Lapin matkailu ja demarit

On hämmentävää katsoa kun demarit ja varsinkin ministeri Kiuru haluaa tuhota Lapin matkailun koronan varjolla. Epäilen että Lapissa tulee kuolemaan enemmän ihmisiä tässä romahduksessa kuin korona tulee tappamaan. Ja sitten raha-asiat, matkailuun on sijoitettu miljardeja kaikki taivaan tuuleen, toivottavasti ruotsalaiset eivät pääse tunkiolle kuokkimaan.
3551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Demarit ovat aina ajatelleet vain omaa lompakkoaan .
Demareille ammattiliitot ovat pelkkiä oikopolkuja ja herrahissejä
joita hyväksi käyttäen päästään herranvirkoihin .

Äänestä

toivottavasti matkailu kuolee..tähän junttikylään ei tarvita yhtään kiinalaista enää koheltamaan..

Äänestä
  • Ollaan vuosi ilman matkailua,lueskellaan ja joogataan.

    Äänestä

Hyvä

Äänestä
  • Toivotaan että korona jää.

    Äänestä

On hämmentävää katsoa, kuinka huono muisti on kirjoittajalla. Viimekevään Levin corona tapaukset ovat näköjään täysin unohtuneet. Ja nämä viimekevään tapaukset olivat nimenomaan turistien levittämiä.

Äänestä

Aloitus oli taas vahvaa tuubaa, varmasti ei löydy yhtään ministeriä, mukaan lukien kaikki edelliset hallitukset ja nykyinen hallitus, joka haluaisi varta vasten tuhota Lapin matkailun.
Aloittajalle tiedoksi kumminkin sellainen asia, että tämän taudin ja talouden hoidossa on huomioitava kummatkin. Siinä on tasapainoilta terveyden, eli taudin kurissa pitämisen ja talouden väliltä. Tilanne ei siis ole valittavissa joko tai asetelmasta, vaan kummatkin on huomioitava.
Keväällä yhteiskuntaa suljettiin, koska oli mentävä terveys edellä, silloin saatiin tauti kuristettua minimiinsä, mutta talous siitä kärsi pahasti, eikä sellaista lockdownia voida talouden takia pitkään jatkaa.
Nyt on vallalla hybridi strategia ja aika näyttää kuinka siinä onnistutaan.

Äänestä
  • Pahoin pelkään että sen kuitenkin tekevät. Tulee joku näennäinen helpotus mikä vesitetään jollain konstilla.. Jos se ei onnistu ministereiltä niin tartuntalääkärit hoitaa homman.. :(

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pahoin pelkään että sen kuitenkin tekevät. Tulee joku näennäinen helpotus mikä vesitetään jollain konstilla.. Jos se ei onnistu ministereiltä niin tartuntalääkärit hoitaa homman.. :(

    Niin kumman vesittävät, terveyden vai matkailun ? Nyt eletään kompromissia molemmista, pakko sitä on kummassakin asiassa yrittää pitää nenää pinnalla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin kumman vesittävät, terveyden vai matkailun ? Nyt eletään kompromissia molemmista, pakko sitä on kummassakin asiassa yrittää pitää nenää pinnalla.

    Lapin matkailun pelastamisen vesittävät eli tuhoavat matkailun.

    Länsi-Pohjassa tartuntalääkärit ei antaneet järjestää Twinkkareita vaikka järjestäjälle oli Avit jne. näyttäneet vihreää valoa. Tuli sairaanhoitopiiri, minkä "erittäin voimakkaan suostuttelun" jälkeen järjestäjä antoi periksi. Perustelut oli älyvapaat. Nyt oli kai joku jääkiekkojuttukin peruttu. STM vastustaa alueellisia rajoituksia koska pelkää ravintolaturismia ja jos kaikki perutaan yhdeltä alueelta niin samalla ohjautuu kysyntä naapuriin.

    Tartuntalääkärit jatkuvasti pitäneet Ruotsin rajaa uhkana (keväällä jopa vääristelivät lukuja Ruotsin puolen koronakuolemista kun piti saada raja kiinni. Hiljakkoin uutisoitiin intialaisista marjanpoimijoista ketkä matkusti junilla Kolariin. Testasivat perjantaina ja THL:n ohje on että vuorokausi testistä on ollut tartuttava. Nuo oli reissanneet viikkoa aikaisemmin mutta piti sitten päästä pätemään otsikoihin). En ole kuullut tai nähnyt yhtään tartuntalääkäriä rajalla. Toimii virkavastuulla ja hallinto-oikeus kumoaa sen lekurin päätöksen tarvittaessa. En oikein jaksa uskoa että karanteeniin määrätyn nuuskanhakijan karanteenipäätös kestäisi oikeudessa (Hapitsulla on 13 tartuntaa koko ajalta ja viimeisestä tartunnasta yli 3 viikkoa, altistumiseen vaaditaan 15 min samassa tilassa jne.)

    Nyt jännästi alkanut HUSin lekurit kääntämään takkiaan koronatestien suhteen joten veikkaan että se vaatimus 2 koronatestistä voisi olla aika lähellä oikeaa..

    Äänestä

"haluaa tuhota..."

Kirjoituksesi vaikuttaa vainoharhaiselta. Miksi kukaan haluaisi tuhota Lapin matkailua?

Matkailuala on vaikeuksissa joka puolella maailmaa. Ja sinä kirjoittelet että joku haluaisi tuhota Lapin matkailun. Tiedätkö kuinka pölvästiltä tämä sinun kirjoituksesi näyttää?

Äänestä
  • samaa mieltä, ainoa joka yrittää tuhota on corona virus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    samaa mieltä, ainoa joka yrittää tuhota on corona virus.

    Toivottavasti covid tuhoaa teidät ahneet lappilaiset.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toivottavasti covid tuhoaa teidät ahneet lappilaiset.

    eli toivot kuolemaa niille jotka yrittävät elättää itsensä?

    Äänestä

hauskaa että yrittäjät nyt itkevät mut minkäs teet kun on tämä virus, mihinkäs on suuret voitot kadonneet??
ai pitääkö veronmaksajien tukea, mitenkäs työntekijöiden kohtalo onkos veronmaksajat heti antamassa tukea isoilla euromäärillä ei ole.

Äänestä
  • Mitähän hauskaa siinä sinusta on ? Jos et ole yrittäjä, niin palkollisena olet riippuvainen yrittäjien tarjoamasta työpaikasta. Vai onko sitten hauska olla työttömänä ?
    Miten pitkään luulet työttömyyskorvausten riittävän, jos ei ole yrittäjien tarjoamia työpaikkoja kellään ? Ne veronmaksajat kun on yrittäjiä ja palkansaajhia, jos niitä ei ole, niin kuka ne verot muka maksaa ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitähän hauskaa siinä sinusta on ? Jos et ole yrittäjä, niin palkollisena olet riippuvainen yrittäjien tarjoamasta työpaikasta. Vai onko sitten hauska olla työttömänä ?
    Miten pitkään luulet työttömyyskorvausten riittävän, jos ei ole yrittäjien tarjoamia työpaikkoja kellään ? Ne veronmaksajat kun on yrittäjiä ja palkansaajhia, jos niitä ei ole, niin kuka ne verot muka maksaa ?

    jos alkaa yrittäjäksi niin se on oma valinta siinä on aina riski, muuten jos ei ole maksavia asiakkaita ei ole yritystä näin se menee ja mitenkäs käy työntekijän jos työt loppuu saako se lainat niin sanotusti anteeksi ei saa mut jos yritys menee nurin velat eivät jää yrityksen kontolle OY.
    Työntekijä on asiakas muille yrityksille jos on tarpeeksi hyvä palkka millä ostaa yrityksen tuotteita.

    Äänestä

Hämmentävää että se korona iski nyt sinne sosiaali- ja terveysministeriöön. Noidenhan pitäisi johtaa tätä koronanvastaista taistelua. 😂

Nyt ei tuu kesää.. Pysyköön karanteenissa!

Äänestä
  • Maanantaina Lapin keskussairaalan sairaanhoitajalla todettiin koronatartunta. Sairastunut ei ole vieraillut ulkomailla eikä hoitanut koronapotilaita.Tähän mennessä 19 altistunutta on asetettu karanteeniin.

    Nyt ovi säppiin ja tiukkaan. Tuohan leviää tuolta holtittomasti ympäri maakuntaa. Ylitorniolla levisi molempiin marketteihin kun ei pysyneet karanteenissa. Nyt vielä virus muuttunut tartuttavammaksi. Mistähän on tuon taudin hankkinut? Käväissyt vähän etelä-Suomen yökerhoissa hummaamassa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Maanantaina Lapin keskussairaalan sairaanhoitajalla todettiin koronatartunta. Sairastunut ei ole vieraillut ulkomailla eikä hoitanut koronapotilaita.Tähän mennessä 19 altistunutta on asetettu karanteeniin.

    Nyt ovi säppiin ja tiukkaan. Tuohan leviää tuolta holtittomasti ympäri maakuntaa. Ylitorniolla levisi molempiin marketteihin kun ei pysyneet karanteenissa. Nyt vielä virus muuttunut tartuttavammaksi. Mistähän on tuon taudin hankkinut? Käväissyt vähän etelä-Suomen yökerhoissa hummaamassa?

    Katsoin+A-studion+jossa+keskustelivat+matkustusrajoituksista.+Sitä+seuratessani+ja+perusteluja+kuunnellessani+alkoi+vähän+tuntumaan+että+hyvin+on+hommat+hanskassa+ja+hanskat+hukassa!+Pitäisi+alkaa+lanttu+leikkaamaan+sielläkin+päässä+ja+alkaa+miettimään+miten+päästäisiin+eroon+Uudenmaan+korkeista+lukemista!+HUS+ajalla+31.8.-6.9+109+tartuntaa+ja+testatuista+0,4%+positiivisia.++250+testiä+tuottaa+sen+yhden+todetun+tartunnan.++Vastaa+400+/100000/2+viikkoa.+Espanjassa+ryöpsähtänyt+mutta+sielläkään+ei+ne+lukemat+ole+kuin+sen+255/100000/2+viikkoa!Hesari+oli+koonnut+eilen+nuo+2+viikon++lukemat.+Poimin+listasta+ne+maat,+mitkä+täyttää+Eu-+komission+suosituksen+mukaisen+alle+50+:+Vatikaanivaltio+0,+Latvia+4,8,+Suomi+7,+Kypros+7,3,+Kosovo+13,+Serbia+14,3,+Liettua+16,5,+Ruotsi+18,+Viro+18,4,+Norja+19,6,+Saksa+20,6,+Liechtenstein+21,1,+Islanti+22,6,+Slovakia+23,+Puola+23,9,+Slovenia+24,7,+Valko-Venäjä+25,3,+Bulgaria+25,9,+Kreikka+27,4,+Tanska+27,5,+Italia+30,2,+Britannia+32,2,++Unkari+33,5,+Irlanti+34,5,+San+Marino+35,3,+Itävalta+44,6,+Portugali+45,7+Venäjä+46,5Tarkoittaa+että+kun+testataan+3106+brittiä+tai+2151+venäläistä+niin+saadaan+sama+tulos!+Ruotsalaisia+pitäisi+testata+5556+kpl!Totesivat+myös+että+ne+vierailijat+eivät+juurikaan+ole+tuoneet+tartuntoja+ja+että+ongelma+on+ne+ulkomailla+lomailleet.++Tuo+nyt+on+tietysti+helppo+ymmärtää.+Se+turisti+tai+joku+myyntineuvottelija+viettää+suurimman+osan+ajastaan+yksin+ja+luultavasti+suurin+osa+häipyy+maasta+ennen+2+viikkoa.+Noi+brittituristitkaan+tuskin+on+jäämässä+kahdeksi+viikoksiMinusta+olisi+ensiarvoisen+tärkeää+vaatia+todistus+asuinpaikasta!+Sieltä+voisi+löytyä+niitä+testattavia+mitkä+todennäköisemmin+levittää+virusta!

