Evoluutio on harhaa

Anonyymi

Kukaan ei ole ikinä kyennyt esittämään evoluutiosta ainoatakaan todistetta, on vain sitkeitä luuloja.

Jos oikein tarkasti erittelet niitä väittämiä joiden uskot todistavan evoluutiosta niin huomaat kyllä itsekin sen että missä kohdassa niissä siirrytään uskomuspuolelle.
Näin tekeminen vaatii kylläkin melkoisesti rohkeutta ja rehellisyyttä mutta minä katsoin aikanani että olen olen itselleni velkaa sen että en anna valheiden ohjata elämääni.

Tässä maailmassa on paljon typeriä asioita joihin ihmiset suhtautuvat hyväksyen ne sen tarkemmin ajattelematta.
Esimerkiksi juuri oli kutsunnat ja vain harva halusi sivariksi, siis sotiminen on maailman vahingollisia asia.

21

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki elävä, jota näet ympärilläsi on todiste evoluutiosta, uuno.

    • Anonyymi

      Haha :D Kyllähän nyt evoluuton perusperiaate on ilmiselvä ollut jo ennen Darwinia. Se miten lajit syntyvät ja mitkä mekanismit siihen liittyvät lienee sitten asia joka on vielä hieman mysteeri

      • Anonyymi

        Tää kyllä mietityttää. Ehkä Darwin vaan oli eka joka tuon ilmiselvän asian osasi pukea selkeästi sanoiksi ja sai ajatuksilleen tarpeeksi nostetta? Kyllähän nyt eläimiä on jo jalostettu vuosituhannet ja tajuttu että ominaisuudet periytyy. Varmasti on myös tajuttu että luonnossa kutakuinkin vahva pääsee peritymään.

        Herää toki kysymys että kuinka moni asia on vieläkin vaan sanomatta. Siis joita näemmä joka päivä mutta kukaan ei vaan ole muotoillut sanoiksi? Hmm.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tää kyllä mietityttää. Ehkä Darwin vaan oli eka joka tuon ilmiselvän asian osasi pukea selkeästi sanoiksi ja sai ajatuksilleen tarpeeksi nostetta? Kyllähän nyt eläimiä on jo jalostettu vuosituhannet ja tajuttu että ominaisuudet periytyy. Varmasti on myös tajuttu että luonnossa kutakuinkin vahva pääsee peritymään.

        Herää toki kysymys että kuinka moni asia on vieläkin vaan sanomatta. Siis joita näemmä joka päivä mutta kukaan ei vaan ole muotoillut sanoiksi? Hmm.

        Wallace esitti samaan aikaan hyvin samanlaisen evoluutioteorian. Darwinin esitys oli vaan paljon laajempi ja paremmin jäsennelty. Darwin mainitsee Lajien synnyn ensimmäisessä luvussa yli 20 luonnontutkijaa, jotka olivat havainnoineet evoluutiota. Darwin vaan oli ensimmäinen, joka kokosi havainnot yhteen, tutki asiaa intensiivisesti ja jäsenteli tutkitun tiedon yhtenäiseksi teoriaksi. Jos Darwin ei olisi sitä tehnyt, evoluutioteoriaa kutsuttaisiin Wallacen teoriaksi.


    • Anonyymi

      Luonnosta on tutkimalla havaittu monenlaisia erilaisia ilmiöitä. Erästä tiettyä havaittua aluetta kuvataan evoluutioteorialla, joka perustuu faktoihin. Luonto itse kertoo itsestään asioita niitä etsiville. Vain ahdasmielinen vastarannankiiski haluaa kiistää faktat, jos syystä tai toisesta ei kykene hyväksymään niitä, tai ei halua hyväksyä. Seuraukset on tietenkin yhtä faktisia kuin evoluutio on olemassa: jatkuva taistelu ylivoimaista "vihollista" vastaan.

