Kuka vähänkin on Herraan tutustunut tietää ettei lahkoilla ole mitään merkitystä Jeesukselle. Se on tärkeää että uskoo, ei muut ihmisen keksimät höpöjutut.
Hyvä Ilari Kinnunen
Anonyymi
32171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Miksi sitten lestadiolaiset tuomitsevat kaikki ketkä eivät kuulu heidän jengiinsä?
Tuohon sairaalloisen alistavaan ja ahdistavaan liikkeeseen.
Kaikki uskovat ovat samanvertaisia.
Älä höpötä
t:Jehova
Perustele miksi Jehova on parempi, jos nyt tiedät siitä lahkosta jotain??😅
No siksi kun se on totuus ja muut joutuu kadotukseen. Niin luin vartiotornista!
Jehovathan ei usko että kadotusta on olemassakaan .Helppo lahko. Niille suurin rangaistus on maatua. Heiän taivaskin on ajat sitten ollut täynnä.
Usko voi olla vahva vaikka ihminen ei kuulu kirkkoon tai mihinkään herätysliikkeeseen.
Uskominen on henkilökohtainen asia ja ihminen tietää sisimmässään mihin uskoo eikä yksikään maallinen ihminen voi sanoa, että sinä et ole uskova. Jos yritää elää sovussa ihmisten kanssa, ei ahnehdi enemmän kun tarvitsee ja kunnioittaa muita sekä luontoa niin se riittänee. Ei lestadiolaiset ole paratiisin portilla tönimässä heidän liikkeeseensä kuulumattoomia pois, vaikka niin saarnaavat.
Et sinä eikä kukaan muu pääse Taivaaseen yrittämällä olla hyvä ihminen. Kristinuskossa ei vaadita mitään tekoja. Sinä pelastut vain armosta, vain uskomalla Jeesukseen Kristukseen. Jeesus on tehnyt jo kaiken sinunkin puolestasi. Hän on kuollut ristillä sen takia, että sinä et tarvitse kuolla. Uskomalla Häneen ja ottamalla vastaan tuo ihmeellinen uskon lahja, sinä saat olla Kuninkaan perillinen. Sinäkin perit Taivaan ja ikuisen elämän Jeesuksen luona. Eikä Jeesukseen uskominen ole minkään kirkon tai liikkeen yksioikeus. Jokainen, joka ottaa Jeesuksen vastaan omana Vapahtajanaan, saa syntinsä anteeksi.
Eli saa tehdä mitä huvittaa kun uskoo Jeesuksen olemassa oloon? Miksi se on niin tärkeää että siihen pitää uskoa?
Kolmiyhteinen Jumala: Isä, Poika ja Pyhä Henki ei pakota ketään uskomaan Häneen. Vaan Jumala on syntynyt Jeesuksessa ihmisenä, elänyt ihmiselämää, ollen kuitekin samalla Jumala ja ihminen. Jeesus oli sijaiskärsijä sinun puolestasi, että sinä et joutuisi kadotukseen, jos vain otat hänet uskossa elämäsi Herraksi. Tietenkään sinä et saa, etkä haluakaan uskoon tultuasi enää elää synnissä. Silloin sinä haluat vaihtaa kamalan syntielämäsi ja palvella autuaaksi tekevää elävää Jumalaa. Niin on Jumala rakastanut maailmaa, että antoi ainoan Poikansa kuolemaan, ettei yksikään ,joka uskoo Jeesukseen, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän. Ei siis ikusta elämää täällä maailmassa vaan Jumalan Taivaassa.
Pääseekö muslimitkin taivaaseen? Koraanissa mainitaan Jeesus eli uskovat siihen ja välttelevät syntiä?
Muslimithan eivät usko, että Jeesus Kristus on Elävä Jumala. Siellä he mainitsee Jeesuksen, mutta ei pelastavana Jumalana. Muslimit eivät ole kristittyjä, eikä kukaan ihminen, oli hän sitten luterilainen, helluntailainen, lestadiolainen, katolinen tai mikä tahansa, mutta ei elä Jeesuksessa Kristuksessa, elävässä, omakohtaisessa uskossa Jeesukseen, EI voi päästä taivaaseen. SILLÄ Taivaaseen on viitoitettu vain YKSI tie, joka on Jeesus Kristus.
Mistä sen tietää pitääkö uskoa Jeesukseen. Onko se sellainen vahva tunne jota ei voi selittää 😏
En osaa sanoa, onko se tunne, mutta sen kyllä tuntee. Sinulle tulee valtava kiinnostus uskonasioihin, haluat hinnalla millä hyvänsä saada tietoa Jumalasta. Haet uskonnollisia kirjoja luettavaksi, Kristuskeskeisiä lehtiä yms. Tiedätkö, että silloin Jumala kutsuu sinua. Sinulla on ns. etsikkoaika. Ei pitäisi hyljätä Jeesuksen kutsua, sillä saattaa käydä niin ,että kun hylkää etsikkoaikansa , se ei tule toista tai kolmatta kertaa. Kun Jeesus kolkuttaa sydämesi ovea, avaa ovi Hänelle.
