Liivatejauhe

ahdistunut

Onko muilla huonoja kokemuksia liivatejauheen käytöstä? Yritin tehdä joskus jotain juustokakkua sillä, ja vaikka käytin sitä ohjeen mukaan, kakusta tulikin kiisseliä...
Sitten viikonloppuna tein taas juustokakkua. Alunperin australialainen (kai) ohje oli käännetty suomeksi ja käskettiin laittaa 6 tl liivatejauhetta. Minähän en siihen tököttiin enää koske, ja purkin kyljessä luki että ½ tl jauhetta vastaa yhtä lehteä. Siis yhteen kakkuun 12 liivatelehteä??
Käytin sitten kakkuun 6 lehteä ja hyvää tuli. Pitkän viestini pääpointti oli se, että mikä siinä jauheessa on vikana. Käytänkö väärin? Silloin aikanaan liuotin sen normaalisti kuumaan (ehkä noin 80-90-asteiseen) appelsiinimehuun. Liivatelehtien kanssa ei ole ikinä ollut mitään ongelmaa. Sitten olin huomaavinani että liivatejauhe (siis vaikka se ei riittänyt pitämään kakkua pystyssä) maistui kakussa paljon enemmän kuin lehdet yleensä. Mistä tämä voi johtua??

5

8493

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pii

      Olen huomannut ihan saman homman, liivatejauhe jää helposti klönteiksi ja ei toimi niin kun pitäisi.

      Liivatelehdet on huomattavasti helpompia käyttää.

      • sindee

        Joo liivatejauhe ei toimi niinku liivatelehdet. Mun ostamassa purkissa lukee että 1tl liivatejauhetta on 1 liivatelehti . Ja myös purkin kylessä luki että käytetään samalla tavalla kuin itse lehtiä. Nyt on kylmässä vedessä ollu likoomassa n. tunnin ja luin netistä että pitäs antaa olla vielä n. 1 tunnin ainakin että kunnolla hyytyy. Oon tekemässä juustokakkua niin pitää laittaa sitte liivatteet sulattaa kuumaan maidon, kerman ja tuorejuuston sekaan. Saahas nähhä onnistuuko.


      • jeppana
        sindee kirjoitti:

        Joo liivatejauhe ei toimi niinku liivatelehdet. Mun ostamassa purkissa lukee että 1tl liivatejauhetta on 1 liivatelehti . Ja myös purkin kylessä luki että käytetään samalla tavalla kuin itse lehtiä. Nyt on kylmässä vedessä ollu likoomassa n. tunnin ja luin netistä että pitäs antaa olla vielä n. 1 tunnin ainakin että kunnolla hyytyy. Oon tekemässä juustokakkua niin pitää laittaa sitte liivatteet sulattaa kuumaan maidon, kerman ja tuorejuuston sekaan. Saahas nähhä onnistuuko.

        Älä usko tuota suhdelukua. Käytä 2 liivatelehteä/1 tl liivatejauhetta. Ja tuntia-kahta ei tarvitse lehtiä liottaa, varttikin viileässä vedessä riittää siihen, että ovat geelimäisen pehmeitä. Dr Oetkerin liivatelehtiä itse suosin ja aina on onnistunut. Tilkka vettä mikroon, kuumennus niin että kuplii, lehdet sekaan ja nopea vatkaus lusikalla -> tasainen ja toimiva seos jonka voi heti lisätä muun taikinan sekaan.


    • Nauta 1

      Hain keskustelupalstoilta vinkkejä liivatejauheen käyttöön kun piti tehdä juustokakku ja olin varannut hommaan kaupasta liivatejauhetta. Yllätyksekseni likipitäen kaikki kommentoijat kehoittivat käyttämään pelkkiä liivatelehtiä.

      En viitsinyt lähteä uudestaan kauppaan vaan tein juustokakun liivatejauhoilla, ja sehän onnistui täydellisesti. Liiivatelehtiä olen käyttänyt viimeksi lähes kolmekymmentä vuotta sitten, joten en enää edes muista kuinka niitä käytetään.

      Liivatejauhetta käytetään teelusikallinen/1dl nestettä, ja se laitetaan turpoamaan veteen suhteessa 1ruokalusikallinen kylmää vettä/1tl liivatejauhetta. Annetaan turvota n. 5 minuuttia kulhossa ja sitten turvonnut liivatejauhe sulatetaan vesihauteessa juoksevaksi ja kaadetaan kylmään nesteeseen vispilällä sekoittaen.

      Laitoin siis 3 tl liivatejauhetta ja 3 rkl kylmää vettä viideksi minuutiksi turpoamaan kuumennuksen kestävään kulhoon. Sen jälkeen laitoin vettä kattilaan ja tuon kulhon veteen kuumenemaan kunnes liivatejauhe suli. Sulan liivatejauheen kaadoin 3 desilitraan kylmää sitruunamehua koko ajan sekoittaen. Eikä mitään ongelmia, kaikki meni niinkuin pitikin.

    • herkuttelija kokkaa

      Käytän vain liivatelehtiä, niillä onnistuu aina. Jauheella tulee kökkäreitä, kertakokeilu riitti sitä sorttia.
      Äsken tein jugurtihyytelön liivatteilla, joissa oli päiväys jo mennyt ohi ajat sitten. Vielä en tiedä, hyytyykö, vai syödäänkö astiasta. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3225
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      120
      1279
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1195
    4. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      991
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      988
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      178
      939
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      927
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      901
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      66
      880
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      804
    Aihe