihaa ole juurikaan. Halvinta mahdollista atrian makkaraa missä on rasvan ja kamaran lisäksi jauhettu nahkaa joukkoon. Kasvikset on halvimmasta maasta eikä vantti tarjoa kotimaisia tuotekasviksia vaan käsketään tilaamaan halvimpia kasviksia. Vantilla todellakin laitetaan siirappia ja sokeria kastikkeisiin, koska muuten se olisi vain laimeaa ja mautonta. Keittiöillä säästetään oikeissa mausteissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8923
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      8766
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      15
      7835
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      175
      6203
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5288
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4315
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4210
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4133
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3919
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      78
      3808
    Aihe