Ahaa alan ymmärtämään. Jos tulee valtava tarve lukea aku ankkaa, niin aku ankka kutsuu minua ja pääsen disney landiin jos elän akun oppien mukaan?
Vaikuttaa vähän siltä että vanhoillislestaadiolaisuus on yksi diktatuurin muoto. Ainakin heidän tapansa hoitaa asioita ovat todistusten mukaan, diktatoorisia, eivät demokraattisia.
Diktatuuri ei sovi suomalaiseen yhteiskuntaan, ei ole koskaan sopinut ja tuskin tulee koskaan sopimaan.
Suurimmat saavutukset ihmiskunnassa ovat demokraattisia. Ja tais se Jeesuskin olla enemmän demokraatti kuin diktaattori.
Amen.
Oot harhaoppinen
Sitä minä vaan jaksan ihmetellä edelleenkin nykyaikana, että lestadiolaiset ovat niin sisäänpäinkääntyneitä. Lapset eivät saa osallistua seurakunnan järjestämiin rippikouluihin.
On mentävä rauhanyhdistyksen järjestämiin koulutuksiin.
Eihän nämä lestadiolaiset aikuisetkaan noteeraa evlut kirkon järjestämiä kirkonmenoja. Silloin kyllä kun rauhanyhdistysläinen miespappi kirkossa saarnaa, niin näkyy lestadiolaisiakin sanankuulijoina. Ilaria tai muita ry:n pappeja tulevat kuuntelemaan. Muuten pysyttäytyvät Sahanperällä seuroissansa.
Se siitä arvostamisesta
Ei Herra kannata tuollaisia oppeja!
Ootko kysyny?
Kristinusko on lahko
t:Juutalainen
Eli pitää valita kaikista ihmisen keksimistä tarinoista, että mihin uskoo?
Lue raamattua aikasi kuluksi!
Eikö se ole sama lukea satukirjaa? Kumpikin on ihmisen kirjoittama mutta toisen uskotaan olevan totta.
Jos vertaat Jumalaa ihmiseen olet pulassa!
Ilari saattaa olla ihan hyvä , kuten aloittaja kirjoittaa .
En ole kyseiseen herraan tutustunut henkilökohtaisesti edes sitä vähää
, minkä aloittaja katsoo tarpeelliseksi .
Laestadiolaisuutta ei ollut Jeesuksen-aikana vielä keksittykään .
Lestadiolaisuudesta olet kuullut toisilta ihmisiltä muttet usko siihen. Jeesuksesta olet kuullut toisilta ihmisiltä, mutta uskot olemassaoloon?
Ei Ilarista ole vielä kirkkoherraksi.Ainakin muutaman vuoden saa työnnellä soppakärryä henttusen opissa.
Sanoo kuinka oppinut vai koulunsa kesken jättänyt???😂
Kannattanee lukea Lapin Kansasta siellä hiljan olleet kirjoitukset. Roin entinen kirkkoherra Ilmo Pulkamo kirjoitti hyvin asiasta syyskuun puolella. Taisi olla eilisessä lehdessä Hannu Ullnerin kirjoitus sekin erittäin hyvä. Asiasta, jonka Ilari Kinnusen kannattaisi tehdä. Suosittelen lukemaan, selventää asioita!
Ensinnäkin, ns pääuskonnot eli kristityt, juutalaiset ja islaminuskoiset ovat itse asiassa saman uskonnon kannattajia. Ja jos jumala on olemassa, tokko häntä kiinnostaa mihin uskontoon/kirkkoon/lahkoon ihminen kuuluu kunhan elää ihmisiksi. Vai onko jokaisella uskonnolla oma jumala?
Siis on eri asia uskoa kirkkoon tai lahkoon kuin jumalaan. Esimerkiksi Rovaniemen päiväkeskuksen vuosikokous alkaa pitkällä vuodatuksella Jeesuksesta (nimi on muuten aika yleinen) unohtaen kokonaan jumalan. Mikä jumala sitten heillä onkaan.
Pahimpia ongelmien aiheuttajia ovat aina olleet lahkolaiset, on tappoja (verensiirto kielletty, ristiretket...), lahkosta eronneiden henkinen väkivalta, terroriteot, joukkoitsemurhat, "kaatajat", "parantajat", vanhusten rahojen vienti, rahankeräysrikokset jne. UUT muuten auttaa heitä eroon lahkoista, löytyy Facebookistakin.
Pahinta mitä Suomen EVLUT-kirkossa voi tapahtua on lahkolainen kirkkoherra. No on niitä körttejä ollut eivätkä ne ole pahimpia, mitä nyt naispappeus ja seksuaaliset vähemmistöt hiertävät niiden kengässä. Kunhan ei olisi samaa vikaa kuin katollisissa papeissa....
Onneksi älysin erota kirkosta joa ajat sitten, on ainakin yksi murhe vähemmän, kun ei tarvitse ottaa kantaa siitä, kenen usko on oikea!