Inarin kylän raitti

Ompa mahtavaa katsella kylän raittia. On nykyisin kivitolpat mihin saa talvella sitoa porot kun tullaan poroilla alkuperäiskansan samikääräjille. Nimittäin ne alkuperäiset kulkupelit pororaidot. Kyllä kylässä joiku rsikaa ensi talvena.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei kai joka tolpalle Poro , kyllä tulee skeidaa kuka ne siivoaa .

Äänestä

Hyvin ennakoitu. Suomen hallituksen tavoitteena on kaksinkertaistaa polttoaineiden hinnat eli hevoset ja porot tulevat takaisin kulkupeleiksi. Harvalla on uuteen sähköautoon varaa tai uskoa niiden toimintaan näillä selkosilla.

Äänestä
  • Hevosen osto edessä. Saa mennä papanaanki niinku saluunaan. Sitasta hevonen tolppaan ja viskin juontiin.

    Äänestä

Liikkuuko siellä enää kukaan suksilla, ei kai niin hullua ole olemassa kun kerran
skiiduulla pääsee. moottorisahalla tehdään tulipuut ja bensapullosta vähän
sytykettä perään. Niin se on paimentolaisen elämä niin luonnon mukaista että
kateeksi käy. Rahaa pitää aina olla kädessä meni mihin meni, toisessa kädessä
huutaa puhelin. jo vain on helppoa

Äänestä
  • Koirankusetus tolppia ne on. Viitsivät kusettaa koiria keskellä kylää tolppiin. Kylässä nykyisin junantuomia pummeja joilla ei ole sivistystä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ompa mahtavaa katsella kylän raittia. On nykyisin kivitolpat mihin saa talvella sitoa porot kun tullaan poroilla alkuperäiskansan samikääräjille. Nimittäin ne alkuperäiset kulkupelit pororaidot. Kyllä kylässä joiku rsikaa ensi talvena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu