Tietotekniikka- eli ATK-kysymys: Miksi laitteeni paikantuu aina Ouluun ja Pohjanmaalle vaikka olen Kuhmossa tai Joensuussa? Kuka asuu Oulussa?
Vastaukset 25
- Anonyymi
Käytät prepaid liittymää ja siten ip osoitteesi paikantaminen on hankalaa.
- Anonyymi
Miksi joudun katsomaan Kiuruveden metsoloita, Keisalan tilan uutisia ja Rassoojaa vaikken koskaan niitä edes katso?
- Anonyymi
Prepaid? Ei kuulu tapoihin.
- Anonyymi
Onko mokkula? Mokkulat tekee noin ainakin.
- Anonyymi
Ei.
Jos oot kännykällä, sulla ei ole varmaan GPS-paikannus päällä?
- Anonyymi
Näyttää siltä, että ihan muut paikantavat laitettani kuin minä. Kaikki suositukset tulevat niin kuin mieskäyttäjälle vaikka mies ei laitetta käytä.
- Anonyymi
Lisäksi näyttöön tulee välillä päällekkäisnäyttöä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisäksi näyttöön tulee välillä päällekkäisnäyttöä.
Heitä seinään se laita ja hommaa uusi.
-harmiseikirj- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heitä seinään se laita ja hommaa uusi.
-harmiseikirj-No nythän sinä! No EN! ....sehän on ihan uusi :(
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No nythän sinä! No EN! ....sehän on ihan uusi :(
Laitoin toiseen ketjuun ohjelinkit, alkaa taittumaan niillä. Tuo jonkun petteri järvis -juttu kyllä hurja, että appleissa ei olisi edes gps:ää kaikissa, sehän on ihan kivikautista hommaa. Jos se on apple käy vaihtamassa adroidiin, ne pelaa :)
-harmiseikirj- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laitoin toiseen ketjuun ohjelinkit, alkaa taittumaan niillä. Tuo jonkun petteri järvis -juttu kyllä hurja, että appleissa ei olisi edes gps:ää kaikissa, sehän on ihan kivikautista hommaa. Jos se on apple käy vaihtamassa adroidiin, ne pelaa :)
-harmiseikirj-En halua tarkkaa paikannusta, mutta en myöskään Ouluun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En halua tarkkaa paikannusta, mutta en myöskään Ouluun.
Laita se feikksisijaintisovellus ja merkkaa ittes vaikka ivaloon :)
-harmiseikirj- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laita se feikksisijaintisovellus ja merkkaa ittes vaikka ivaloon :)
-harmiseikirj-Mistä sinä tiedät, että minä olen sinne menossa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä sinä tiedät, että minä olen sinne menossa?
En tiennyt, nyt tiedän :D Laita talvirattaat alle sitten, siellä taitaa olla jo täysi talvi :)
-harmiseikirj- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiennyt, nyt tiedän :D Laita talvirattaat alle sitten, siellä taitaa olla jo täysi talvi :)
-harmiseikirj-Viikko sitten laitoin... Olin eka :)
(IL toimii, olen ymmälläni).. :O - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiennyt, nyt tiedän :D Laita talvirattaat alle sitten, siellä taitaa olla jo täysi talvi :)
-harmiseikirj-Ennustaja sitten. 🤔
- Anonyymi
Petteri Järvisen havaintoja digimaailmasta
"Moni on varmaan huomannut, että mobiililaite paikantaa joskus itsensä ihan väärään paikkaan. Itselleni kävi näin viimeksi kaksi päivää sitten. Olin Espoon Tapiolassa, mutta puhelin väitti sijainniksi Helsingin ja tarjosi paikkoja Tähtitorninmäeltä.
Väärä paikannus oli arvoitus, koska olin ulkona ja GPS:n olisi pitänyt helposti napata tarkka sijainti taivaan satelliiteista.
Googlen kaltaiset jenkkiyritykset eivät kerro yksityiskohtia palvelujensa tekniikasta, joten me käyttäjät voimme vain arvailla, mistä on kyse. Siispä arvailen.
Applen iPod Touch ja ne iPad-mallit, joissa ei ole GPS:ää, pystyvät silti paikantamaan itsensä. Paikannus perustuu tunnettuihin wifi-tukiasemiin, joiden sijainnin Google on kartoittanut esimerkiksi Street View -kuvausten yhteydessä. Laite kuuntelee lähistöllä erottuvia wifi-verkkoja ja pystyy haarukoimaan sijaintinsa niistä.
Wifi-asemien sijaintitietokanta vanhenee, joten sitä ilmeisesti päivitetään koko ajan käyttäjien puhelinten avulla. Meistä jokaisen puhelin kuuntelee tukiasemia ja päivittää tietokantaa, jotta muut voivat määrittää sijaintinsa niiden perusteella.
Todennäköistä on, että jos puhelimen lähistöllä on yksi tai useampia tukiasemia, jotka on aiemmin paikannettu Helsingin Tähtitorninmäelle, puhelin luulee tutut tukiasemat nähdessään olevansa siellä. Mutta miksi tukiasemat olisivat liikkuneet? Luultavasti päivitysalgoritmi ei erota, mikä on oikea, kiinteä tukiasema, ja minkä takana on vain tilapäiseksi tukiasemaksi asetettu puhelin.
