Paniikkihäiriö

Anonyymi

Netissä oli keskustelu naisten mielenterveyshäiriöistä. Moni nainen luetteli omat henkiset sairaudet. 70-luvulla nämä naiset olisivat olleet suljetulla. Se mikä pisti keskustelussa silmään oli lähes jokaisella oli paniikkihäiriö.

Olen lukenut tästä sairaudesta ja mitä enemmän olen lukenut aiheesta, niin tämä on ihan keksitty vaiva. Ymmärrän ainoastaan jos on trauman perusteella joku paniikki. Paniikkihäiriöiset jopa puhuu omalla tyylillä. Ylimiellyttämisellä ja kaikilla keinoilla, jotta paniikkihäiriöllä voidaan hallita ympäristöä / ihmisiä.
Yritetään kietoa ympäristö pikkusormen ympärille.

Jopa wikissä puhutaan perinnöllisestä paniikista. -80 ja 90 luvulla ja kenelläkään ei ollut paniikkihäiriötä. Ei kenelläkään! Nuoret naiset kävi koulussa ja suunnitteli tulevaisuutta. Silloin oli vaan maanikoita, masentuneita ja skitsoja.

1965 ennustettiin 2000 luvulla olevan nuorilla runsaasti mielenterveyshäiriöitä. Siinä oltiin oikeassa. Mitä enemmän nuoria hyystätään, sitä sairaampia ne ovat. Äidit soittavat pojan lääkärin aikaa armeijaan ja eihän meidän Veeti osaa hoitaa asioitaan. Tai Venlalle tilataan hammaslääkäriä vielä 25v, kun Venlalla on sosiaalisten tilanteiden pelkoa. Venla kyllä jaksaa bilettää ja esiintyä instassa.

Kun Suomen nuoret toivot ovat näin hemmotellusti sairaita, niin esiin nousee maahanmuuttajien lapset, jotka vielä maalaisjärjellä etenevät kouluissa ja pääsevät ammattiin. Siellä meillä on vielä toivoa.

Joo, nyt tulee lynkkajien ketju alle, siitä vaan. Onhan teidän perusteltava etuoikeutettua prinsessatautia. Patjan alla on herne ja sen nimi on paniikkihäiriö.

2

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taitaa olla ihan oikea Paniikkihäiriö julistamassa ja kirjoittamassa.

    • Anonyymi

      Aloitus on valhetta. Paniikkihäiriö on maailmalla tunnettu ilmiö jo 1800-luvulla. Todennäköisesti kuitenkin pelko- ja ahdistustilat on olleet osa ihmistä koko ihmiskunnan olemassaoloajan. Jopa eläinten käytöksessä on havaittu samankaltaisia oireita. Kun psyyke kuormittuu tarpeeksi, niin se voi laukaista erilaisia tapahtumia ja mielentiloja. Ei faktat katoa väittämällä niitä fiktioksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      21
      2021
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      82
      1861
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      66
      1797
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1563
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      485
      1429
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1424
    7. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1217
    8. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1079
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      72
      1058
    10. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      21
      957
    Aihe