Pojat keskustevat ansiokkaasti lähihistoriamme kaivauksista ja niiden tuloksista.

Se on tärkeää pohdintaa ja työtä enkä niitä suinkaan väheksy.
On upeaa että saamme tietää lähihistoriastamme. Usein se kattaa nykyisin vain pullonkorkkien kaiveluja.

Huomasin että palstan otsikkona mainitaan myös muinaiset kulttuurit jotka käsittääkseni kattavat myös historiankirjoituksiemme ulkopuoliset tapahtumat. Muinaisista kulttuureista on meille säilynyt tuhansittain megaliitteja joista nykyiset arkeologit pitävät turpansa kiinni ja hyvä niin. Eivät he tiedä yhtään sen enempää niistä kuin me taviksetkaan.

Uskon että maailmassamme on ollut yksi jollei useampi maailmanloppu jossa on tuhoutunut menneitä kulttuureja. Nykytiede selittää meille että nämä megaliitit ovat takoneet muinaiset luolamiehet kivikirveillään!

Herätkää nyt jumalauta ja katsokaa näitä saavutuksia:
https://www.youtube.com/watch?v=wZjFNDjb6qM

5

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Nykytiede selittää meille että nämä megaliitit ovat takoneet muinaiset luolamiehet kivikirveillään!"

      Ottaisitko viedeoiden vyörytyksen sijaan yhden tai pari esimerkkiä , joita voisi käsitellä tässä. Viedeosi kohdissa 1:00 ja 4:50 esitellyt ovat kallioita, kohdan 2:00 ja 3:05 kalliokaiverruksen ovat historialliselta ajalta.

      Eikä noista moni edes ole megaliitti.

      Oletko se sama ihminen, joka varmaan vuosikausia on täällä ja evoluutiopalstalla vouhottanut megaliiteista (ilmeisesti edes tietämättä mitä niillä tarkoitetaan) ja aina spämmannut vaan lisää videoita tai häipynyt keskustelusta kun pyydetään perusteluita väitteille?

      • Kiitoksia toki kommentistasi.

        Persoonani ja ajatukseni ovat hyttysen paskaa eikä niillä liene mitään merkitystä menneille kulttuureillemme.
        Ajatteleva ihminen voisi siirtyä pohtimaan kuka, miten ja milloin nuo linkkaamani massiiviset rakennelmat ovat syntyneet.
        Olit toki oikeassa että osa niistä ovat historiallisilta ajoilta.

        Tässä vielä yksi pätkä historiallisista muodostelmista joista tiede toteaa että ne on kilkuteltu ehkä pronssitaltoilla:
        https://www.youtube.com/watch?v=NBG9uHHzxcc


      • Anonyymi
        nasuvaan kirjoitti:

        Kiitoksia toki kommentistasi.

        Persoonani ja ajatukseni ovat hyttysen paskaa eikä niillä liene mitään merkitystä menneille kulttuureillemme.
        Ajatteleva ihminen voisi siirtyä pohtimaan kuka, miten ja milloin nuo linkkaamani massiiviset rakennelmat ovat syntyneet.
        Olit toki oikeassa että osa niistä ovat historiallisilta ajoilta.

        Tässä vielä yksi pätkä historiallisista muodostelmista joista tiede toteaa että ne on kilkuteltu ehkä pronssitaltoilla:
        https://www.youtube.com/watch?v=NBG9uHHzxcc

        Olisit voinut lopettaa kohtaan "hyttysen paskaa"...


    • Anonyymi

      Nonniih, johan tällekkin palstalle on saatu laatukirjoittaja joka ansiokkaasti pudottaa Telluksen sapiensit ansaittuun mutasarjaan rakennuspuolella.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      323
      7075
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4258
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3155
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2937
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      149
      1781
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      212
      1746
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      165
      1560
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1438
    Aihe