Jos siis Tähtitorninmäellä aiemmin tukiasemana toiminut puhelin havaitaan Tapiolassa, puhelin luulee olevansa Tähtitorninmäellä. Tällainen virhe on todennäköisin silloin, kun puhelin on ollut pitkään paikassa, missä normaali paikannus ei onnistu, kuten metrossa, junassa, maanalaisessa parkkihallissa tai lentokoneessa.
Jokin aika sitten huolestunut lentomatkustaja kysyi asiasta neuvoa, koska Finnairin lennolla USA:sta Suomeen hänen puhelimensa paikantui Venäjälle -- vieläpä maan verkkovalvontaa tekevään virastoon. Melkoinen yllätys! Mahdollisesti samassa koneessa oli ko. viraston työntekijä, jonka puhelin oli jäänyt tukiasematilaan. Ehkä edes tukiasematilaa ei tarvita, puhelimen wifin probe-signaalit saattavat riittää.
Mutta miksi puhelin käyttää wifi-paikannusta, vaikka Tapiolan aukiolla kuuluu vahva GPS-signaali? Luultavasti syy on virrankulutuksessa: GPS vie sen verran sähköä, että jatkuva käyttö söisi turhaan akkua. Wifi-signaalien avulla saadaan riittävä paikkatieto ja GPS:ään turvaudutaan vain, kun tarvitaan tarkka sijainti esimerkiksi valokuviin tai kuntoiluohjelmiin.
Paikannus on monimutkainen toiminto, jota Android-puhelin kuvaa vain ylimalkaisesti:
GPS:n ja wifin lisäksi käytetään paikannustieto muodostetaan myös mobiiliverkkojen ja jopa anturien (?) datan perusteella. Tulokset voivat olla yllättäviä. Tämä saattaa selittää oudot sijaintitiedot Putinin vierailun yhteydessä.
Kun seuraavan kerran saat oudon paikannuksen, kokeile sammuttaa wifi kokonaan (tai ota hetkeksi käyttöön lentotila) ja katso, korjautuuko sijaintitieto. Itselläni se auttoi, paikka siirtyi Tapiontorille Espooseen. Paikannus vaatii, että nettiyhteys toimii, joten lentokonetilaa ei voi käyttää. Finnairin tapauksessa netti toimi satelliitin kautta, mutta GPS ei saanut signaalia koneen kuoren läpi.
Ärsyttävintä on, että hapuilemme pimeässä. Luotamme elämämme ja tietomme jenkkiteknologian varaan tietämättä, miten se oikeasti toimii. Se on melkeinpä pelottavaa.
Oletko itse havainnut outoja paikannuksia? Kokeile ensi kerralla wifin sammuttamista."- Anonyymi
Olen sammuttanut ja hlvetti kun en ole viiteen vuoteen Oulussa edes käynyt! Joten ei toimi selitys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen sammuttanut ja hlvetti kun en ole viiteen vuoteen Oulussa edes käynyt! Joten ei toimi selitys.
Ei sinun tarvitsekaan käydä Oulussa. Laitteesi vain tekee paikannuksen väärään tukiasemaan.
Mobiilidata käyttää verkko-osoitteen uudelleenohjausta, etteivät rajalliset IPV4 -osoitteet loppuisi kesken. Tällöin oma senkertainen IP-osoite voidaan "paikantaa" minne tahansa Suomeen.
Tämä ei kyllä selitä sitä, miksi minun kiinteä verkkoyhteyteni joskus näyttäisi minunkin olevan juuri Oulussa. Tämä johtuu ilmeisesti siitä, että käytän "vanhanaikaisesti" edelleen operaattorin välityspalvelinta yhteysasetuksissa. Minä pidän tästä puhelinmodeemiajan jäänteestä osittain juuri siksi, että minua ei voida ulkopuolelta jäljittää IP-osoitteen perusteella.
Tarkastin, että nyt olen muka Helsingin keskustassa, kuten yleensäkin, enkä Oulun. ; )- Anonyymi
Tervetuloa Ouluun (huokaus)..
-ap Anonyymi kirjoitti:
Tervetuloa Ouluun (huokaus)..
-apKiitos kiitos! :D
Ookkonää Oulusta? Pelkääkkönää polliisia?
Itse en poliisia pelkää, mutta mitä minä Oulussa muuta kuin että kaunis kaupunki?- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
Kiitos kiitos! :D
Ookkonää Oulusta? Pelkääkkönää polliisia?
Itse en poliisia pelkää, mutta mitä minä Oulussa muuta kuin että kaunis kaupunki?Mua ei kiinnosta Oulu pätkääkään. Ja tämä oululainen saisi lopettaa pelleilynsä.
- Anonyymi
Hyvä Oulu! Vaikka hieman huolestuttaakin miksi aina Oulu.
Kai olet salannut verkkosi on salasanalla?
On kyllä ohjelmia, jotka estävät koneen sijainnin/ip osoitteen näkymästä ulkopuolisille. Tämä suosittua etenkin heillä, jotka tykkäävät kierrellä Tor verkossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 731193
- 1031181
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔751037Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241035Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i24998Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126920Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6878- 131860
- 58805
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27801Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46701Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka147697- 45696
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.71691Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132672- 19647
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50642Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi12629Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80622- 48614