Koneen ja ihmisen erot

Anonyymi

Hieman kliseinen aihe..

-tietoisuus, kvaliat
-intuitio
-alitajunta
-tietomäärä isompi koneella
-"aistien" määrä isompi ja ne on tarkempia koneella.(kamerat jne.)
- kone "ymmärtää" big dataa
-0 ja 1 vs. neuroni
-vapaa tahto
-virheiden teko, hulluus
-luovuus ,oppiminen ja muisti hieman erilaista.

Keksitkö muita?

Mielestäni ihminen ei ole kone eikä eläin.
Oletko samaa mieltä?

--
heisielu

4

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole samaa mieltä. Ihminen on selvästikin yksi laji eliöstön joukossa. Ihmisen aivot ovat hyvin samanlaiset rakenteeltaan muiden nisäkkäiden kanssa. Ihmisellä on tuplasti enemmän neuroneita esimerkiksi gorillaan nähden, mutta en näe syytä epäillä, ettei gorillakin olisi tietoisuutta ja kvalioita siinä missä ihmiselläkin.

      Meidän rakentamat koneet ovat vielä sen verran yksinkertaisempia, että tietokoneen vertaaminen ihmisaivoihin on kuin vertaisit polkupyörää Teslaan. En näe tälläistä vertailua kovinkaan mielekkääksi. Polkupyörä liikkuu hitaammin - Tesla nopeammin. Teslasta voi loppua sähkö, mutta polkupyörä ei tarvitse akkuja.

      ”tietoisuus, kvaliat”

      Jos tietoisuudella tarkoitetaan kykyä mallintaa maailmaa ja itseään siinä toimijana, niin kone voi olla tietoinen. Kvalioita ei nykykoneilla ole, mutta koska emme ymmärrä niiden syntyä, niin on mahdoton sanoa varmuudella, etteikö sellaisiakin voisi olla edistyneellä koneella. Ihmisen voi ajatella monimutkaiseksi biologiseksi koneeksi.

      ”-intuitio”

      Nähdäkseni myös ihmisen rakentamien neuroverkkojen päättelyä voi katsoa intuitiiviseksi. Ne mallintavat ongelmaa ja yrittävät löytää sopivaa intuitiota, joka yleensä toimii, mutta voi mennä myös pahasti metsään.

      ”-alitajunta”

      En tiedä miten tuo määriteltäisiin.

      ”-tietomäärä isompi koneella”

      Miten mittaat tietomäärän? En näe, että tuo olisi mitenkään perustavaa laatua oleva ero, mutta ihmisen muistinhallinta on varsin erilainen.

      ”-"aistien" määrä isompi ja ne on tarkempia koneella.(kamerat jne.)”

      Edelleenkään - ei välttämättä. Riippuu koneesta ja ihmisestä.

      ”-0 ja 1 vs. neuroni”

      Tarkoittanet neuroni vs transistori. On mahdollista, että ihmisaivot käyttävät boolean logiikkaa ihan siinä missä koneetkin. Toki kyseessä voi olla sumea logiikka, missä aktivointi riippuu tulojen vahvuudesta.

      ”-vapaa tahto”

      En ole vakuuttunut, että ihmiselläkään on sellaista. Riippuu siitä, mitä tuolla käsitteellä tarkoitamme.

      ”-virheiden teko, hulluus”

      Konekin pystyy virheisiin ja minulla on monta konetta, jotka ovat menneet ihan sekaisin.

      ”-luovuus ,oppiminen ja muisti hieman erilaista.”

      Ne ovat erilaisia - ihan siinä kuin polkupyörä ja Tesla.

    • Viisarikello sopii hyvin ihmisen ranteeseen ja on ihmiselle oivallinen apuväline.

    • Anonyymi

      Nyt tuli aiheesta uusi YouTube videokin. Sabine Hossenfelderiltä.

      ..
      Jos et jaksa katsoa, voit lukea myös transkription, se löytyy ilahduttavan usein nykyisin videon yhteydestä.


      https://youtu.be/31IYXDq4VKY

      • Anonyymi

        Tuolla videolla todetaan, että aivot ovat tällä hetkellä parempia rinnakkaistoimijoita tai rinnakkaislaskijoita kuin tietokoneet.

        Ja ihminen on sosiaalinen oppija.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe