Juha Kuisman ilmastonmuutos

Kuisman kirja pdf. Oikealla Ilmastopolitiikalla jota IPCC ajaa voi päästä parempiin aikoihin?
Sähöautojen puolesta hän ei ainakaan lataa ja muita ehtotuksia tulevaisuuden maailmasta.
Kehityksen uhkana hän näkee ilmastoaggressiot eli ilmastodenialistit, eli siis toisin sanoen yllättäen perinteinen ilmastotiede ja ilmastotutkimus joka käsittää ilmaston kokonaisuutena onkin tässä se pahis.
Kiinostavaa olisi tietää jos ja kun, joskus päästään Kuisman visioimaan IPCC ideoimaan maailmanjärjestykseen, onko siellä luonnontieteitäkään enää ja kohtaammeko siellä me "ilmastoggresiivit" saman kuin muinaisen Neuvostoliiton toisinajattelijat.
Hyvä kysmys on tässä, miksi tämä voimakas vastakkainasettelu? eikö hyvä idea olekaan hyvä idea jonka myös luonnontieteitä puolustavat hyväksyvät, miksi totuudesta on tehty mörkö ?


https://kaks.fi/wp-content/uploads/2019/10/polemia-114_nettiin.pdf

2

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lainaus kirjasta.

      "Ilmastoahdistuksen peilikuva on ilmastoaggressio. Esimerkistä
      käy sosiaalisen median foorumeilta tavattava puhe, joka kieltää
      ilmastonmuutoksen olemassaolon. Tällä puheella on myös poliittista sävyä. Siihen saattaa sisältyä voimakkaasti ilmastoasioista
      puhuvien ihmisten pilkkaaminen ja arvottomaksi julistaminen.
      Psykologisesti aggressio syntyy pelosta ja se taas henkilökohtaisesta syrjäytymisen kokemuksesta, arvostuksen puutteesta tai identiteettiin tai esimerkiksi työuraan kohdistuviksi koetuista uhkista."

      Mitä mitä? Kuisman mukaan on vain kahdenlaisia ihmisiä, Thunberiläisiä ja ilmastodenialistejä.
      Aika paljon Kuismakin joutuu kieltämään, ei tosin kiellä mitään todisteilla tai fysiikalla vaan ainoastaan yllämainitulla lainauksen tavoilla.

    • Anonyymi

      Ilmastonlämmtystotuudet huuhaapalstalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1248
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      809
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      664
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      584
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      308
      578
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      530
    Aihe