Kännykänpuhdistin on koronahullutusta hulluimmillaan

Anonyymi

Joihinkin tavarataloihin on tuollaisia ilmeisen kalliita härpäkkeitä hommattu.

Täysin turhia vekottimia. Kännykkähän on suunnilleen yhtä henkilökohtainen kuin tamponi tai hammasharja. Eli pidetään taskussa, näpylöidään, ja pistetään taskuun. Vieraat ei sitä käpälöi.

Joten jos siinä jonkun basillia ja virusta on, ne on omia.

Suurempi riski saada korona on se tavaratalo, kuin kännykkä. Vielä suurempi riski on metro, jolla sinne tavarataloon ehken matkustaa.

6

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Metron ohella toinen potentiaalinen koronalinko tietysti on: kaikki julkiset WC:t, varsinkin WC-pytyt.

    • Anonyymi

      Lehdistö alkaisi kirjoittamaan THL suosituksella kuinka paha koronan levittäjä kännykkä olisi, niin paniikki siitä syntyisi.
      THL voisi ohjeistaa keittämään kiehuvassa vedessä 5min ajan kännykkää.

    • Anonyymi

      Tässähän on nyt markkinamiehille rakoa alkaa kauppaamaan anti-koronaista kännykkäsuojakalvoa, taikka pussia, tms. 10 € kpl ja kauppa käy kun siimaa.

    • Kännykkää näpelöidään reissussa likaisilla käsillä, joten siinä olevat virukset eivät ole omia. Jos kosket ensin ovenkahvaan ja sitten kännykkään niin kännykän kuoressa on nyt samat virukset mitä löytyi ovenkahvasta.

      Ongelmaa ei olisi jos kännykkää näpelöitäisiin vain kotona tai vain reissussa. Ongelma tulee kun samaa kännykkää käytetään sekä reissussa että kotona.

      Kädet pestään kotiin tullessa siksi, että muuten niiden mukana tulee reissusta viruksia kotiin. Kännykkä desinfioidaan kotiin tullessa ihan samasta syystä johtuen. Itse näplään kännykkää viimeiseksi nukkumaan mennessäni joten jos se on likainen niin minun kätenikin ovat likaiset.

      Nukkuva ihminen ei osaa olla koskematta sormillaan kasvoihin, nenään, silmiin ja minne sitten sormet osuvatkin. Jos kännykässä on ovenkahvasta tulleita viruksia niin kohta niitä on minun naamassanikin.

      Joka kerta kun tulen kotiin putsaan kännykän. Siinä kuluu aikaa ja IPA:aa (puhdasta isopropanolia). Jos putsaus onnistuu helpommin niin se säästää aikaa ja vaivaa. Jos putsaus on vähemmän rankka kokemus kännykän kannalta katsottuna niin se pidentää laitteen ikää.

      Kännykän suojalasit eivät pysy paikallaan jos kännykkää desinfioi alkoholi- tai isopropanolipitoisella aineella. Muutaman kymmenen putsauksen jälkeen ne irtoavat.

      • Anonyymi

        Kaikki eivät ole koko ajan reissussa. Eivät myöskään näpelöi koko ajan kännykkää.

        Nyt kun on kylmä, käyttää myöskin hansikkaita tai kintaita ulkona liikkuessaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki eivät ole koko ajan reissussa. Eivät myöskään näpelöi koko ajan kännykkää.

        Nyt kun on kylmä, käyttää myöskin hansikkaita tai kintaita ulkona liikkuessaan.

        Totta, kaikki eivät ole koko ajan reissussa. Mutta esimerkiksi minä olen joka arkipäivä töissä, jolla reissulla käytän kännykkääni likaisin käsin. Kännykkä on minulla samassa taskussa kuin lompakkoni, jonka likaisin käsin otan esille kaupan kassalla maksaakseni.

        Ketju on yhtä heikko kuin sen heikoin lenkki. Ulkona kotoa liikuttaessa pitää valitettavasti olettaa, että osa kansalaisista aivastaa kämmeneensä ja sitten avaa samalla kädellä oven. Ja että itse kosket siihen ovenkahvaan 5 minuuttia rähmäkäpälän sitä lääpittyä. Tuon jälkeen kosketat kännykkääsi joka likaantuu. Käsien peseminen kotona ei ole kovin hyödyllistä jos kädet hetken kuluttua likaantuvat uudelleen kosketeltuasi kännykkääsi.

        Kun suurin osa koronan tartunnoista tapahtuu tällä hetkellä tuntemattomalla tavalla niin olisi syytä huolehtia hygieniastaan mahdollisimman hyvin kaikissa niissä tilanteissa, joissa tarttumista on esimerkiksi influenssaviruksen ja noroviruksen tapauksissa todettu. Tarkoittaa siis käsihygieniaa ja maskeja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      151
      4523
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      194
      3204
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      106
      2818
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      25
      2775
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      145
      2742
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      38
      2094
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2005
    8. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      12
      1919
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1855
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1129
    Aihe