Kovien hirmumyrskyjen osuus trooppisista myrskyistä on kasvamaan päin.
https://ccimgs-2020.s3.amazonaws.com/2020Hurricanes/2020Hurricanes_Global_en_title_lg.jpg
Myrskyjen voima on lisääntynyt
16
80
Vastaukset
- Anonyymi
Ei yksittäisten myrskyjen voimakkuus kasva ilmastonmuutoksen tai minkään muunkaan seurauksena, vaan voimakkaita myrskyjä ja muita sään ääri-ilmiöitä tapahtuu entistä useammin.
- Anonyymi
Kun aikaisemmin trooppisista myrskyistä noin kolme kymmenestä (32%) ylitti tietyn voimakkuusrajan niin nyt trooppisista myrskyistä noin 40% eli neljä kymmenestä ylittää saman rajan. Eli kovien hirmumyrskyjen osuus trooppisista myrskyistä on kasvamaan päin.
- Anonyymi
Vai puhutaanko ihan vain vuosittaisesta vaihtelusta. Myrskyt yleensä on laskemaan päin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai puhutaanko ihan vain vuosittaisesta vaihtelusta. Myrskyt yleensä on laskemaan päin.
Vai puhutko ihan vain pashaa?
Sään ääri-ilmiöt ovat lisääntymässä ja tuo koskee myös myrskyjä. Pahimmat myrskyt eivät ole sen pahempia kuin ennenkään, mutta pahoja myrskyjä on yhä useammin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai puhutko ihan vain pashaa?
Sään ääri-ilmiöt ovat lisääntymässä ja tuo koskee myös myrskyjä. Pahimmat myrskyt eivät ole sen pahempia kuin ennenkään, mutta pahoja myrskyjä on yhä useammin.Pahoja ääri-ilmiöitä havaitaan nykyään kiihtyvällä tahdilla AGW-uskovaisten pääkopan sisällä. Siellä kun ei ole aivoja estämässä hirmumyrskyjä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pahoja ääri-ilmiöitä havaitaan nykyään kiihtyvällä tahdilla AGW-uskovaisten pääkopan sisällä. Siellä kun ei ole aivoja estämässä hirmumyrskyjä.
Nuo hyrskynmyrskyt ovat niin ääreistyneitä että ne synnyttävät pakonomaisen tarpeen viestien poisteluille.
En itse ole löytänyt tietoja siitä, miten vakavasti gloobaalin tuulisuuden kehittymisen kehitykseen tieteen taholta suhtaudutaan l. kaivattaisiin pitkiä aikasarjoja tuulisuudesta mielellään eri korkeuksista.
Lämpeneminen on vain yksi energianmuoto, mihin lisääntynyt tehollinen säteily voi muuntua. Yksi on tietysti tuuli. Osaako kukaan sanoa tietääkö kukaan, eli on mitannut luotettavasti miten tuulisuus on pallollamme kehittynyt?
Myrskyt, niiden yleisyys ja voima ei välttämättä kerro yhtään mitään. Esimerkiksi ilmakehän energian lisääntyminen ilmeisesti lisää ukkosrintamien muodostumista ja todennäköisesti täten myös tuulenväänteitä. Vahva vertikaalinen tuulenväänne Atlannilla vie paikalliselta myrskyltä mahdollisuudet muuttua hurrikaaniksi kuin tikkarin kakaran kädestä. ; )Tuolta löytyy tietoa ja aikasarjoja monista ilmakehän ilmiöistä, mm. tuulennopeudesta.
https://www.psl.noaa.gov/cgi-bin/data/testdap/timeseries.plkonitohtori kirjoitti:
Tuolta löytyy tietoa ja aikasarjoja monista ilmakehän ilmiöistä, mm. tuulennopeudesta.
https://www.psl.noaa.gov/cgi-bin/data/testdap/timeseries.plKiitos.
Katselin alustavasti ja havaitsin korrelaatiota ei niinkään ajan, vaan ENSO:n suhteen, l. El Niñon aikoihin on globaalisti tuulisempaa kuin aikoina, jolloin voimakas El Niño ei ole vallitsevana.
Mielenkiintoista, hyvinkin mielenkiintoista, sillä tiedättehän, että voimakkaan El Niñon aikaan Atlantin hurrikaanit lopahtavat melkein täysin, ja juuri troposfäärin voimakkaiden tuulenväänteiden takia?
Korrelaatio on huomattava, siis aivan ilmiselvä.- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
Kiitos.
Katselin alustavasti ja havaitsin korrelaatiota ei niinkään ajan, vaan ENSO:n suhteen, l. El Niñon aikoihin on globaalisti tuulisempaa kuin aikoina, jolloin voimakas El Niño ei ole vallitsevana.
Mielenkiintoista, hyvinkin mielenkiintoista, sillä tiedättehän, että voimakkaan El Niñon aikaan Atlantin hurrikaanit lopahtavat melkein täysin, ja juuri troposfäärin voimakkaiden tuulenväänteiden takia?
Korrelaatio on huomattava, siis aivan ilmiselvä.Tuo ei voi pitää paikkaansa kun et kerran mainitse syyksi ihmisen aiheuttamaa ilmastonmuutosta.
Ihmiskunta Maan nuorena tulokkaana ihmettelee vieläkin luonnon monimuotoisuutta.
- Anonyymi
Varsinkin nuorimmat tulokkaat
- Anonyymi
Niin. Toisinaan sään ääri-ilmiöt lisääntyvät, toisinaan ne taas vähentyvät.
- Anonyymi
AGW-uskovaisen aivomyrskyt voivat ainoastaan lisääntyä ja ääreistyä.
- Anonyymi
Miksi käyrät ovat noin lyhyeltä aikaväliltä? Jos huvittaisi etsiä noita käyriä pitemmältä aikaväliltä, niin voisin lyödä vetoa, että siitä mistä jonssin näyttämä käyrä alkaa nousta loppui edellinen lasku. Niin ainakin on tehty alarmistien lämpökäyrissä, että kun edellinen lasku loppui ja nousu alkoi, niin siitä otetaan käyrän alku.
- Anonyymi
Myrskyjen lisääntyminen on pelastus ihmiskunnalle. Kun tuulimyllyjä rakennetaan lisää ja lisää niin tuulta tarvitaan ja paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as843393Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna253043- 512942
- 592793
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582608Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482570On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle542369Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802241- 692118
- 452112