Todella ison mittakaavan kierrätys jota iki-itkijät eivät ole kyenneet hahmottamaan.

Yes yes, minäpä kerron.

Mitä massiivisempi ja tiheämpi laajeneva tihentymä, sitä hitaampi kiihtyvyys.

Silti kiihtyyttä on hitaasti ja varmasti.

Tämä johtuu siitä että sitä mukaa kuin laajenevat tihentymät kierrättävät toistensa kanssa laajenevaa työntävää voimaa, ne automaattisesti työntävät toisiansa pois päin toisistansa ja samalla pois päin siitä kohteesta josta ovat peräisin.

Ja tuollaisesta kohteesta siis työntyy koko ajan pois päin laajenevaa työntävää voimaa jolla on galaksien keskusten laajenevien supermassiivisten kohteiden luonne.

Ja samalla tietysti sisältä ulos päin syntyvien laajenevien galaksien luonne. Siis sen takia että sitä mukaa kuin nämä laajenevat supermassiiviset kohteet törmäilevät toistensa kanssa eteenpäin työntymisen aikana, niistä purkautuu laajenevaa pimeää ainetta josta syntyy uusia laajenevia tähtiä ilman sidosvoimia ja ilman minkäänlaisia vetäviä voimia. Ja alkumatkastahan niiden liikeradat vielä kohtaavat hyvinkin jyrkässä kulmassa. Nykyisin avaruudessa laajenevien galaksien liikeradat kohtaavat hyvin loivassa kulmassa.

Eli laajenevat supermassiiviset kohteet, laajenevat tähdet, laajenevat elektronit ja laajenevat fotonit syntyvät samalla periaatteella about näin.

Karkea esimerkki.

https://youtu.be/QboDTgped1E

Ok, mutta ei tässä kaikki.

Näitä todella ison mittakaavan työntävää voimaa kierrättäviä kohteita kohti työntyy joka suunnasta äärimmäisen nopeaa työntävää voimaa ziljoonina erillisinä tihentyminä joissa oleva työntävä voima ei enää juurikaan hajaannu avaruuteen.

Niissä oleva työntävä voima on työntynyt kiihtyvällä vauhdilla eteenpäin miljardeja miljardeja vuosia.

Ja kun ne nyt törmäävät näihin erittäin massiivisiin ja tiheisiin laajeneviin tihentymiin, ne saavat niiden laajenemisen kiihtymään, jolloin ne väistämättä työntävät toinen toisiansa pois päin toisistansa sitä mukaa nopeammin, mitä nopeammin niissä oleva työntävä voima laajenee.

Nehän siis kierrättävät keskenään sitä koko ajan nopeammin laajenevaa työntävää voimaa ja näin niissä oleva laajeneva työntävä voima vaihtuu ajan kanssa kokonaan.

Eli meidän laajeneva näkyvä maailmankaikkeua koostuu pelkästään laajenevasta työntävästä voimasta jonka vauhti kiihtyy tietystä suunnasta tiettyyn suuntaan ja miljardien miljardien vuosien päästä meissä nyt oleva työntävä voima tulee törmäämään uusiin erittäin erittäin massiivisiin ja tiheisiin laajeneviin tihentymiin, saaden niiden laajenemisen kiihtymään ja samalla niiden oma vauhti kiihtyy pois päin tuollaisesta todella todella ison mittakaavan kierrättäjästä jossa oleva äärimmäisen tiheä työntävä voima räjähtää / laajenee koko ajan vähemmän tiheämmäksi työntäväksi voimaksi

Ja sen seurauksena tuollaisesta kohteesta siis työntyy joka suuntaan äärimmäisen tiheää ja koko ajan vähemmän tiheämmäksi hajaantuvaa / laajenevaa työntävää voimaa.

Ok, minkä takia näissä todella ison mittakaavan kierrättäjissä oleva erittäin tiheä työntävä voima ei koskaan lopu?

No, niitä kohtihan työntyy joka suunnasta sitä avaruuteen hajaantunutta työntävää voimaa äärimmäisen nopealla vauhdilla ja sitä siis tormää näihin erittäin tiheisiin ja massiivisiin tihentymiin, saaden niiden laajenemisen kiihtymään.

Ja samalla niissä olevan työntävän voiman vauhti hidastuu ja hidastuu ja kun vauhti lopulta hiipuu pois suhteessa ympäristöön, niin silloinhan ne ovat tuollaisen todella ison mittakaavan kohteen sisällä, kenties hyvinkin lähellä sen keskustaa ja näin nämä todella ison mittakaavan kierrättäjät saavat keskustaansa koko ajan lisää työntävää voimaa joka puristuu siellä taas kerran äärimmäisen tiheäksi työntäväksi voimaksi, koska siellä työntävään voimaan kohdistuu valtava paine / työntävä voima. Ja tuo äärimmäisen tiheäksi työntäväksi voimaksi puristuminen vain jotta se taas kerran lähtee ympärillä olevan erittäin erittäin tiheän työntävän voiman mukana työntymään pois päin tuon erittäin ison kokoluokan kohteen keskustasta.

Sitä on erittäin ison mittakaavan kierrätys jossa avaruudessa laajenevalla työntävällä voimalla on sisältä ulos päin syntyvien laajenevien galaksien luonne.

😀

0

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

        Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
        Maailman menoa
        217
        18102
      2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

        "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
        Maailman menoa
        90
        3855
      3. Lataus pakkaskelissä

        En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
        Hybridi- ja sähköautot
        51
        2270
      4. Martinalta vahva viesti

        "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
        Kotimaiset julkkisjuorut
        286
        1572
      5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

        Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
        Maailman menoa
        71
        1543
      6. Temutatko ?

        Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
        60 plus
        152
        1498
      7. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

        "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
        Maailman menoa
        166
        1456
      8. Jos mies olet oikeasti...?

        Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
        Ikävä
        127
        1427
      9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

        Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
        Suomalaiset julkkikset
        14
        1344
      10. Pitäisikö meidän

        Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
        Ikävä
        81
        1121
      Aihe