      • Anonyymi

        Käytätkö oikeasti päiväsi tappelemalla jotain evoluution kiistäviä hihhuleita vastaan? Niitä on ehkä pari prosenttia väestöstä jos sitäkäään


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Käytätkö oikeasti päiväsi tappelemalla jotain evoluution kiistäviä hihhuleita vastaan? Niitä on ehkä pari prosenttia väestöstä jos sitäkäään

        On niitä enemmän. Uusimman tiedebarometrin mukaan jopa 10 %.

        Väite: "Ihminen on kehittynyt vuosimiljoonien aikana muista, varhaisemmista eläinlajeista" 2019 tiedebarometrin mukaan väestöstä 6 % oli täysin eri mieltä ja 4 % jokseenkin eri mieltä. Vielä vuonna 2007 luvut olivat 8 % ja 5 %.
        Kreationismi vähenee hitaasti vanhimman kouluttamattoman ikäluokan poistuessa. Silti Suomesta löytyy nuorempiakin uskonnolla päänsä sekoittaneita, joille uskonto on järjen korvike.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On niitä enemmän. Uusimman tiedebarometrin mukaan jopa 10 %.

        Väite: "Ihminen on kehittynyt vuosimiljoonien aikana muista, varhaisemmista eläinlajeista" 2019 tiedebarometrin mukaan väestöstä 6 % oli täysin eri mieltä ja 4 % jokseenkin eri mieltä. Vielä vuonna 2007 luvut olivat 8 % ja 5 %.
        Kreationismi vähenee hitaasti vanhimman kouluttamattoman ikäluokan poistuessa. Silti Suomesta löytyy nuorempiakin uskonnolla päänsä sekoittaneita, joille uskonto on järjen korvike.

        Tiede menee uusiks 2vuoden sisällä?


    • Anonyymi

      Evoluutio on harvinaisen poikkitieteellinen teoria, joka on todennettu lukuisin toisistaan riippumattomin tavoin.

      Raamattu taas on muinaisten paimentolaisten uskonnollisista tarinoista ja sepitteellisestä historiasta koottu esitieteellisen ajan kirjakokoelma, jolla on korkeintaan kultturellista arvoa. Silti vielä 2000 luvun Suomessakin kaikkein hölmöimmät pitävät Raamattua luonnontieteen oppikirjana.

      • Anonyymi

        Raamattu vastaa ihmisen kannalta tärkeimpiin kysymyksiin,joiden kanssa evoluutio on hieman haussa


    • Anonyymi

      Jeesus loi Play-Dohin muovailuvahasta minkä sai 5-vuotislahjaksi kaikki eläimet. Senhän tietää jo kapitalistinen tiedekin.

    • Anonyymi

      Evoluutio on havaittu fakta jota evoluutioteoria selittää.

      Väitätkö ihan oikeasti että jälkikasvu on vanhempiensa täydellinen kopio? Kieltämällä evoluution väität meinaan niin.

      Voidaan ottaa todisteeksi vaikka ohjattua evoluutiota ettei olisi sinulle aivan liian monimutkaista (toivottavasti). Koirarodut ovat peräisin susista pääsääntöisesti, jossa näkyy muutosta ajan saatossa. (Tämän sinä mm. kiellät aloituksellasi). Ongelmana näillä koirilla on juuri tämä ihmisen luoma ohjaus, joka ei ole luonnon valinta. Tämä pääsääntöisesti heikentää niiden selviytymistä luonnossa, koska muutosta on ohjattu vain ulkonäön perusteella.
      Tässä esimerkissä on etuna selvä ero koirarotujen välillä jossa on tilanteita, etteivät jotkut rodut edes voisi paritella keskenään, jolloin niiden kehitys menisi omia polkujaan. Kun aikaa olisi huomattavasti enemmän, niin ero kasvaa näiden populaatioiden välillä.
      Yritin tehdä tästä mahdollisimman yksinkertaisen denailistille, mutta pelkään ettei se riitä vaan sama typeryys tulee jatkumaan.

      Voi toki olla mahdollista, ettei sinulla ole edes perustermit hallussa ja uskonnollisesta syystä vastustat asiaa jota et ymmärrä edes alkeita. Olet tietoinen siitä, että tieteiden hyväksyminen kaikkine todisteineen tuhoaisi sinun uskonnollisen maailmankuvasi.

    • Anonyymi

      Eihän Darwinkaan tainnut loppuviimein uskoa teorioihinsa.

      • Anonyymi

        Kaikki uskovaiset joutuvat kuollessaan helvettiin, koska ovat valehdelleet koko elämänsä. Ja tietenkin sen takia, koska heidän jumalansa on pikkusieluinen sadisti.


      • Anonyymi

        Ehkä peruisin nykytiedon valossa koko homman..?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä peruisin nykytiedon valossa koko homman..?

        Niin, sinullahan mahdollisuus tehdä se? Rukoilemalla? 🙏🏻


    • Anonyymi

      Uskovaiset taitavat olla ainoita, jotka käyttävät tietämättömyyttään todisteena? 🐒🐵🐒

    • Ei kannata uskoa ihan kaikkea, mitä uskonnollisissa seuroissa puhutaan. Siellä levitetään kaikenlaista väärää tietoa evoluutiosta.

      Tässä video bakteerien evoluutiosta laboratorio-olosuhteissa:
      https://www.youtube.com/watch?v=plVk4NVIUh8

      Evoluutio on havaittu fakta. Sen kiistäminen menee samaan kategoriaan lättänämaa-uskomusten kanssa.

    • Anonyymi

      Luomistarina se vasta harhaa onkin ja melkoisella kertoimella.
      Ihmiskunnan suurin huijaus.

      Evolutio ei ole tähdännyt mihinkään lopputulokseen vaan etenee loputtomien tapahtumaketjujen kautta jatkossakin!

      Maailma ei ole valmis vaikka entisajan ihmiset tuhansia vuosia sitten kuvittelivat näin asioiden olevan. Evolutio jatkuu ihmisenkin jälkeen joka väistämätön asia.
      Ihminen ei kehity kuin sotimaan ja väkivaltaiseen toimintaan keskenään ja se on ihmisen evolutiota se tässä koko paketissa....

    • Anonyymi

      Tutkijat tekevät havaintoja ja tutkivat niitä lisää. Tutkijat tekee lisää havaintoja. Havainnoista syntyy suurempia kokonaisuuksia, säännönmukaisuuksia, säännöttömyyksiä, linjoja, muunnoksia, haaroja yms. Nämä havainnot ovat koottu yhteen ja se on nimetty 'evoluutioksi'. Elämä on yksinkertaisemmin pääteltävissä kuin enää voisi uskoakaan.

    • Anonyymi

      Evoluutio ei ole harhaa. Katsopa mitä tuossa lukee -> E-VO-LUU-TI-O. Näetkö sen? Tietenkin näet. Et siis näe harhoja, eikä kukaan muukaan. Miten siis evoluutio voi olla olemassa, jos mitään evoluutiota ei ole olemassa???

      'Evoluutio' on tieteellinen termi, jolla esitetään luonnossa havaittuja tiettyjä ilmiöitä. Koska luonto on itse nämä ilmiöt näyttänyt, kyse ei ole valheesta, eihän? Silti te uskovaiset väitätte, että ne asiat, joita luonto itse näyttää, ei ole todellisia, että tiedemiehet keksivät omasta päästään eri keinoin havaittuja asioita.

      Näytä minulle jumala, enkeli, peikko, yksisarvinen... ihan mikä tahansa olento. Kun teet sen, niin vannon, etten enää koskaan sano uskovaisten keksineen omasta päästään niitä, enkä kutsu heitä myöskään harhaisiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      148
      13137
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9591
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9084
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7705
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3114
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1179
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1123
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      980
    Aihe