hyvvee päevöö, keltä voisi ostaa poronlihhaa akselilla muonio/ylläs ja muut lähialueet syyskuulopussa/lokakuun alussa.
keltä voi ostaa poronlihhaa muoniossa
12
765
Vastaukset
- Anonyymi
Miulta.
- Anonyymi
No, nuilla tiedoilla onkin helppo löytää petterin myyjä muoniosta.
- Anonyymi
Osta naudanlihaa se ei enää paljo eroa poronlihasta.Kumpaaki ruokitaan aiv rehulla ja väkirehulla.
- Anonyymi
Eikäkö kun halusin ostaa juuri poronlihhaa. Nauvanlihhaa löytyy kyllä lähempääkin. kiitos vain tästä upeasta vinkistä.
- Anonyymi
Son sama keltä ostat. kaikki tai ainakin melkein ovat kyllä valmiita toimittamaan poronlihaa. Ei vain kannata kysyä, kenen poronlihoja net myyvät.
- Anonyymi
eli keltähän sitä petterin punakuonon lihhaa voisi ostaa muonion suunnasta. en tunne myyjiä ;)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eli keltähän sitä petterin punakuonon lihhaa voisi ostaa muonion suunnasta. en tunne myyjiä ;)
Anne Ollila sai rahahanat auki.
Eikö porotalous pyöri kuten ennenkin?
- Anonyymi
Minusta tuntuu että niitä juoksee tiellä vaivoiksi asti joten koppaat vain yhden kyytiisi ja jatkat matkaa. Savolaiset sanovat muuten että "hyvvee päevee"
- Anonyymi
aattelin ihan rahalla ostaa, eikö se oo varastamista jos ottaa kavulta. tiijätkö myyjiä vai onko niitä pettereitä tarkotuksena myyvä vaan tutuille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
aattelin ihan rahalla ostaa, eikö se oo varastamista jos ottaa kavulta. tiijätkö myyjiä vai onko niitä pettereitä tarkotuksena myyvä vaan tutuille.
En tiijä myyjiä kun ei ole ikinä tarvinnut niitä ostella. Pakko kai se on karjapuskuriin törmännyt liha hyötykäyttöön laittaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiijä myyjiä kun ei ole ikinä tarvinnut niitä ostella. Pakko kai se on karjapuskuriin törmännyt liha hyötykäyttöön laittaa.
Ei minua kiinnosta sinun tekemiset, kyselin niitä petterilihan myyjiä.
- Anonyymi
Vähän myöhässä minun vastaus. Eliasson Karesuvanto. Eliassonin myyntiauto kiertää Ruotsin puolella noin kuukauden välein eri paikkakunnialla mm Haaparannalla. Myös Karesuvannon liikkeestä voi käydä ostamassa. Palvelua molemmilla kotimaislla (savosta en ole niin varma).
Erittäin hyviä liha- ja kalatuotteita kohtuuhintaan. Olen ostanut jo monen vuoden ajan heiltä poron- ja hirvenlihan.
Kerran kysyin kun olin hieman epäileväinen lapakäristyksen suhteen jos siinä on mahdollisesti jänteitä. Myyjä vastasi että voit tuoda takaisin jos et ole tyytyväinen. Ei ole tarvinnut koskaan viedä takaisin.
Ja vielä jos joku täällä kommentoi että myyvät Venäjältä tuotua poronlihaa niin ei pidä paikkaansa! Myyvät ainoastaan Ruotsissa kasvatettua poroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241707
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998