Nämä ovat erittäin ansioituneen suomalaisen fyysikon Kaarle V. J. Kurki-Suonion kommentteja aiheeseen.
Esim. kehon tuntemiin kiihtyvyyksiin liittyen.
"Ihminen "tuntee" vain häneen vaikuttavan voiman epähomogeenisuuden, joka pakottaa kehon sisäiset lujuusvuorovaikutukset työhön "muodon ylläpitämiseksi". Tämä oman kehon reaktio aistitaan."
Ja näin
"Jos voimakenttä on homogeeninen, keho ei sitä aisti. Kiihtyvyys sinänsä ei ole aistittavaa."
Aivan oikein.
Näin avaruudessa laajeneva näkyvä maailmankaikkeus voi olla kiihtyvässä liikkeessä tietystä suunnasta tiettyyn suuntaan.
Jokainen avaruudessa laajeneva kvarkki erillisenä laajenevana systeeminä ja jokaista siis työnnetään erillisenä laajenevana systeeminä tietystä suunnasta tiettyyn suuntaan, jolloin tuota kiihtyvää liikettä ei voi aistia avaruudessa laajenevan kehon avulla.
Muut kiihtyvät liikkeet ovat.
1. Kiihtyvä liike pois päin avaruudessa laajenevasta Auringosta samassa suhteessa kuin aine laajenee.
2. Kiihtyvä liike pois päin avaruudessa laajenevasta galaksin keskustan supermassiivisesta kohteesta samassa suhteessa kuin aine laajenee.
3. Kiihtyvä liike pois päin muista avaruudessa laajenevista galakseista samassa suhteessa kuin aine laajenee.
Eli avaruudessa laajeneva aine koostuu laajenevaa työntävää voimaa kierrättävistä laajenevista tihentymistä.
Laajenevat atomien ytimet kierrättävät laajenevaa pimeää työntävää voimaa pimeinä laajenevina aaltoina ja näissä pimeissä aalloissa olevista laajenevista tihentymistä yhdistyy sopivissa olosuhteissa mm. uusia rekisteröitävissä olevia laajenevia elektroneja ja rekisteröitävissä olevia laajenevia fotoneita.
Oleellista uusien rekisteröitävissä olevien hiukkasten syntymisessä on näiden erillisten laajenevien tihentymien laajenemisen kiihtyminen räjähdyksenomaiseksi hetkellisesti ja siihen tarvitaan vastaan työntyvää laajenevaa energiaa / työntävää voimaa esim. yhden laajenevan fotonin muodossa.
Ps. Olen selvittänyt miten maailmankaikkeus toimii.
Maailmankuva tulee mullistumaan lähivuosina totaalisesti.
Laajeneva avaruus on keisari alasti.
Ennustan että James Webb teleskoopilla havaitaan galaksien syntyneen sisältä ulos päin.
🤔
Kehosi eri kiihtyvät liikkeet joita et voi aistia kehosi avulla.
11
69
Vastaukset
- Anonyymi
No, tavallaan joo, samassa suhteessa kuin aine laajenee, eli aikalailla tasan nolla.
- Anonyymi
Mulla joskus tapahtuu tuota aineen laajenemista kehossa joka lienee sellainen epähomoreaktio. Sen kyllä aistii aika kivasti kun sen sitten tuo eräs hoitelee pois, mutta aika kovasti se pyrkii ensin ylläpitämään muotoakin. Mutta lopulta sitten antaa periksi ja palautuu ennalleen. Jännä juttu.
Juuri näin. Avaruuskin varmaan voi kiihottuessaan laajentua nopeammin.
Eli silloin avaruutta työntyy laajenevan avaruuden sisälle aikaisempaa nopeammin.
Mutta mistäköhän tuo avaruus on peräisin?
Entäpä missä tuo ylimääräinen avaruus liikkuu?
🤔
- Anonyymi
"Laajenevat atomien ytimet kierrättävät laajenevaa pimeää työntävää voimaa pimeinä laajenevina aaltoina ja näissä pimeissä aalloissa olevista laajenevista tihentymistä yhdistyy sopivissa olosuhteissa mm. uusia rekisteröitävissä olevia laajenevia elektroneja ja rekisteröitävissä olevia laajenevia fotoneita."
Laitapa joutessasi linkki laajenevien elektronien ja laajenevien fotonien rekisteriotteisiin tai rekisteröintitodistuksiin. Valkokuvakin välttää näin ensi alkuun.
Kunhan tuon saat toimeksi, niin keskustellaan _sen jälkeen_ pimeistä voimista ja niiden vaikutuksista vaikkapa dynamiikan ja impulssimomentin säilymislain hengessä. ಠ_ಠ - Anonyymi
Mä tulin jotenkin surulliseksi tästä tapauksesta.
- Anonyymi
Älä suotta. Ei hän itse ymmärrä tilaansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä suotta. Ei hän itse ymmärrä tilaansa.
Keskusteluyhteys kannattaa silti säilyttää.
- Anonyymi
"Työntävästä voimasta" on tullut luettua useita avauksia ja kommentteja Tiede-Lehden palstallakin. Et suostu luovuttamaan siitä millään.
No en.
Katsos kun jos se on olemassa, se ottaa oman tilansa avaruudesta.
Sitä voi puristaa tiheämmäksi työntävän voiman avulla, mutta ei äärettömän tiheäksi.
Jos sen paikalle haluaa työntyä, se pitää työntää pois siltä kohtaa avaruutta suhteessa ympärillä oleviin avaruudessa liikkuviin työntävästä voimasta koostuviin kohteisiin.
Ja kun se itse liikkuu / työntyy avaruudessa paikasta toiseen, se syrjäyttää / työntää eteensä osuvat kohteet pois edestään.
🤔- Anonyymi
SuomiVoittaa kirjoitti:
No en.
Katsos kun jos se on olemassa, se ottaa oman tilansa avaruudesta.
Sitä voi puristaa tiheämmäksi työntävän voiman avulla, mutta ei äärettömän tiheäksi.
Jos sen paikalle haluaa työntyä, se pitää työntää pois siltä kohtaa avaruutta suhteessa ympärillä oleviin avaruudessa liikkuviin työntävästä voimasta koostuviin kohteisiin.
Ja kun se itse liikkuu / työntyy avaruudessa paikasta toiseen, se syrjäyttää / työntää eteensä osuvat kohteet pois edestään.
🤔Elät pelkistetyssä biljardipallomaailmassa. Se ei ole todellisuutta.
Anonyymi kirjoitti:
Elät pelkistetyssä biljardipallomaailmassa. Se ei ole todellisuutta.
Juu, ei.
Koko ajan räjähtävää työntävää voimaa kierrättävät koko ajan räjähtävät tihentymät ovat aikas kaukana biljardipallomaailmasta.
Varsinkin kun niissä oleva koko ajan räjähtävä / laajeneva työntävä voima vaihtuu ajan kanssa kokonaan.
🤔
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2129840Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen514603Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1304090Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1143979- 2103753
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik453087Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL172281Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1581647Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its991590Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!31562