    Äänestä

matkailee kotimaakin

Äänestä
  • Niinpä ja kun katselee noita Uudenmaan lukuja niin vetää hiljaiseksi. Eivät edes yritä hillitä millään rajoituksilla!

    Äänestä

  • Yliniemi tyrmää röyhkeästi koronatestauksen turisteilta,onko kassa tyhjä,eikö pankki rahoita,tarvitaanko apuun turkkilaisia bitcoin miljonäärejä.

    Äänestä

Ei kassa ole tyhjä! Kun laittaa todelliset tyhmät maksamaan niin tällöin oma pörssi ei tyhjenny. Sillä olet pers aukinen kun et ymmärrä bisnestä.

Äänestä

Matkailu saakin loppua Lapista.Sotkevat ja pilaavat luonnon.

Äänestä

Näin on matkailua on liikaa lapissa. nyt äiti maa kiittää

Äänestä

Myykää matkailuyritykset jollekki joka ne suostuu ostamaan. Ostatte sitten itse osakkeita ja elätte osingoilla. Sitte ostatte sen yrityksen takaisin jossain vaiheessa jos vielä kiinnostaa.

Äänestä
  • Joko puntit tutisee.Kannatamme yhdessä matkailun tiukkoja rajoituksia tautitilanteen vuoksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joko puntit tutisee.Kannatamme yhdessä matkailun tiukkoja rajoituksia tautitilanteen vuoksi.

    Siinäpä kannatatte. Eiköhän maanantaina saa Ruotsistakin matkustaa vapaasti Suomeen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siinäpä kannatatte. Eiköhän maanantaina saa Ruotsistakin matkustaa vapaasti Suomeen.

    Lintilä lutkuttaa RKPtä ja ruotsalaisia.Kepu pettää aina

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siinäpä kannatatte. Eiköhän maanantaina saa Ruotsistakin matkustaa vapaasti Suomeen.

    Jostain kumman syystä meneekin ensiviikon lauantaiksi. 😉

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jostain kumman syystä meneekin ensiviikon lauantaiksi. 😉

    Toivottavasti Lapin turistien turvallisuus turvattu ettei käy kuin Hesassa:
    "Helsingissä Jokereita vastaan keskiviikkona pelanneessa KHL-joukkueessa useita koronatartuntoja"
    Miksi ei voi laittaa koronapartioita vaikka metro- ja rautatieasemille? Skanneri mukaan ja testeihin kuumeiset! Varmaan tehokkaampaa kuin brittituristien testailu!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toivottavasti Lapin turistien turvallisuus turvattu ettei käy kuin Hesassa:
    "Helsingissä Jokereita vastaan keskiviikkona pelanneessa KHL-joukkueessa useita koronatartuntoja"
    Miksi ei voi laittaa koronapartioita vaikka metro- ja rautatieasemille? Skanneri mukaan ja testeihin kuumeiset! Varmaan tehokkaampaa kuin brittituristien testailu!

    Me lappilaiset emme halua turisteja tänneEi missään nimessä ruotsalaisia.Tautitapauksien raja pitäisi laskea numeroon neljä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Me lappilaiset emme halua turisteja tänneEi missään nimessä ruotsalaisia.Tautitapauksien raja pitäisi laskea numeroon neljä.

    Lankinen ei uskalla avata hotellia.iNVESTOINNIT JÄÄTYIVÄT.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

On hämmentävää katsoa kun demarit ja varsinkin ministeri Kiuru haluaa tuhota Lapin matkailun koronan varjolla. Epäilen että Lapissa tulee kuolemaan enemmän ihmisiä tässä romahduksessa kuin korona tulee tappamaan. Ja sitten raha-asiat, matkailuun on sijoitettu miljardeja kaikki taivaan tuuleen, toivottavasti ruotsalaiset eivät pääse tunkiolle kuokkimaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu