Kannattaako Rovaniemelle muuttaa? Haluaisin tietää niin hyvät kuin huonot puolet.
Rovaniemellä eläminen
Anonyymi
1032412
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 103
Vanhimmat
No ihmiset on henkeen vereen omista tuttavuuksistaan kateellisia. Sisäänpäin kääntynyttä porukkaa. Vierasta katsotaan pitkin nenän vartta.
Ps. Kemijärveläiset antaa vieraille turpaan.
Joo näin on. Samassa talossakin näitä kyylääjiä, toisten ikkunoita vahdataan mennen tullen. Lapsellista. Ja asuminen on ylikallista, paitsi nämä hörhöalueet Ounasrinne ja korkalovaara. Kolmanneksi maisemat pilataan rakentamalla täyteen joka kolkka. Suunnittelu täällä ei toimi alkuunkaan, koskien niin rakennushankkeita, korjauksia kuin myös kauppojen sijaintia.
EI Rovaniemelle kannata muuttaa.
Samanlaista kuin etelässäkin, ehkä hieman enemmän ystävällisiä ihmisiä. Kusipäitäkin riittää ja kyräilykin on arkipäivää.
Kaikki menee mullinmallin,kun sinä menet sinne,niinkuin on täälläkin mennyt!
Huonoja puolia ei ole ja hyviä niin paljon kuin jaksat keksiä
Komppaan. Ei ole koskaan löytynyt huonoja puolia Lapista. Sen sijaan uusia hyviä puolia tulee päivittäin!
Ei kannata muuttaa !!! Ahdasmielisiä idiootteja koko kaupunki täynnä...
Oikein !
Siinä se tuli lyhyesti ja ytimekkäästi .
Talvet ovat kylmiä , pitkiä ja kolkkoja .
Ihmisten mielissä aina talvinen kateus .
Ei kannata muuttaa. Kivikylä jatkuvasti rakennetaan uusia kerrostaloja. Ei ole puistoalueita. Kaupunki ollut jatkuvasti taloudellisissa vaikeuksissa. Hinnat nousee ja palvelu sitä mukaa huononee. Vuokrat korkeat, mutta jos olet yksinhuoltaja, niin sinähän saat kaikenmaailman lisät tuki-, apu-, hyvä-, hoito-asumislisä, elatuslisä jne. Yksinhuoltajat täällä tulee hyvin toimeen eikä tartte tehä töitä. Ottaa vain iso asunto, niin etuudet kyllä juoksee.
Hyvä täällä on asua vaikka Suomen kallein vesi, sähkö ja asuminen yleensäkin. Jos tykkäät asua keskustan tiiviisti rakennetuissa slummeissa, tervetuloa. Pääsee tuonne luontoon, vaaroihin ja metsiin, ei ne niin saavuttamattomissa ole. Jos olet sinkku, juottoloita paljon ja yöelämä vilkasta.
Juottoloita on kyllä paljon , mutta vilkkaudesta voidaan olla erimieltä.
Onko mukava kiertää tyhjiä kapakoita ?
Rovaniemellä eläminenkö ?
Ei täällä eletä , vaan täällä kituutetaan.
Muija pihtaa vai?
Surkea paikka kaikinpuolin..Pitkä luminen talvi ja lyhyt kylmä kesä sääskineen...Ihmiset leuhkoja ja kateellisia...
Kaikilla vastaajilla on syysmasennus. Syökää d-vitamiinia raksu höpselit😘
Ei auta vaikka söisi s vitamiinia😂😂😂 ihmiset ei ota täällä lainkaan muita huomioon, kesjenkasvuista sakkia.
Ollaan kiltisti eikä kiusata toisia eiköstä niin nöpö hassukat 🥰
Jos omistusasuntoa halajat, niin odota 1-2 vuotta mikäli sinulla ei sellaista ole.
Rovaniemellä on paljon tyhjiä asuntoja, jossakin vaiheessa gryndereiden pokka alkaa sulamaan ja matkailualan tilanne heijastuu asuntomarkkinoille. Toki toivon ettei näin käy, mutta realiteetit ovat tällaiset tällä hetkellä.
Hyvä homma, sillä pitäisi löytää omakotitalo joka on korkeintaa 10 vuotta vanha ja jossa 350-500 m2. Jos ei löydy niin löytyykö hyviä tontteja ja mistä päin?
D-vitamiinia
Liika D-vitamiinin saanti aiheuttaa maksavaurioita .
Rovaniemeläiset ovat muutenkin erittäin juoppoa porukkaa
maksakirroosi on heillä yleinen .
Etenkin niillä jotka tulevat Ranuan-tien varresta .
Onko vielä kaupunkia/kuntaa johon et ole muuttamassa? No ei se mitään, samaan halpaan ihmiset menevät kaikkialla, alkavat vastata hönölle ihan tosissaan
Seuraavaksi se on muuttamassa Sudentielle jälleen kerran .
Jos luet vastauksia huomaat , ettei niitäkään kovin
tosissaan ole kirjoiteltu .
Kannattaa muuttaa kun joulupukkikin asuu täällä 🎅
Pukki olen omasta takaa. Kunhan nuoria tonttuneitoja riittää niin kaikki hyvin.
Olet valepukki etkä ole tervetullut 😡
Kunnon pukki tuo lahjat piipun kautta😜
Hyötykäyttäjiä suurin osa ihmisitä täälä rovaniemellä Ämmämäisiä ukkoja liikaa.
Niin on neitimäisiä virnuilijoita.
Yllätys yllätys, porukka on yksinkertaista ja vailla sivistyneitä tapoja. Töksäytteleviä tolloja koko Lapin alueella. Harvoja poikkeuksia on väestössä,siis todella harvoja. Huomaat sen hyvin pian, jos tulet toisesta maakunnasta. 😷
Rovaniemellä ja yleensäkin Lapissa on ystävällisiä ihmisiä. Täällä tervehditään ja vaihdetaan kuulumisia. Etelässä ei edes naapureita moikata. Etelässä on vain pinnallista ja kiireellistä menoa.
Vaikka olen täältä en minäkään tervehdi kaikkia naapureita, en ainakaan niitä joista en jostain syystä tykkää. Naapuri kuka lappaa pihaltaan lumet tänne, ei ansaitse edes tervehdystä.
Sitten se besservisseri joka huutaa muka tietävänsä asioita, mutta levittää väärää tietoa.
Nämä ne on taloyhtiössä vaarallisia. Mokailevat tietämättömyyttään.
Täysin eri mieltä.
Rovaniemellä ollaan sisäänpäinkääntyneitä.
Etelässä osataan small talk.
Juu meidänki talossa ämmä huutaa asioita mitä ei kuitenkaan tapahdu, esim. Vesimaksun korotus..piti jo kolme vuotta sitten tulla😆😆😆varokaa näitä kaikkitietäviä räpämuoreja!
Tuo "räpämuori" on ikävä tuttavuus , kun hän
päättää ryhtyä levittämään sinusta päättömiä juoruja .
Toiset akat pitävät huolen , että tieto leviää .
Löytyy auttavaisia miehenalkuja , jotka tulevat mielellään
viattoman , pikku "räpämuorin" avuksi .
Lopulta sinä muutat uuteen asuntoon halusit , tai et
ja kyllä sinä lopulta jo haluatkin senkin juoppo, varas , huo--pukki .
Huomattu, kyllä! Rovaniemi on kallis paikkakunta. Vähävaraistet ja köyhä kansa ovat muuttaneet etelän kaupungeihin. Rikkaat ja oikeuden mukaiset rikolliset menestyvät tässä kaupungissa. Täällä on tapahtunut vaikka mitä esimerkki kansan kahtiajako.
Yllätys yllätys, porukka on yksinkertaista ja vailla sivistyneitä tapoja. Töksäytteleviä tolloja koko Lapin alueella. Harvoja poikkeuksia on väestössä,siis todella harvoja. Huomaat sen hyvin pian, jos tulet toisesta maakunnasta tai ulkomailta
Pudotahan itsesi noista pilvilinnoista maantasalle.
asuminen on ylikallista, paitsi nämä hörhöalueet Ratantaus ja Rantavitikka. Halvimmat vuokrat asunnot ovat Korkalovaarassa ja Ounasmetsässä
Viirinkangas taitaa myös olla pahasti hörhööntymään päin.
Kaupunki ollut jatkuvasti taloudellisissa vaikeuksissa. Verot ja Hinnat nousee ja palvelu sitä mukaa huononee. Vuokrat korkealla taajama puolella, Rovaniemen halvimmat vuokra-asunnot ovat 300 euroa kuussa
Oikein Eteläläiset!
Siinä se tuli lyhyesti , ytimekkäästi ja totta
Talvet ovat kylmiä , pitkiä ja kolkkoja .
Etelän Ihmisten mielissä aina talvinen kateus. Onneksi heillä on ikuinen musta talvi
Kyllä se on niin, että metsä vastaa kuinka sinne huudetaan, asui missä asui.
Täällä on hyvä asua, on kaupunkia, palvelut ja luonto lähellä. Ihmsiä on laidasta laitaan joka paikassa.
Täällä on kaikki vuodenajatkin vielä jäljellä. On kunnon kesä, syksy, talvi ja kevät ja niille vielä välivuodenajat.
Ihmetyttää nämä silmänsä ummistajat .
Vaikka asiat olisivat miten pielessä
nämä silmänsä ummistajat jaksavat .
Kaipa itsellä on niin helppo elämä ja toisista
ei välitetä .
Ainakin toistaiseksi. Kohta voi olla pelkkää kesää tai talvea ilmastonlämpeämisestä johtuen.
Paikalliset on tympeää sakkia.
Niin ovat läpeensä kyllästyneitä ja kärsivät kovin pienimunaisuudestaan.
Monia riivaa harhaluuloisuus.
Kateellisuuskin kukoistaa, se on pahasta. 🎭🕷️
Useimmat jääneet henkisesti teinin tasolle,
Jotkut jopa itkupotkuraivaripenskan tasolle. 🙅♂️
Täällä on paljon koirien taluttajia ja joillakin useampia narujen nokassa. Sivistymätöntä koirien omistajia eivät osaa paskojaan kerätä pois ja toisten tonttien kohdalle antavat paskantaa. Rovaniemi on tästä ainakin ehdoton ykkönen. Muutenkin epäsiistejä kaikki roskat kadulle. Huonosti kaikki siisteys mennyt päänuppiin.
Tosiaankin, moukkia on liikaa. Tänäänkin kirosin raskaasti, kun huomasin, että TAAS joku aivoton ihmisolio oli antanut koiransa paskoa pihatieni liittymään vaikka se on aivan ikkunan alla...että ilkeää ja vielä oli jättänyt ne sonnat siihen. No nakoin ne lapiolla keskelle tietä, että varmasti jokainen näkee ääliön kulkeneen koiransa kanssa täällä.
Koiria liikaa ja niillä laiskat välinpitämättömät tollot taluttajat. Tosi on!
Et taida olla Rovaniemellä,haukut vieraita ihmisiä!
Viimeisten tietojen mukaan parhaat kämpät löytyy Someroharjulta.
Korkalovaaran ja Ounasrinteen suuntaan ei kannata edes kusta,
(elikkä heittää virtsaa kaan kaan).
Tarkoitatko niitä puolustusvoimien ennen omistamia parakkeja missä katot vuotaneet iät ja ajat sekä raadonit tunkeneet kalliopojasta asuntoihin? Vai mitä? Tilavia asuntoja mutta.....
Kerro lisää!
Ei kannata muuttaa jo sen takia, kun täällä se yks ääliö juoksee R-kioskilla työaikana...Kertoo jo paljon minkälaista porukkaa täällä pyörii...
Työaikana onkin viisainta asioida kioskissa, (yöllä joutuisi rikkomaan ikkunan
tai oven).
No ei tosiaan kannata, jos ihmiset ovat tuota luokkaa kuin nämä kommentoijat. Onneksi näitä pikkusieluriepuja on vain vähän tästä väestä. Yleensä ihmiset ovat täällä ystävällisiä. Näitä siivottomia koiran ulkoiluttajia riittää joka kylälle valitettavasti, ovat yleensä puhelimessa olevia naisia. Kiitos miehet, te siivoatte kiitettävästi lemmikkien jätökset.
Ikäs kadut, jos et muuta Korkalovaaran Sudentielle!!!
Ai sinne puliukkojen ja narkkien naapuriin😂
Sudentieltäkäsin pääsee parhaiten leipä-, ja soppajonojen jatkoksi.
Rovaniemelle ei kannata muuttaa, koska siellä asumisesta ei ole juuri mitään hyötyä. Alueen ihmiset ovat nuivia ja epäkohteliaita. Pääasialliset jutut keskittyvät joulupukkiin, joulupukkin ja joulupukkiin eli pelkkään mielikuvituksen tuotteeseen. käytännössä tämä näkyy sellaisena tekopirteänä toimintana, vaikka ihmisistä selkeästi havaitaan kuinka surullista ja epätoivoista porukkaa rovaniemeläiset ovat. Täys luusereita siis. Ehkä nyrkkisääntönä kannattaisi muistaa pysyä vähintään 150 km etäisyydell Rovaniemestä. Se on hyvä ohje menestymiseen. Välttele Rovaniemeä kuin ruttoa
Rovaniemi on perseestä.
Tekopyhien virnuilijoiden kaupunki. Työssä ollaan niin niin ihania, vapaalla naama mutrulla Miehet pääosin itsekeskeisiä narsisteja. Naiset lihavia kateellisia juoruämmiä. Ympäristö kuin jostain sanonko mistä.
No onhan ihmeellistä, että miten ne satuttiinki kaikki just Rovaniemelle ja 150 km:n säteelle
siis me
Ei tänne kannata muuttaa. Täällä ei ole muuta kuin kerrostaloja. Ei puistoja eikä kohta ole uimahalliakaan, kun korkean vaaran laella. Uimahalli keskustasta kumotaan nurin. Pitää olla auto ja hyväkuntoinen, joka pääsee Ounasvaaralle kipuamaan. Kaikki hävitetään ja meno jatkuu huonompaan suuntaan koko ajan. Kannattaa pysyä etelässä, jos olisin nuorempi, niin sinne tie veisi.
paska kaupunki kaikin puolin...
Huvittaa nuo nuoret. Tänne muutetaan kun ns.isompaankin paikkaan maalikylistä. Karu totuus pian edessä.
Rovaniemi on perseestä. ihan pelkkiä hörhöjä koko kaupunki täynnä.
Joista pahin oot sinä! Hörhöilevä yökyöpeli!
sanoo hörhöilevä aamunvirkku ..
Täällä Rovaniemeä mustamaalaavat ihmiset eivät viihdy yhtään paremmin missään muuallakaan. Ei ole paikasta kiinni, jos aina vanne puristaa päätä! Eikä elämä ole muuallakaan kenelläkään aina yhtä juhlaa.
Muuallakin asuneena olen viihtynyt Rovaniemellä okein hyvin!
Montako vuotta olet asunut ?
Onpas sulla luulot itsestäsi! Moni muukin on muualla ollut, siksipä onkin hyvä vertailla. Rovaniemi ei 8le ainakaan vähävaraisten ja eläkeläisten paikka. Ylikallis, tyhmästi suunniteltu tiestö ja palvelut. Keskustan kaupat ylikalliita, muut liian kaukana autottomille. Ja tiet tosiaan, edes Askoon ei enää ole asiaa kun ei ole edes kevyenliikenteen väylää tehty. Samoin Jysk jää asioimatta monelta. Ei uskalla henkensä kaupalla teitä ylitellä.
Siis "vähintään 150Km. Rovaniemeltä" ?
Mutta Herra Jumala !
Silloinhan ollaan Kemissä !
Eikä olla, vaan ollaan jo Kuivaniemen ja Iin puolivälissä.
"Onpas sulla luulot itsestäsi!"
Mitä horiset? Jos joku viihtyy Rovaniemellä, niin mitä luuloja se vaatii?
Ja Askon ja Jyskin kulmille pääsee aivan mainiosti kevyenliikenteen väylää pitkin!
Ei riitä kulmille. Muualla sitä kevyenliikenteen väylää pääsee liikkeiden pihoille asti. Vaan eipä Rovaniemellä. Kertoo liikennekulttuurista aika paljon.
Eläkeläisiltä puhalletut vappusataset satsattaneen hanhipeltoihin !!!
Jos lintusoista kuivataan puolet niin kosteikossa kahlaavat kaakkurit ja kurjet
ja kuivatulla puolella tepastelevat valkoposki- ja vähän muutkin hanhet!!
Vihreitten "asiantuntija" joutomies- ja nais valtuuskunnat ovat jo kierrelleet
maakunnissa, Pohjois Karjalassa varsinkin!
Tornio on hyvä paikka jos haluaa elää Lapissa.
Nuuskaajille+varsinkii+evullinen+paikka+asua,+Suomalaiset+makkarat+ja+
oluetkin+saa+halvemmalla+Haaparannasta,+jossa+Alvi+vain+12%.
Vtuttaa kaikki. Ikävä ympäristö, laiskat Alltime työntekijät, koiranpaskaa joka paikka täynnä. Ihmiset on vastuuttomia huonokäytöksistä paskasakkia.
Täältähän lähtee nuita teitä maitse ja ilmassa joka suuntaan, annahan huilata, Ei täällä kannata ollakkaa jos nuin ahistaa,
Joo arvasin mitä joku vastaa. Onnittelut, ehdit ekana😄😄
Ihan kohtuu mukava ja siisti paikka
mutta ihmiset perseestä joten varaudu hankkimaan lemmikkejä ja ystävysty niiden kanssa.
Tekemällä tehdään kaikki. Teennäistä huonoa suunnittelua. Vain hyvätuloiset pärjää. Ilman sossun tukia asunnot ois tyhjilläään ja asukasmäärä paljon vähemmän.
Huve paeva,pitta taas mennä työ,pitta saa palkka ja maksa takku vuokra.
Aika paljon huumeongelmaisia pikkurikollisia pesiytynyt Roihin.
Monille huumeet eivät ole ongelma , vaan elämäntapa .
Ravintolassa henkilökunnan silmien alla tehdään pillerikauppaa.
Ongelma näistä piripäistä tulee kunnon kansalaisille, kun ne rahoittavat käyttönsä varastamalla, ryöstämällä ja kaikenmaailman rötöksillä. Yhteiskunnan siivelläeläjiä, joista tulee valtavat kustannukset veronmaksajille. Säälittävän surkeaa pohjasakkaa.
Kateellisia, huonokäytöksisiä ihmisiä on Suomessa paljon. Täällä Rovaniemellä niitä näyttää kuitenkin olevan joka puolella. Paikallisilla on heikko itsetunto.
Ei muuta kuin tuulipuku ylle (likaiset farkut on myös ok), ja hiukset sekaisin, ettei paikalliset metsäläiset hermostu liikaa. Ne vahtaa ja kyräilee, vertailee itseään toisiin ja sen seurauksena hermostuu. Kohteliaisuutena sellainen tietysti pitäisi ottaa.
Kanata muuta ja kauda kuulusa lättä terrace.
Rovaniemen hyvät puolet:
Kaunis luonto, maaseutu, matkailun kasvu, helppo rikastumismahdollisuus airbnb kautta, sopanjakojuhlat keskustan aukiolla (kansanrieha)
Huonot puolet:
Slummeja
Matti vois järjestää Rovaniemen
kansainväliset soppatykkipäivät
joku kesäviikonloppu.
Luuseri porukka täällä elää.
Älä muuta tänne,kesäreissut ok.
Miksei talvisinkin,mutta älä muuta tänne,tylsä kylä tämä on...
Muukalainen, jatka matkaa !
Taalla monta kebaus paika
Paljon hyvää Rovaniemellä, kuten Ounasvaaran ilot, luonto, maisema ja yhteisöruokailu (ilmaista ruokaa jaetaan, Matti & co hyväntekijät), ja sitten on tietenkin legendaarinen Songan kylä ja myös Autti (Auttiköngäs), museo ja Arktikum. Ihmiset ystävällisiä ja paljon toimintaa esim. järjestötalolla, vanhuksille kerhoja.
Päihteidenkäyttö korkeissa luvuissa täällä,muttei se näy juurikaan.
Taalla muos veli kebab
Onnea vaan asunnonhakuun, jos päätät tänne muuttaa... kannattaa ottaa varuilta teltta mukaan.
Vieläkö se nettikengän juippi pyörittää laitonta kauppaansa???. Pe..sereikä kauppa @