Koulutuksen ilmoittaminen vaikka ei ole valmistunut

Anonyymi

Hain töihin valtiolle ja työpaikka meni taas suhteilla. Valittu tyyppi oli tituleerattu oikestieteiden maisteriksi, vaikka hän ei ole valmistunut ko. maisteriksi, vaan opinnot keskeytyneenä ollut jo vuosia ja tulee varmaan olemaan hamaan tulevaisuuteen asti sitä. Ansioyhteenvedon ja hakijalistan mukaan hakijoissa olisi ollut huomattavasti meritoituneempia henkilöitä, jotka sentään valmistuneet käyttämäänsä tutkintoon.

Jos siis alan opiskelemaan vaikka tohtorin tutkintoon tähdäten, niin voinko käyttää tohtorin arvonimeä kun haen töihin, kunhan muistan että kerron etten ole valmistunut ja jos ansioyhteenvedossa on rasti kohdassa "opinnot kesken".

Tuntuu kyllä hullulta tällainen. Ei taitaisi EU:n päässä mennä läpi tällainen.

Suomessa korruptio on laillista.

2

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sillä osaamisella ole nykyään mitään merkitystä vaan työn hinnalla. Nämä ei valmistuneet on yleensä sitä halutuinta työvoimaa sen takia että niille ei tarvitse epäpätevyyden takia maksaa täyttä palkkaa. Samasta syystä myös opettajina on paljon näitä epäpäteviä.

      • Anonyymi

        Kyllä valtiolla ainakin pitää maksaa samaa palkkaa kaikille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      94
      4115
    2. 61
      3369
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      164
      3073
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3034
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2509
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2326
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      190
      2060
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      29
      2033
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      65
      1982
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1413
    Aihe