peltier-elementti

Anonyymi

Kuten tiedämme on peltier elementin hyötysuhde pelkästään jäähdytyksessä varsin huono, käytetty sähkö tuottaa enemmän lämpöä kuin kylmää?
Entäpä peltierin käyttö ilmankuivaimessa, siinähän tarvitaan myös lämpöä jotta kosteus saadaan sitoutumaan ilmaan. Äkkiä ajatellen peltier olisi aivan ideaali vehje ilman kosteuden poistoon kondenssimenetelmällä.
Laitteessa ei tarvittaisi muita liikkuvia osia kuin puhallin joka kierrättäisi huoneilmaa ensin peltierin kylmälle puolelle, jossa kosteus tiivistyisi pois ilmasta. Seuraavaksi ilma lämmitettäisiin peltierin kuumalla puoliskolla ja ohjattaisiin sitten takaisin huoneeseen sitomaan kosteutta.
Onko peltierin kylmän ja lämmön tuotto niin epäsuhdassa ettei homma toimi. Lämmittäisikö liikaa huonetta? Syksyllä tai talvella sitäkään vaaraa tuskin olisi?

5

1423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On ilmankuivaimia peltierjäähdytyksellä olemassa, kaipa se on toimiva idea.
      Ovat varmaan kestäviä ja hiljaisempia, kun ei ole kylmäkompressori pärisemässä.

    • Anonyymi

      Ongelmaksi tulee se, että Peltier - elementin jäähdytysteho vaatii toteutuakseen lämpimän puolen ja kylmän puolen välisen lämpötilaeron pitämisen pienenä, suuruusluokassa parikymmentä astetta. Huonon hyötysuhteen vuoksi kuuma puoli käy varsin kuumana jonka vuoksi tarvitaan hyvää jäähdytyselementtiä ja suurta ilmavirtaa elementin läpi, jolloin osa tuloilmasta on pakko ottaa kondensoivan kylmäelementin ohitse.

      • Anonyymi

        Ja?
        Kuitenkin kaikki sähköllä tuotettu kylmä ja kuuma tulevat 100 %:sti hyödyksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja?
        Kuitenkin kaikki sähköllä tuotettu kylmä ja kuuma tulevat 100 %:sti hyödyksi.

        Niin, peltier on hyvä, jos tavoitteena on kuluttaa paljon sähköä.

        Kylmän tuottamiseen se on surkea kapistus ja kuivaamisessa pitää sitä kylmyyttä tuottaa paljon, Kas kun kosteuden tiivistyessä vapautuu lämpöä. Taisit viettää fysiikan tunnit liimaa impaten koulun takapihalla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, peltier on hyvä, jos tavoitteena on kuluttaa paljon sähköä.

        Kylmän tuottamiseen se on surkea kapistus ja kuivaamisessa pitää sitä kylmyyttä tuottaa paljon, Kas kun kosteuden tiivistyessä vapautuu lämpöä. Taisit viettää fysiikan tunnit liimaa impaten koulun takapihalla?

        Sitä lämpöähän eniten tarvitaankin kesämökkien talviylläpidossa.
        Tollikot luulee että sähkö vain kuluu tyhjiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe